Podívejte se na devět obrazů, které se vrátily do sbírek Národní galerie

  • 9
Nejprve je Národní galerie (NG) koupila od Lobkowiczů, poté je vrátila v restituci a nyní se devět děl starých mistrů vrací "domů". Nejvýznamnější nákup galerie za posledních dvacet let doplní sbírky starého umění v hradčanském Šternberském a Schwarzenberském paláci.

Ředitel Národní galerie v Praze Milan Knížák představil nové akvizice ze sbírky Antonína Isidora Lobkowicze"Národní galerie vydala v restituci řadu děl, pokud se dalo, snažíme se během času významná díla nakoupit zpět," řekl ředitel galerie Milan Knížák.

Prodeje děl ze sbírek Lobkowiczů využila instituce již před dvěma lety, kdy z kolekce rodu zakoupila dvě díla za 3,6 a 14,7 milionu korun. Panna Maria s Ježíškem a čtyřmi světci od Camilla Boccacina (1504/05 až 1546) je přitom podle ředitele Sbírky starého umění NG Víta Vlnase nejvýznamnější malbou z doby renesance, jíž NG nyní vlastní. Ještě jedno dílo z lobkowiczké sbírky pak plánuje získat příští rok.

Národní galerie v Praze představila nové akvizice ze sbírky Antonína Isidora Lobkowicze

Oproti nákupům, které NG uskutečnila počátkem 90. let například z Waldesovy sbírky, jde o zlomek, pro Sbírku starého umění přesto jde o nejvýznamnější nákup od roku 1989, řekl Vlnas. Za výkupy z restituované Waldesovy sbírky dal stát přes 100 milionů korun; ceny starého umění jsou však podle Vlnase až na výjimky stabilní a nižší než ceny za díla z 19. století a zejména díla moderní.

Získané obrazy podle něj vedle umělecké hodnoty mají i společenskohistorickou cenu. Pocházejí ze sbírky Antonína Isidora Lobkowicze (1775 až 1819), který byl zakládajícím členem Společnost přátel vlasteneckých umění, kterou v roce 1796 založila skupina vlastenecké šlechty a měšťanů a z níž později vznikla NG. "Galerie je schopna díla zařadit do uměleckohistorického kontextu," řekl Vlnas ke kolekci děl, jež instituce koupila jako celek.

Podívejte se, jaká díla galerie koupila

Karel Škréta: Narození sv. Václava

Vlnas: Luneta zobrazující narození sv. Václava je úvodní scénou rozsáhlého cyklu, určeného původně do kláštera bosých augustiniánů v Praze na Zderaze. Kompozice vychází ze Škrétova italského poučení, konkrétně z malby Simona Voueta.

Karel Škréta - Narození sv. Václava

Karel Škréta: Sv. Martin se dělí o plášť se žebrákem

Vlnas: Krátce po roce 1645 namaloval Škréta pro hlavní oltář v kostele sv. Martina ve zdi na Starém Městě pražském obraz sv. Martina. Navázal v něm na slavného Anthonise van Dyck. V barevném řešení autor odkazuje na tradici benátské malby za užití akordu červené, modré a bílé na pozadí hnědých tónů. Budoucího světce zachytil malíř jako římského vojáka při vjezdu do města Amiensu, před jehož branou seděl žebrák, s nímž se Martin rozdělil o svůj plášť.

Karel Škréta - Sv. Martin se dělí o plášť se žebrákem

Petr Brandl: Vlastní podobizna tzv. Lobkovická

Vlnas: Vznik obrazu se klade do období kolem roku 1697, kdy umělec působil ve službách hraběte Václava Vojtěcha ze Šternberka. Brandl se zobrazil s atributy malířského povolání, paletou a štětci, jako sebevědomý kavalír v baretu a s vázankou.

Petr  Brandl - Vlastní podobizna zv. Lobkovická

Václav Vavřinec Reiner: Krajina s rybáři

Vlnas: Dílo má dochovaný protějšek v muzeu v Hannoveru. Národní galerie v Praze současným nákupem získává vůbec první malbu krajiny od tohoto tvůrce.

Václav Vavřinec Reiner - Krajina s rybáři

Pieter Hermansz Verelst : Hráči karet

Vlnas: Jde o jediné dílo tohoto autora v českých sbírkách.

Pieter Hermansz Verelst  (asi 1618 – asi 1678) - Hráči karet

Albrecht Dürer (1471–1528) – následovník: Madona s kosatcem

Vlnas: Předpokládá se, že malba má vazbu na pražské dvorské umění v době Rudolfa II., který byl vášnivým sběratelem prací velkého německého mistra.

Albrecht Dürer (1471 – 1528) – následovník - Madona s kosatcem 

Sebastiano Ricci: Nanebevzetí P. Marie

Vlnas: Svěže malovaná kompozice je zmenšenou autorskou replikou oltářního plátna ve vídeňském kostele sv. Karla Boromejského.

Sebastiano Ricci (1659–1734) - Nanebevzetí P. Marie

Esaias van de Velde II nebo Následovník Esaiase van de Velde I: Holandská říční krajina

Esaias van de Velde II (?) nebo Následovník Esaiase van de Velde I (1587 – 1630) - Holandská říční krajina

Antonio Zanchi: Sv. Šebestián

Antonio Zanchi (1631–1722) - Sv. Šebestián