Protest zemědělců na Václavském náměstí v Praze (12. března 2009)

Protest zemědělců na Václavském náměstí v Praze (12. března 2009) | foto: Soňa LechnerováiDNES.cz

Při protestním „funusu“ šlo Prahou osm tisíc rozzlobených farmářů

  • 1161
Na osm tisíců farmářů se sešlo v Praze. Demonstrovali proti dotační politice Unie, která je podle nich nespravedlivá k novým členským státům. Sešli se před ministerstvem zemědělství, jehož šéfa Petra Gandaloviče přivítali mohutným pískáním. Protest završili položením smutečních věnců na Václavské náměstí.

PROTEST jsme sledovali ON-LINe zde

Prezident Agrární komory Jan Veleba byl s demonstrací spokojen. "Vážím si toho, kolik lidí přišlo. I těch, kteří sem vážili cestu dlouhou třináct set kilometrů z Vilniusu," pochvaloval si.

S ministerstvem zemědělství chtějí nyní farmáři jednat o dalším postupu. "Pokud bude pan Gandalovič trvat na tom, co říkal, nebude ministrem většiny českých zemědělců. Pokud setrvá na svých názorech, lidé si vynutí další akce podobné té dnešní," podotkl Veleba.

S věnci zablokovali Václavské náměstí

Protest začal po 10. hodině na Těšnově, na Václavské náměstí se dav dostal o necelé tři hodiny později. To už podle policie demonstrace čítala osm tisíc lidí, kteří zaplnili celou horní část Václavského náměstí. "Uzavřeli jsme tam dopravu," řekl iDNES.cz mluvčí pražských policistů Ján Mikulovský.

Zemědělci položili u sochy svatého Václava smuteční věnce. (12. 3. 2009)V čele průvodu, v němž cinkaly kravské zvonce a ozýval se pískot, farmáři nesli smuteční věnce, které položili k soše sv. Václava. "Bude to takový symbolický pohřeb českého dojného skotu a symbolický konec českého mléka v českých zemích," řekl iDNES.cz již dříve ředitel Svazu chovatelů strakatého skotu Josef Kučera.

Farmáři na Václavském náměstí také rozdávali letáky a jogurty. Protest skončil krátce před 13:30 společným zpěvem lidovky Ach synku, synku, oblíbené písně T. G. Masaryka. Nedlouho poté byl na náměstí obnoven provoz.

Za krávy na demonstraci pokuta

Farmáři porušili zákon, řešit to bude veterinární správa

Demonstrace zemědělců. (12. 3. 2009)Cestou se farmáři zastavili u hotelu Marriot, kde probíhala konference v rámci českého předsednictví za účasti eurokomisařky pro zemědělství a rozvoj venkova Mariann Fischer Boelové. Demonstranti s ní před Marriotem asi deset minut debatovali, pak zmizela uvnitř hotelu.

Farmáři poblíž luxusního hotelu rozlili několik desítek litrů mléka, které vytvořilo kaluže, a na ulici také rozsypali obilí. Nedaleko Marriottu zasahovali také policisté, a to kvůli dvojici mužů házejících petardy.

Na Gandaloviče pískali a bučeli

Demonstranty před ministerstvem zemědělství, kde se jich ráno sešlo na tři a půl tisíce, uvítal prezident Agrární komory Jan Veleba. Kritizoval podmínky, které s EU vyjednal bývalý premiér Vladimír Špidla. "Kdybychom věděli, že po pěti letech budeme vyrábět o polovinu méně, nepodpořili bychom to," řekl.

Kvůli čemu?

Demonstrace si bere na paškál politiku EU, která znevýhodňuje farmáře z nových členských zemí. Berou o desítky procent menší dotace než jejich kolegové ve starších zemích. - co se farmářům nelíbí čtěte  zde

Prezident agrární komory připomněl, že zemědělci mají podporu prezidenta Václava Klause. Prý jim písemně potvrdil, že v rámci svých ústavních pravomocí mohou počítat s jeho podporou. Veleba zároveň zemědělce vyzval, aby zablokovali ratifikaci Lisabonské smlouvy. - více o výhradách farmářů proti Lisabonu

Poté dostal prostor ministr Petr Gandalovič, jenž se dočkal pískotu a bučení. Šéf resortu zemědělství demonstranty uklidňoval a vyzýval, aby na něj neslušně negestikulovali.

Ve svém projevu se odvolával na předchůdce a tvrdil, že nové podmínky s EU je možné vyjednat od roku 2013. "Do té doby se nedá nic dělat," řekl Gandalovič s narážkou na to, že farmáři žádají rovnost dotací v EU již o tři roky dříve. Svůj projev ukončil slovy: "Sedněme si za jednací stůl a hledejme společné řešení, jak z této krize ven. Na to si připijme mlékem."

Demonstrace je socialistická metoda

Co si myslí biofarmář z Vysočiny o problémech zemědělců

Demonstranti z osmi zemí a čtyři krávy

Demonstranti před ministerstvo zemědělství přivedli čtyři krávy, které na místě i podojili. "Troubí, pískají, mají řehtačky i kravské zvonce. Na transparentech jsou kromě českých vidět i německé a polské nápisy," hlásila ráno zpravodajka iDNES.cz.

Protest zemědělců v Praze

Nad hlavami demonstrantů vlály národní vlajky evropských zemí. Jen ze Slovenska přijelo na 600 lidí. Podle Veleby na demonstraci dorazili farmáři z osmi zemí - z Maďarska, Polska, Německa, Rakouska, Slovinska či Litvy. I jejich zástupci se dostali ke slovu. V projevech se podělili o svůj pohled na problematiku dotací v Unii.

Karel Horák, předseda Svazu chovatelů holštýnského skotu, byl s účastí na demonstraci spokojen. "Vládá nás týrá. Nechceme, abychom dopadli jako chovatelé prasat, kteří dnes mají poloviční stavy," řekl iDNES.cz.

Nechtějí být jako chovatelé prasat

Farmáři údajně přišli o sedm miliard korun. Čtěte proč

Na transparentech se objevila hesla jako "Výroba mléka za almužnu" či "Požadujeme rovné podmínky - zemědělci z okresu Tábor" nebo "Chceme chovat krávy, ne poslouchat voly". Slovenský transparent hlásal: "Jsme noví, ale nie bezvýznamní". Demonstrantům před začátkem projevů vyhrávala kapela Budvarka.

Dopolední protest na Těšnově se podle policie obešel bez komplikací. Demonstranti přijížděli městskou dopravou, takže nijak neblokovali provoz.

Dav sice ucpal tamní podjezd, který vede k magistrále, provoz tím ale nijak omezen nebyl. Někteří demonstranti stáli i přímo na magistrále u zábradlí, ale autům nepřekáželi.

Po úvodních projevech, které trvaly asi hodinu a půl, vyrazili farmáři od ministerstva zemědělství na Těšnově ulicí Na Florenci směrem na Václavské náměstí.

Podle policie se změnila původně plánovaná trasa a průvod zemědělců šel Havlíčkovou, Hybernskou a Opletalovou.

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue