ČSSD se popáté pokusí svrhnout vládu, tentokrát kvůli Dalíkovi

  • 1965
Sociální demokraté se v úterý pokusí vyvolat hlasování o nedůvěře vládě, oznámil dnes jejich šéf Jiří Paroubek. Důvodem je snaha Topolánkova známého a poradce Marka Dalíka ovlivnit reportáž ČT o poslanci Petru Wolfovi, uvedl předák socialistů.

ČSSD se na tom dohodla na jednání politického grémia strany a následném poslaneckém klubu. "Klub se dohodl, že vyvolá v nejkratším možném termínu hlasování o nedůvěře vládě," oznámil dnes předseda Paroubek novinářům.

Podle webových stránek Poslanecké sněmovny je už termín jasný - poslanci se mimořádně sejdou v úterý 24. března dvě hodiny po poledni. 

"Je to pro nás děsivá zkušenost, je to neslýchaný pokus o manipulaci," komentoval nejnovější vývoj v kauze poslance Wolfa.

Vyšlo totiž najevo, že poslancova firma zneužila mnohem větší dotační částku, než se zprvu myslelo. Topolánkův osobní přítel a rádce Marek Dalík se navíc snažil přemluvit reportéra ČT, aby se kauze nevěnoval. Jednal prý na požádání samotného premiéra, podle kterého se na Wolfa pořádá mediální štvanice. - čtěte Dalík naléhal na reportéra ČT

Ve skutečnosti o Wolfově počínání dlouhodobě věděly obě hlavní strany, které chtěly informace o Wolfově selhání využít ve svůj prospěch. Poslanec tvrdil, že se ho jimi snažil vydírat předseda Paroubek už v době prezidentské volby, proto posléze přešel do vládního tábora, kde se jeho hlas stal důležitým pro přežití kabinetu a schválení klíčových zákonů. 

Je to od ČSSD pěkná drzost, myslí si blogerkA iDnes.cz

Na Wolfově politickém přežití má proto ODS zájem, připustil Marek Dalík. To, že Dalíka žádal o pomoc Wolfovi, připustil i sám premiér Topolánek. - čtěte Premiér přiznal, že žádal Dalíka o pomoc Wolfovi

"ČSSD dále vyzývá poslance Wolfa, který byl zvolen na naší kandidátce, aby bezodkladně složil poslanecký mandát. Člověk s jeho morálním profilem nemá v Poslanecké sněmovně místo," řekl dále Paroubek.

Ještě nedávno přitom sociální demokraté naznačovali, že se nebudou pokoušet vládu svrhnout během českého předsednictví Radě EU a budou se chovat státotvorně. "Nyní to ale zašlo příliš daleko," tvrdí Paroubek, podle něhož je dalším důvodem k svržení vlády kauza tzv. justiční mafie.

"Justiční mafie, provázaná s premiérem Topolánkem a jeho poradcem a rádcem a osobním přítelem Dalíkem, nejen ovlivňuje, ale téměř organizuje chod policie a státních zastupitelství při vyšetřování zpronevěry poslance Wolfa," prohlásil Paroubek. Premiér se podle něj v této kauze navíc snaží ze své pozice ovlivňovat média, což je podle předsedy ČSSD nepřípustné.

Podle Marka Dalíka Paroubkova snaha sesadit vládu s nejnovější kauzou nesouvisí. "Je to poměrně směšná záminka, podle mého názoru," řekl Dalík v interview na Rádiu Impuls.

ČSSD by konečně mohla uspět

Opozice by tentokrát měla mít dosud největší šanci se svým plánem uspět. Lovit totiž může hned na několika místech - mezi rebely ODS, poslankyněmi vyloučenými ze Strany zelených či mezi nespokojenými lidovci. ČSSD s KSČM má dohromady 97 hlasů. K vyslovení nedůvěry stačí 101 hlasů, opozice tak musí sehnat ještě čtyři nespokojence.

Ty může hledat mezi rebely kolem Vlastimila Tlustého (Tlustý, Raninec, Schwippel, Ježek, Klas), u vyloučených poslankyní (Zubová, Jakubková), nespokojených lidovců (Hovorka, Carbol) nebo mezi pražskými poslanci kolem Pavla Béma (Janeček, Bürgermeister a další). Při troše vyjednávacího umu by tak socialisté mohli hlasy, které jim v minulosti chyběly, získat.

Na druhou stranu mohou i dlouhodobí Topolánkovi kritici premiéra a jeho vládu podpořit právě kvůli probíhajícímu českému předsednictví.

. Jak socialisté svrhávali vládu

Sociální demokraté se vládu pokoušeli svrhnout už čtyřikrát. Nikdy ale neměli dostatečný počet hlasů: 

20. června 2007 - vláda přečkala hlasování o nedůvěře díky bývalým členům ČSSD Miloši Melčákovi a Michalu Pohankovi. Opozice, která ke svržení vlády potřebovala 101 hlasů, jich našla jen 97. - více zde

5. prosince 2007 - druhé hlasování o nedůvěře dopadlo se stejným výsledkem. Opozice měla opět jen 97 hlasů, koalici opět podpořili Melčák s Pohankou. - více zde

30. dubna 2008 - opozice získala o jeden hlas více, stále jí ale tři chyběly. Vláda tak hlasování o nedůvěře opět ustála. - více zde

22. října 2008 - k opozici se nepřidal nikdo z koaličních poslanců. Rebelové v ODS se zdrželi, zelené rebelky opustily sál, vládu podpořili Melčák a Wolf. - více zde

Podaří se sociálním demokratům napopáté svrhnout vládu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 31. března 2009. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 9425

Ano
Ano 2337


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video