Vláda padla. Pohřbili ji Tlustý, Schwippel, Jakubková a Zubová

  • 4186
Vláda nepřežila hlasování o nedůvěře. Opozice potřebovala k jejímu svržení 101 hlas. Spolu s KSČM zvedli ruku proti kabinetu Mirka Topolánka i "odpadlíci" od koaličních stran Vlastimil Tlustý, Jan Schwippel, Olga Zubová a Věra Jakubková. Tlustého ODS okamžitě vyloučila z poslaneckého klubu.

Pro návrh se tak nakonec vyslovilo přesně nezbytných 101 poslanců a poslankyň. Do poslední chvíle nebylo jisté, jak bude hlasovat poslanec Ludvík Hovorka či bývalá členka zelených Věra Jakubková.

Jakubková: Pád vlády jsem původně nechtěla

Právě její hlas proti vládě byl nakonec pro mnohé překvapením. Ve svém předchozím projevu sice řekla, že vládu přímo nepodpoří, nebylo však jasné, jestli se zdrží, nebo spolu s opozicí vyjádří vládě nedůvěru.

Výsledek hlasování Sněmovny o nedůvěře vládě 24. 3. 2009

"Po mém jednání s premiérem se dal výsledek očekávat," řekla iDNES.cz Věra Jakubková. "Neměla jsem zájem na tom, aby vláda padla, chtěla jsem hlasovat pro ni, ale pan premiér nepřistoupil na žádný z návrhů, které jsem předkládala. Předpokládám, že pan prezident přijme demisi a bude se jednat o nové vládě," dodala.

Zeptejte se on-line místopředsedy ČSSD

Zdeněk Škromach odpoví čtenářům ve středu od 10:00

Spolu s opozicí hlasoval proti vládě také občanský demokrat Vlastimil Tlustý. "Pro mne bylo rozhodování mezi Topolánkem a Klausem jednoduché. Rozhodl jsem se pro Klause," řekl k tomu Tlustý.

"S prezidentem jsem nemluvil, ale jeho kroky jsou jasné, už je několikrát udělal. Bude postupovat jako vždycky, bude respektovat výsledky voleb," dodal Tlustý. Poslanecký klub ODS zanedlouho po hlasování Tlustého vyloučil. Čtěte ODS vyloučila „zrádce“ Tlustého z klubu

Topolánek: Díky těm, co hlasovali pro vládu

Poslanci se dostali k hlasování po téměř čtyřhodinové rozpravě, při které se s největším napětím čekalo, jak se vyjádří koaliční "rebelové".

Topolánek pád vlády „oslavil“

Smíchem, vtipy a peskováním novinářů

Premiér Mirek Topolánek v zápětí po verdiktu Sněmovny poděkoval těm, kteří s opozicí ruku nezvedli. "Děkuji všem, kteří hlasovali pro vládu. Beru nicméně toto hlasování a budu se řídit podle ústavy. Děkuji."

Lobbista a přítel premiéra Marek Dalík, kvůli kterému v podstatě opozice dnešní hlasování vyvolala, nezvedá telefon a na SMS neodpovídá. Údajně hraje tenis. - Čtěte Dalík naléhal na reportéra ČT: Nechte poslance Wolfa! V zájmu vlády

Opoziční lídr Jiří Paroubek záhy po hlasování načrtl svou představu dalšího vývoje. Chce ustanovit vládu odborníků. "Takovou, která by získala podporu napříč politickým spektrem. Předčasné volby by se mohly konat na podzim nebo na jaře," řekl ve Sněmovně novinářům.

On-line reportáž z jednání o nedůvěře

Očekává prý od prezidenta, že se bude pohybovat v mezích ústavy a brzy zahájí jednání s představiteli politických stran. "Vláda v demisi může vykonávat určité povinnosti. Neměla by se ale pouštět do zásadních otázek, jako jsou třeba privatizace nebo reformní zákony v oblasti zdravotnictví," řekl Paroubek. Podle něj by Klaus mohl při výběru nového premiéra zvolit i jiného politika z ODS.

Bursík: Poslankyně nadřadily své zájmy

Ministr vlády pro evropské záležitost Alexandr Vondra České televizi, že dnešní událost je mimo jeho veškeré chápání. "Vláda dělá tři měsíce zodpovědně práci v EU a parlament jí vrazí dýku do zad, sestřelí ji před celým světem. To je mimo mé veškeré chápání."

Televize zaznamenala i reakci předsedy Strany zelených. "Uvědomil jsem si, že ke slovu se dostává antiekologický Klaus," řekl Martin Bursík. "Vyústí to ve vládu, která bude méně evropská, méně ekologická a méně prolidská práva."

Přečtěte si blogy iDNES.cz:

"Poctivě požádáme o předčasné volby," řekl Bursík. Podle něj se jim podařilo vše, co chtěli, a zelení tak mají šanci v příštích volbách.

Olga Zubová a Věra Jakubková podle něj nadřadily osobní důvody nad prosazování zelené politiky. Nastoupí prý vláda, která bude prosazovat jaderné elektrárny.

Prezident Klaus s komentářem vyčkává

Z Hradu zatím přišlo jen velmi stručné tiskové prohlášení. Prezident republiky Václav Klaus je prý seznámen s hlasováním Sněmovny. "Další vývoj se bude ubírat standardní ústavní cestou. Prezident považuje za předčasné a nerozumné v tuto chvíli situaci v Poslanecké sněmovně jakkoli komentovat," stojí v prohlášení.

Pád vlády ovlivní i ekonomiku

Pád vlády podle ekonomů může dále posílit nedůvěru investorů v ekonomickou pozici České republiky. S korunou by však pád vlády nijak výrazně zahýbat neměl.

"Je to vážný krok a vyžaduje nyní odpovědný přístup od prezidenta republiky. My se budeme snažit přispět k tomu, aby byl neuvážený krok opozice napraven," řekl iDNES.cz šéf klubu KDU-ČSL Pavel Severa.

"Výsledek je, jaký je," řekl iDNES.cz Petr Wolf, který hlasoval s vládou. Překvapil ho prý Jan Schwippel. "A to svou argumentací, kterou si zase v průběhu své řeči vyvracel," řekl. Pochválil projev premiéra, prý byl excelentní. "Dostal jsem esemesky od skalních sociálních demokratů: 'Ten Topolánek, to byl velice dobrý projev.'"

Politolog: Všechna další řešení jsou špatná

Podle politologa Tomáše Lebedy vyslovila Sněmovna vládě nedůvěru v době, kdy k ní neexistuje žádná dobrá alternativa. "Ta řešení jsou horší a ještě horší," řekl iDNES.cz. "Také se bude komplikovat české předsednictví EU i řešení ekonomické krize."

Reakce z Bruselu

Evropská komise plně věří, že Česká republika vyřeší situaci vzniklou po dnešním vyslovení nedůvěry české vládě Poslaneckou sněmovnou a zajistí, že české předsednictví EU bude nadále plně fungovat. Vyplývá to z prohlášení EK, které získala ČTK.

Kabinet by podle něj mohl v následujících měsících vládnout v demisi. "Ta ale nemůže pokračovat až do roku 2010, ale jen do předčasných voleb," dodal. Podle ústavy mohou být předčasné volby uspořádány po třech neúspěšných pokusech o sestavení vlády, což by mohlo trvat i rok. "Strany se můžou dohodnout, že ty pokusy proběhnou čistě formálně," dodal Lebeda.

Obě nejsilnější strany by se také mohly dohodnout a vypsat předčasné volby pomocí jednorázového ústavního zákona. To se už stalo v roce 1998. "Takové nekoncepční zásahy do Ústavy jsou však nežádoucí," míní politolog.

ČSSD prosazuje variantu úřednické vlády, která by Česko dovedla k řádným volbám.

Pád vlády může posílit postavení Václava Klause jako zástupce Česka v čele EU. "Platí pravidlo, že čím slabší vláda, tím silnější prezident. Slabá vláda v demisi samozřejmě dává širší prostor hlavě státu," říká politolog.


ODS: ČSSD otevřela cestu komunistům k moci

Podle ODS se otevřela, 20 let po sametové revoluci, cestu k návratu moci komunistů v této zemi. "Kabinet Mirka Topolánka však neporazila síla opozice, ale zrada ve vlastních řadách, touha po revanši a obavy z růstu naší popularity," píše se v prohlášení. 
 
"ODS respektuje výsledek hlasování, je však zklamána tím, jak se levice staví k aktuální palčivé ekonomické, sociální a politické situaci země a jejích občanů."

Je podle nich paradoxem, že i v ODS se našli jedinci, kteří komunistům návrat k moci umožnili.  Poslanecký klub ODS považuje společné hlasování s komunisty za neslučitelné se členstvím v ODS, a proto se usnesl vyloučit poslance Tlustého z poslaneckého klubu a vyzývá příslušné stranické orgány, aby jeho a Jana Schwippela vyloučili ze strany.



Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue