Na Letné se tleskalo báječnému poločasu: Sparta - Brno 4:0

• 223
Fotbalová Sparta zase jednou vlastním fanouškům rozdávala radost. V dohrávce 20. kola vyřídila Brno, když o čtyři góly vedla už ve 29. minutě. V tabulce je druhá, na vedoucí Slavii však dál ztrácí propastných deset bodů.

on-line

utkání jsme sledovali minutu po minutě

Ač lídra s největší pravděpodobností už ohrozit do konce sezony nemůže, ostatním mužstvům v boji o druhém místo musela v pondělí večer nahnat strach. Stačilo, aby Sparta dala brzy gól a odevzdaného soupeře nemilosrdně zničila.

"První poločas nám vyšel. Po prvním gólu jsme se zklidnili. Hráli jsme rychle dopředu a to nám přineslo šance a góly," řekl sparťanský kouč Jozef Chovanec.

Deset tisíc fanoušků vstalo a bouřilo nadšením. Letná dlouho nezažila takovou sparťanskou parádu. Naposled své fotbalisty vyprovodila pískotem, protože nebyli schopni porazit České Budějovice. Výkon a především góly proti na jaře nebezpečnému Brnu byly od sparťanů tou nejlepší omluvou.

Pomohl jim gól už v 53. vteřině. Většina fanoušků ještě neseděla na svých místech, teprve se do hlediště trousili, když Kladrubský poprvé překonal brankáře Lejsala. A hned na začátku zápasu bylo jasné, že klub nebude vracet vstupné. To by se totiž stalo, kdyby jako před dvěma týdny tým doma neskóroval.

Sparťané pak sice chvíli nechali soupeře hrát, ale když zjistili, že je úplně neškodný, znovu se do něj pustili. A během sedmi minut dali další tři góly.

"Náš výkon v první půli nesnesl žádná kritéria, propadli jsme ve všem," řekl brněnský trenér Miroslav Beránek.

Animace

Holenda se trefil hlavou po centru Žofčáka a Wilfried technickou střelou po přesné Holendově přihrávce. Obě branky šly přes střed brněnské obrany. Dvorník a Živný zdaleka nezastoupili zraněného kapitána Trousila, který Brnu hodně chyběl.

Hosté svěsili hlavy, vyhlíželi otráveně, fotbal je nemohl bavit. Ale bylo ještě hůř, čtvrtý gól padl dvě minuty po třetím. Hlavou po standardní situaci se prosadil stoper Hubník.

Největší radost panovala na Letné po třetím gólu. Wilfried běžel k rohovému praporku, začal se pohupovat v bocích a tancovat. Vzápětí na něj naskákali spoluhráči. A například Řepka přeběhl kvůli oslavě gólu téměř celé hřiště.

Brňané dorazili do Prahy s velkým respektem. Nebyli tak odvážní jako nedávno v Mladé Boleslavi, kde dali čtyři branky. Na Spartě to z jejich strany byla také bezradnost.

Kouč Beránek už v poločase stáhl bývalého reprezentanta Heinze i Střeštíka, který je v širším kádru národního mužstva. Do zápasu nasadil mladíky Schneidera se Šuralem a brněnská hra se trochu zlepšila. Na výsledku se to však projevit nemohlo. "Škoda, že jsme nedali alespoň čestný gól," poznamenal hostující kouč.

Sparťané ani za stavu 4:0 soupeře nešetřili a snažili se vyhovět publiku, který si přálo "bůra". K pátému gólu měl ještě do poločasu dvakrát blízko Holenda. Dvakrát se dostal sám před Lejsalovi. Jednou minul, podruhé sice mířil lépe, hostující brankáře překonal, ale za ním zaskočil vracející se Dvorník.

Když v 72. minutě přece jen Kladrubský míč do sítě dostal, sudí ho neuznali kvůli ofsajdu. Rozhodli však špatně. To už však zápas fanoušky moc nebavil, sparťané se nehnali do útoku, spíš jen zápas dohrávali. A Brno se na nic nezmohlo.

"Po přestávce se nám už moc nedařilo. Začali jsme zbytečně vymýšlet, hráči polevili v koncentraci," podotkl Chovanec.

Konec báječného představení Sparty zkazili jejich někteří fanoušci, z "kotle" vylétl těžký dělbuch, který zranil mladíka podávajícího u hřiště míče. Zdravotníci ho silně otřeseného odnesli na nosítkách. "Tohle musíme jednoznačně odsoudit," dodal Chovanec.