Násilí v Dárfúru propuklo v roce 2003, kdy se rebelové vzbouřili proti represivní politice vlády v Chartúmu vůči nearabskému obyvatelstvu. | foto: Profimedia.cz

Ozbrojenci unesli v Dárfúru tři humanitární pracovníky

  • 4
V západosúdánské provincii Dárfúr zmizeli tři západní humanitární pracovníci organizace Lékaři bez hranic. V oblasti zuří od roku 2003 občanská válka. Situace se ještě zhoršila poté, co Haag vydal zatykač na súdánského prezidenta Bašíra za zločiny proti lidskosti.

"Mohu potvrdit, že pracovníky zajala ozbrojená skupina. Mezi unesenými byli dva místní zaměstnanci a tři humanitární pracovníci nesúdánského původu," uvedl představitel mírových sil v Dárfúru Kemal Saiki. Podle pozdějších informací únosci dva zajaté Súdánce brzy propustili.

Podle zdrojů OSN je mezi unesenými zdravotní sestra z Kanady, francouzský lékař a koordinátor z Francie. K únosu došlo na severu provincie asi dvě stě kilometrů od města El Fašer. Bližší informace o únoscích zatím nejsou známy.

Súdánský ministr zahraničí informoval, že všichni unesení cizinci jsou zřejmě v pořádku. "Dostupné zprávy naznačují, že unesení jsou na tom dobře a neutrpěli žádné zranění," uvedl ministr.

"V myšlenkách jsme s našimi kolegy a jejich rodinami. Organizace Lékaři bez hranic má velký strach o bezpečnost svých pracovníků a dělá vše pro to, aby se co nejdříve a bezpečně vrátili," uvádí se v oficiálním prohlášení.

Generální ředitel belgické sekce humanitární organizace Christopher Stokes oznámil, že téměř veškerý personál se kvůli události stáhne do súdánské metropole Chartúmu. V oblasti zůstane jen pár lidí, kteří budou mít za úkol pomoci při řešení celé záležitosti.

Zatykač na prezidenta

Dárfúrem zmítá již šestým rokem občanská válka. Napětí v oblasti se ještě vystupňovalo poté, co na začátku března vydal Mezinárodní soudní dvůr v Haagu zatykač na súdánského prezidenta Omara Bašíra, kterého viní z válečných zločinů, zločinů proti lidskosti a z genocidy. - čtěte Haagský soud poprvé vydal zatykač na úřadujícího prezidenta

Súdánské úřady v reakci na postup soudu minulý týden vypověděly ze země třináct mezinárodních humanitárních organizací, mezi nimi i francouzskou a nizozemskou sekci Lékařů bez hranic.

V Dárfúru panuje katastrofální situace

Násilí v Dárfúru propuklo v roce 2003, kdy se rebelové vzbouřili proti represivní politice chartúmské vlády vůči nearabskému obyvatelstvu. Vláda reagovala nálety a podporou pozemních útoků arabských milic Džandžavíd. Vojáci v provincii mučili, vraždili a znásilňovali civilní obyvatele.

Během konfliktu zemřelo podle OSN na tři sta tisíc lidí, nejen v přímých bojích, ale také následkem katastrofálních životních podmínek. V Dárfúru chybí jídlo a voda, kvůli nedostatku léků se šíří choroby. Bezmála tři miliony lidí odsud musely uprchnout.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue