Premiér Mirek Topolánek poté, co Sněmovna vyslovila jeho vládě nedůvěru (24. března 2009) | foto: Vondrouš Roman, ČTK

Jak se potápěla vláda. Začalo to u premiéra v obýváku

  • 147
Je pondělí 23. března, devět hodin večer. V Dušní ulici na Starém Městě v Praze se v bytě premiérovy partnerky Lucie Talmanové schází čtveřice mužů: Mirek Topolánek, náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr a podnikatelé Petr Cibulka s Jaromírem Soukupem. Premiérův syn Nicolas už spí, partnerka Lucie není doma – takže sedmnáct hodin před hlasováním o nedůvěře vládě může v klidu začít tajné jednání, které ji má ještě zachránit.

Topolánek prosí dvojici podnikatelů o pomoc, protože umějí zařídit hlasy koaličních rebelů. Petr Cibulka občanské demokraty, Jaromír Soukup zase zelené.

Cibulka je muž spojovaný s hlavním rebelem ODS Vlastimilem Tlustým a jeho skupinou. V roce 2006 pomáhal středočeským občanským demokratům s kampaní, za Tlustého éry na ministerstvu financí působil jako poradce.

Nejprve omluva

Soukup, majitel mediální agentury Médea, dříve působil jako náměstek na ministerstvu školství za Dany Kuchtové. Dnes je ve vedení nové partaje – Demokratické strany zelených. S ní sympatizují právě i dvě bývalé poslankyně za zelené, Olga Zubová s Věrou Jakubkovou.

Podnikatelé slibují pomoc, ale nejdřív žádají omluvu. Oba totiž v minulosti Mirek Topolánek tvrdě obvinil ze špinavých praktik. Když vyhazoval Tlustého z vlády, zdůvodňoval to mimo jiné tím, že jeho spolupracovníci (neboli Cibulka) "řádili na ministerstvu financí jako černá ruka“.

A když premiér vyhazoval z kabinetu Kuchtovou, argumentoval, že Soukup chtěl na ministerstvu školství vydělávat na dotacích z Evropské unie. Topolánek se omluvil a nabízel, že je s dvojicí zelených poslankyň ochoten uzavřít dohodu o toleranci vlády. Čtveřice se rozešla a zdálo se, že koaliční kabinet ODS, lidovců a zelených je i protentokrát zachráněn.

Vládní dopoledne

Nadějně to vypadalo ještě včera ráno. Ve Sněmovně se v kanceláři šéfa poslanců ODS Petra Tluchoře schází premiér Topolánek znovu s Jaromírem Soukupem, který s sebou přivedl i poslankyně Zubovou a Jakubkovou.

Klíčové momenty

10.00
Předseda vlády Mirek Topolánek jedná o podpoře s poslankyněmi Olgou Zubovou a Věrou Jakubkovou. Dohoda s nimi je na cestě a vše vypadá nadějně.
12.45
Nerozhodnutý poslanec za ODS Juraj Raninec dal nakonec najevo, že podpoří vládu. Vládní politici se usmívají, jsou přesvědčeni, že kabinet přežije.
13.45
Paroubek v zákulisí tajně jedná se čtveřicí Tlustý, Schwippel, Zubová a Jakubková. Je rozhodnuto.
18.30
Konec hlasování. Poslanecká sněmovna právě vyslovila vládě 101 hlasy nedůvěru.
19.00
Poslanecký klub okamžitě po hlasování vyloučil za trest Vlastimila Tlustého.

Po hodině vycházejí ze dveří. "Bylo to milé setkání, ještě budeme pokračovat,“ říká Tluchoř, když spolu s premiérem běží sprintem na druhý konec malostranských paláců. Tam začíná schůze poslanců ODS. Topolánek jim dodává sebevědomí jako trenér hráčům v šatně před zápasem: "Když to neustojíme, půjdeme se vztyčenou hlavou do voleb.“

V šatně soupeře, tedy v protější budově, kde ve stejné chvíli jednají sociální demokraté, panuje dobrá nálada. I přes dveře je slyšet smích. Zkrátka tento tým věří ve vítězství. Situace je nepřehledná, síly se mění každou hodinu – stejně jako počasí za oknem: chvíli sněží, chvíli svítí slunce. "Dneska mají všichni nějak špatnou náladu,“ pozoruje zákonodárce servírka v bufetu.

