Syn říká, že se mu ze mě dělá zle, když zpívám, prozradil David Prachař v chatu

  • 2
Pro širší veřejnost je David Prachař sympaťák z televizních seriálů, pro tu užší výrazný divadelní herec. Nicméně nedávno natočil i celovečerní film El Paso. Po dlouhé době. Jaké to bylo, vyprávěl čtenářům iDNES.cz v on-line rozhovoru.

OdpověDi Davida Prachaře najdete zde

Herec přijal pozvání iDNES.cz k on-line rozhovoru.

Roli sociálního pracovníka, který má na rozdíl od svých necitlivých kolegů schopnost vycházet s "problematickými" občany, nabídl Prachařovi režisér Zdeněk Tyc. Kromě něj do filmu El Paso obsadil i jeho manželku Lindu Rybovou.

"Natáčení s manželkou byl spíš problém technického rázu, neboť jsme museli s sebou vozit syna Františka, kterému tehdy byly tři měsíce," řekl herec, jehož manželství je oblíbeným terčem bulváru. "S bulvárem nijak nevycházím, protože ho nesnáším, ale bulváru to nevadí, protože bulvár tady bude, i když tahle planeta nebude existovat. Usadí se ve stratosféře a bude psát o Marťanech, pro Marťany. Možná, že jsme všichni Marťani."

Z filmu El Paso Z filmu El Paso

V rozhovoru se čtenáři iDNES.cz promluvil i o zkušenosti z natáčení. "Ta dodávka, ve které ve filmu jezdím, to je moje dětství. Když jsem měl spálu, tak mě touhle sanitkou vezli domů a já si pamatuju, že jsem se pozvracel, protože neměla žádné pérování a pacienta spíš utloukla, než aby ho někam dovezla. Zvláště v případech, kdy šlo o minuty, se vyznačovala tím, že byla pomalejší než trabant. Ale všichni jsme jí měli rádi," smál se herec při dotazu na podmínky natáčení.

Zároveň zmínil, že i když má doma kupu dětí, fakt, že se v dětském obležení nacházel i ve filmovém příběhu, si nijak extra neužíval. Ale taky ho to neobtěžovalo. "To, že mám pět dětí, neznamená, že jsem milovník dětí. Děti jsou dar a já jsem rád, že jich mám tolik. Přeci jenom je člověk trošku otužilejší, a když během natáčení kolem mě stále běhaly děti, tak mi to nevadilo," řekl.

UKÁZKA Z FILMU EL PASO

Role Kochty byla Prachařovou první větší filmovou příležitostí po letech strávených především televizní a divadelní prací. "Nevím, proč mi režiséři nenabízeli filmové role. Jestli kvůli seriálům? Dost často se setkávám s názorem, že seriáloví herci by neměli hrát ve filmech, ale kdo by v těch filmech hrál? Nicméně to, že můžu v divadle hrát role, o kterých se mi nikdy nesnilo, to považuju za velké štěstí," říká Prachař.

Herec známý z divadelních prken prozradil, co nového právě zkouší. Začátkem června ve Stavovském divadle bude mít premiéru hra amerického autora Lettse Srpen v zemi indiánů. Je to velmi dobrá sonda do současných mezilidských vztahů, trochu jako filmový scénář."

David Prachař je od roku 2002 stálým členem činohry Národního divadla, kde už několik let září v titulní roli Cyrana z Bergeraku. V současnosti ho tam můžeme vidět ještě v Našich furiantech, v Richardovi III., Malé hudbě moci, v Benefici Vlasty Chramostové – Tři životy či ve ve Stoppardově Rock´n´Rollu.

Ordinace v růžové zahradě - David Prachař Ceny Thálie - David Prachař

Kromě toho se s populárním hercem mohli diváci pravidelně setkávat v televizi: Pojišťovna štěstí, Ordinace v růžové zahradě, inscenace 3+1 s Miroslavem Donutilem - to je jen zlomek z toho, čemu se Prachař před kamerami věnoval.

V roce 1994 získal ocenění v anketě kritiků za roli Hamleta a v roce 2001 Cenu Alfréda Radoka za titulní roli v Marlowově Tragické historii o doktoru Faustovi. Obdržel i Cenu Thálie 2006 za výkon v inscenaci Novecento – Magické piano na scéně Violy. V neposlední řadě je Prachař také nositelem ceny Františka Filipovského za dabing filmu Život je krásný.

Z filmu El Paso

Nutno říct, že herectví má David Prachař v krvi a napumpovali ji do něj v několika megadávkách. Otcem Davida Prachaře je známý herec Ilja Prachař, maminka Jana Prachařová (rozená Želenská) je pro změnu uznávanou loutkoherečkou. Dokonce i babička a dědeček byli nadšení ochotníci, Davidův mladší bratr Kamil je profesionálním hercem už dobré půlstoletí a herectví propadl i syn Jakub, který je ovšem zároveň i hudebníkem ze skupiny Nightwork.

"Se synem jsem si nezahrál, protože prý neumím držet tempo a hrát se se mnou nedá. Když zpívám, dělá se mu zle, takže naše hudební spolupráce je vážně ohrožena. Nicméně pětiletá Róza doma dost často zpívá refrén písně Jsem gay. Zatím jí to nezakazuju."