Nynější slovenský prezident Ivan Gašparovič volil před kamerami (21. března 2009)

Nynější slovenský prezident Ivan Gašparovič volil před kamerami (21. března 2009) | foto: Iveta PolochováiDNES.cz

Slováci volí prezidenta, šanci má poprvé žena

  • 46
(Od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) - Slováci vyrazili k prvnímu kolu prezidentských voleb. Podle průzkumů je hlavním favoritem nynější prezident Gašparovič, ale reálnou šanci stanout v čele země má také vůbec poprvé žena, Iveta Radičová. Volební místnosti se zavřou v deset večer, hned poté by měly být k dispozici první odhady. Volební účast se zatím jeví vyšší než se čekalo.

Od otevření volebních místností se zdá, že k urnám vyrazilo více lidí, než se čekalo, alespoň v Bratislavě. Odhady hovořily o třiceti až čtyřiceti procentech oprávněných voličů, kterých je na Slovensku přes čtyři miliony.

Podle odhadů slovenské ústřední volební komise přesáhla už v devatenáct hodin účast 40 procent. Podle serveru Pravda.sk očekávají pracovníci volebních komisí, že by nakonec mohlo dorazit až padesát procent voličů.

Z VOLEBNÍHO ŠTÁBU IVETY RADIČOVÉ

Po kampani se se mnou doma nebaví ani pes, říká Gašparovičova rivalka

"Podle mě volí více lidí, než v minulých letech. V Bratislavě a na Petržalce chtějí změnu," vysvětluje Jaroslav Števove, člen komise jedné ze základních škol právě na bratislavské části Petržalka, zatímco si vychutnává malou pauzu a pokuřuje před budovou místní školy.

Volby v zemi zatím narušila jen jedna smutná událost. V lázeňském městě Turčianské Teplice zemřel zřejmě na infarkt třiasedmdesátiletý člen volební komise.

V chuti volit Slovákům dnes možná pomáhá i hezké počasí, už od rána totiž svítí v Bratislavě slunce. A ve škole v Jelačičové ulici se ráno místy netrhly dveře. "Je to moje povinnost vůči státu. Chodím pokaždé volit," říká po cestě do volební místnosti šestasedmdesátiletá Věra Kristínová.

Slováci volí prezidenta"Já chci podpořit svého kandidáta, pana Mikloška," podotýká jednadvacetiletá studentka medicíny Veronika Semberová. "Jsem křesťanka, tak proto," vysvětluje.

Ne všichni však mají takhle jasno. Mladý pár před volební místností v Petržalce tvrdí, že ještě pořád neví, komu svůj hlas nakonec dá. "Ještě jsem se nerozhodl," říká mladý muž, který se představil jako Miro. "Ale tak trochu víme," opravuje ho jeho přítelkyně. "Vím, že nechci komunisty, tudíž zbývá pět kandidátů a na rozhodnutí mezi nimi mám ještě padesát metrů," směje se mladík a odchází volit.

Svůj hlas už odevzdal také současný prezident Ivan Gašparovič, který po desáté hodině dorazil do volební místnosti v Bratislavě i se svou ženou a dvěma vnuky. "Já mám takovou teorii - nevzrušovat se a dělat vše, co vždy.

Takže se možná večer budu dívat na televizi, něco si přečtu a ráno se dozvím výsledky," přiblížil svůj dnešní program prezident. Kdyby se dnes nerozhodovalo, kdo se usídlí na příštích pět let v bratislavském prezidentském paláci, tak by šel asi jezdit na kole.

Ivana Gašparovič je favoritem prezidentské volby

"Padnout nepadnu," směje se nejdřív na dotaz novináře, jak dopadne, a pak dodává: "Celou dobu si lidé šeptají, jak to dopadne. Tak důvěřuji voličům. To je všechno," řekl před budovou školy, kde zrovna odvolil. Svůj hlas už do volební urny vhodilo i pět jeho soupeřů, jako první vyrazil volit František Mikloško.

Gašparovičovo největší soupeřka po odchodu z místnosti prohlásila, že by považovala za prohru, kdyby nepostoupila do druhého kola. "Jsem přesvědčená, že jsem učinila maximum, aby občané byli informováni, aby se mohli rozhodovat zodpovědně," řekla Radičová, která dopoledne strávila s tělesně postiženými lyžaři nedaleko Ružomberka a na výsledky chce čekat v Bratislavě spolu se svými přáteli.

Slováci volby nijak dramaticky neprožívají a svou, jak většinou říkají občanskou povinnost, spojují s praktickými věcmi - třeba s venčením psa. "My odvolíme a jdeme na nákupy," svěřila se Katarína Molnárová, která je na mateřské a volit vyrazila i s manželem a tři a půl měsíce starým dítětem.