Když poslanci z obou táborů odcházejí na oběd, má navrch vláda. Nejprve totiž Jaromír Soukup naznačuje, že jedna z jeho "zelených poslankyň" bude pro vládu, druhá proti. Pak dorazí váhající rebel ODS Juraj Raninec a oznamuje, jak se nakonec rozhodl. "Vládu podržím, byť k ní mám tisíce výhrad, chci zabránit nástupu levice k moci. Rozhodl jsem se cestou z domova z České Lípy.“

Vlastimila Tlustého to podráždí, druhého rebela Jana Schwippela si rychle odvádí do zákulisí. Asi proto, aby ho Raninec taky nepřesvědčil, že má pomoci Topolánkovi. Paroubkovi v tuto chvíli chybí dva hlasy pro dosažení cíle, povalení vlády.

Tajná schůzka u Paroubka

Zřejmě zlomový moment se odehraje krátce před 14. hodinou mimo zraky straníků, v zadní části sněmovní budovy. A to v kanceláři šéfa rozpočtového výboru a místopředsedy ČSSD Bohuslava Sobotky.
On, šéf socialistů Jiří Paroubek a jeho poradce Jaroslav Tvrdík tady jednají se čtveřicí, která později kabinet shodila  – Tlustým, Schwippelem, Jakubkovou a Zubovou.

Co jim za pomoc se svržením Topolánkovy vlády slíbí, zůstává tajné. Úplatky by v tom být neměly, když Jiří Paroubek tolik odmítá korupci poslanců a přetahování přeběhlíků, jimž říká lidské zrůdy...

Šéf sociální demokracie přichází do hlavního sálu přesně ve dvě hodiny a se sebevědomým úsměvem. Začíná série projevů s tradičními argumenty. Opozice říká, že vláda založená na korupci poslanců musí skončit.

Vláda zase argumentuje, že v době předsednictví země Evropské unii není vhodné sestřelovat kabinet a varuje před nástupem komunistů k moci. Místopředseda socialistů Lubomír Zaorálek si pomáhá převyprávěním pohádky Dařbuján a Pandrhola. "Pandrhola měl taky smrt na jazyku,“ trefuje se do Topolánka.

Politici z obou táborů se v nekonečných a únavných projevech opakují, takže se vzájemně neposlouchají. Mnozí se raději odcházejí občerstvit do přilehlých barů. Přemysl Rabas ze Strany zelených neustále nervózně sleduje mobil. "Manželka má termín porodu. Kdyby to začalo, odjedu za ní. Snad by mě opozice vypárovala.“ Práci lobbisty si na chodbě zkouší bodrý poslanec Vítězslav Jandák z ČSSD, když debatuje s dvojicí Raninec – Schwippel.

Všechny články o Topolánkově pádu a hledání nové vlády

To ODS ještě vůbec netuší, kteří čtyři poslanci Paroubkovi pomohou a zbytečně bojuje o jiné. Premiér Topolánek přímo v kuloárech udělá rychlou schůzku mezi ministryní zdravotnictví Danielou Filipiovou z ODS a lidovcem Ludvíkem Hovorkou, jenž podporu vládě podmiňuje zastavením zdravotnických reforem. Je to jen na vás dvou, jak se mezi sebou domluvíte,“ dává je dohromady.

Po chvilce přichází k premiérovi šéf poslanecké frakce ODS Petr Tluchoř, zatahá ho za rukáv a odvede stranou. Z výrazů jejich tváří je možné na dálku číst, co mu patrně právě oznamuje: "Konec, je to zbytečné, Paroubek už má zajištěných 101 hlasů na svržení vlády.“


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue