Do polária je vháněna ledová směs kyslíku a dusíku. Ilustrační foto | foto: Jan Janula, iDNES.cz

Polárium: „sauna naruby“ regeneruje při minus 160 stupních

  • 7
Nechat se po dobu tří minut vystavit působení mrazu minus 160 stupňů Celsia je možné už i v Plzni. V prostorách ve Fakultní nemocnici na Borech bude lidem nabízet regenerační účinky extrémního mrazu.

Jako první testovala mrazivou kúru opora plzeňského hokejového mužstva Martin Straka se svými kolegy.

"Je to moje sedmá návštěva zdejšího polária, které funguje bezvadně nejen na zvýšení kondice ale například i na otoky a podlitiny," uvedl v úterý Straka s poukazem na svoje zmasakrované oko, které si vysloužil v posledním zápase play-off.

"Zařízení má příznivé účinky při léčbě pohybového aparátu, astma, psychických problémů i kožních onemocnění," uvedl spolumajitel firmy Karel Václav Bicek.

Výkon sportovců prý roste až o 30 procent

Princip polária spočívá v tom, člověk po lékařském vyšetření vstoupí pouze ve speciálním spodním prádle na dvě až tři minuty do komory, kam je vháněna suchá ledová směs kyslíku a dusíku.

"Dáváme chladový impulz povrchu těla a reflexně pak reaguje jádro těla - centrální nervová soustava, svaly kolem páteře, pohybová soustava a endokrinní systém," popsal lékař plzeňského polária Oldřich Štembera.

Po pobytu v chladu by pak člověk měl strávit ještě asi 15 minut cvičením. Ideální je podle Štembery deset až patnáct návštěv dvakrát ročně, příznivé účinky se podle lékaře projeví po čtyřech návštěvách. Podle Štembery si jeden z návštěvníků například vyléčil migrénu.

"Kryoterapie, jak se tato metoda nazývá, uvolňuje tenzi svalů po maximálním výkonu, tělo se regeneruje rychleji," doplnil Bicek. Podle něj se může touto terapií výkon sportovců zvýšit až o 30 procent.

Chtějí jen tahat z lidí peníze, říkají kritici

Místní lékaři se ale na otevření nového pracoviště s takovou euforií nedívají. Někteří nechtěli metodu rozebírat s tím, že je to další z novinek, která chce z lidí jen tahat peníze.

"Určitě to nebude jednou z hlavních léčebných metod," uvedl plzeňský ortoped Jan Pelnář. Podle plzeňského neurologa Jaromíra Řehoře je dobře, že je k dispozici další metoda zlepšení kondice. Ta se ale podle něj nedá přeceňovat.

"Žádná studie dlouhodobých účinků kryoterapie neexistuje, tak se nedá zatím říci, jak přesně funguje," dodal lékař.

"V léčbě migrény bych byl skeptický," dodal Řehoř. Zároveň připomněl i to, že podobných haló akcí a nových metod zažil dost, takže už je opatrný a netvrdí, že každá nová metoda je záchranou jeho pacientů.

Primář neurologické kliniky Fakultní nemocnice v Plzni Jiří Polívka uvedl, že metoda nemůže lidem ublížit, ale zatím neexistují studie, že by byla nápomocná v léčbě neurologických chorob.

"Zatím jsou to jen dojmy," dodal Polívka. "Je to podobné jako sauna," přidal.

Důvod, proč hluboký mráz kryoterapie pacientovi neublíží, vyplývá ze skutečnosti, že polárium uvnitř obsahuje pouze upravený suchý vzduch, technicky absolutně zbavený vlhkosti. Nedochází tedy vůbec ke snížení vnitřní teploty těla, prudce a výlučně se však ochladí jeho povrch, což vyústí v obrovské periferní překrvení, urychlení metabolismu a hojivých procesů.

Z náušnic hrozí omrzliny

A co zákazníka kromě toho, že za terapii včetně cvičení zaplatí 380 korun, čeká? U vstupu jsem vyfasovala speciální flísový oblek skládající se z krátkých kalhot, plavkového bolerka, rukavic, čelenky, ponožek, županu a roušky, která v kryokomoře chrání dýchací ústrojí před působením nízkých teplot.

"Musíte si sundat ještě náušnice, jinak vám hrozí omrzliny," varovala žena v recepci.

Takže sundávám ještě prstýnky a řetízek, prostě vše kovové. S několika kolegy novináři, kteří chtěli svoje dojmy čtenářům a posluchačům zprostředkovat, vyrážím do komory podobné sauně. Ovšem s tím rozdílem, že zde nebyly lavice na sezení. Na to tady totiž není čas, protože sedat si na tři minuty, to se nevyplatí.

Do kryokomory jsme byli vpuštěni ve třech. V předkomoře jsme se mírně zchladili. Pak následovala šoková terapie v podobě vstupu do párou zaplněného "mrazícího boxu". Zima vzrostla, chloupky se naježily, ale šok byl mnohem menší, než když člověk ze sauny skočí do ledového bazénku.

Jednoduše řečeno, dá se to vydržet. A otužilcům vzkazuji, že před nimi stále smekám, protože třemi extrémními minutami se nedá vykompenzovat jejich dlouhodobé úsilí podložené silnou vůlí.


Nejlepší videa na Revue