Svého prezidenta mohou obyvatelé Slovenska vybírat až do desáté hodiny večerní. Možnost ovlivnit, kdo bude v čele země dalších pět let, přitom nemají Slováci v zahraničí. Na rozdíl od parlamentních voleb to neumožňuje zákon.

Poslední průzkumy připisují Gašparovičovi něco málo přes padesát procent hlasů. V případě Radičové se čísla pohybují od 30,4 procenta, jež získala v šetření Ústavu pro výzkum veřejného mínění, až po 39,1 v průzkumu agentury Polis. Další kandidáti mají jen minimální, zcela teoretickou šanci, jejich preference se pohybují v řádu jednotek.

Navzdory poměrně velkému náskoku však Ivan Gašparovič vyhráno nemá. V prvním kole se z vítězství může radovat jeden z adeptů pouze v případě, že mu svůj hlas dá nadpoloviční většina všech oprávněných voličů, tedy i těch, kteří hlasovat nejdou.

přečtěte si

Prezidenta řešíme i cestou na disko, rozhodují se Slováci, komu dát hlas

To se v historii přímé prezidentské volby na Slovensku ještě nestalo a analytici nepochybují, že lidé budou muset k volebním urnám dvakrát i letos.

Ve druhém kole, které by se konalo za čtrnáct dní, se podle nich utká Gašparovič s Radičovou. Hlavou státu se stane ten, který získá víc hlasů.

Analytici: V druhém kole se síly vyrovnají

Výsledky druhého kola si analytici už tipovat netroufají. Šance se vyrovnají, míní. Pokud prý Gašparovič zvítězí v prvním kole s velkým náskokem, jeho voliče by to mohlo "uspat" a příznivce Radičové naopak zmobilizovat. Roli sehraje také to, koho doporučí svým voličům neúspěšní kandidáti z prvního kola.

Podle jednoho z analytiků průzkumy nasvědčují tomu, že většina voličů Františka Mikloška a Zuzany Martinákové se přidá k Ivetě Radičové.

Co může prezident

Slovensko nepatří mezi země se silným postavením prezidenta. Přesto mu některé jeho pravomoci umožňují ovlivnit politické dění. Má právo nepodepsat zákon schválený parlamentem, může odvolat předsednictvo a soudce ústavního i nejvyššího soudu a je nejvyšším velitelem ozbrojených sil.

Na Slovensku v tuto chvíli panuje takzvané moratorium - kandidáti se už od čtvrtečního rána nesmějí ucházet o přízeň voličů v médiích ani na mítincích. Bojovat o hlasy Slováků mohli prvních čtrnáct březnových dnů.

Zatímco Gašparovič vsadil na podporu od premiéra Roberta Fica či Jána Sloty, Radičová se poohlédla i mimo politické kruhy. Stojí za ní například herci Maroš Kramár a Kamila Magálová či tenistka Dominika Cibulková.

První předběžné výsledky zveřejní Státní statistický úřad ihned po uzavření volebních místností - v deset večer. Oficiální výsledky pak oznámí v neděli.

kdo může být slovenský prezident

Slovenský prezident Ivan GašparovičIvan Gašparovič - současný slovenský prezident. Podporuje ho Směr - sociální demokracie premiéra Roberta Fica - a koaliční nacionálně populistická Slovenská národní strana Jána Sloty.

Iveta Radičová - socioložka a kandidátka opozice. Poslankyně Iveta RadičováSlovenské demokratické a křesťanské unie - Demokratické strany, která může ohrozit Gašparoviče. Kandidaturu Radičové loni v červenci při návštěvě trenčínského hudebního festivalu Pohoda podpořil také bývalý český prezident Václav Havel.

Dagmar BollováDagmar Bollová - známá obhájkyně praktik bývalého režimu, která byla v letech 2002-2006 poslankyní parlamentu. Tam se nechala oslovovat soudružka.

František MikloškoFrantišek Mikloško - po odchodu z KDH se stal spoluzakladatelem nové strany Konzervativní demokrati Slovenska. Přestože je Mikloško známou postavou listopadové revoluce, podle analytiků velké naděje na vítězství nemá.

Zuzana MartinákováZuzana Martináková - bývalá novinářka, předsedkyně strany Svobodné fórum. Svoji kampaň v médiích odstartovala placenou inzercí už loni před Vánocemi.

Milan MelníkMilan Melník - bude kandidovat jako nezávislý, do souboje ho vyslala Mečiarova HZDS, která uvažovala i o kandidatuře šéfa strany.

Milan SidorMilan Sidor - bývalý univerzitní pedagog bude kandidovat za Komunistickou stranu Slovenska.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue