Protesty proti čínské nadvládě nad Tibetem v nepálském Káthmándú (10. března 2009)

Protesty proti čínské nadvládě nad Tibetem v nepálském Káthmándú (10. března 2009) | foto: Reuters

Tisíce lidí demonstrovaly za Tibet, dalajlama mluvil o pekle na zemi

  • 45
Tisíce Tibeťanů a jejich stoupenců protestovaly v Asii, Austrálii a Evropě za konec čínské nadvlády. "Čína udělala z Tibetu peklo na zemi," prohlásil tibetský duchovní vůdce dalajlama. Při povstání přesně před padesáti lety, které Peking tvrdě potlačil, musel uprchnout do exilu.

Tisíce mladých Tibeťanů pochodovaly ulicemi Dharamsály, indického města, kam se tibetský duchovní vůdce uchýlil, a skandovaly hesla "Čína ven!" nebo "Tibet patří Tibeťanům!".

čtěte: Proč jsou vztahy s Čínou stále na bodu mrazu?

otázky a odpovědi o Tibetu

Demonstrace se konala také v australském hlavním městě, kde asi tři sta lidí, včetně několika zákonodárců, pochodovalo od parlamentu k čínskému velvyslanectví. Tam se hrstka z nich střetla s policií.

Strážci pořádku čtyři demonstranty zatkli poté, co prorazili dočasné oplocení před čínským zastupitelským úřadem. Jedna žena se podle australské televize dokonce pokusila uškrtit tibetskou vlajkou.

Protesty proti čínské nadvládě nad Tibetem v nepálském Káthmándú (10. března 2009)

Michael Danby, jeden z protestujících zákonodárců, uvedl, že obdržel dopis od čínského velvyslance Ťün-saj Čanga, který ho požádal, aby se akce neúčastnil. "Myslím, že velvyslanec udělal chybu. Není to zrovna diplomatické v otevřené společnosti, jakou je Austrálie," řekl k tomu Danby.

Tibetskou vlajku vyvěsil i Bursík

Tibetská vlajkaOd rána povlává tibetská vlajka v Praze na budově ministerstva životního prostředí. Diplomaté před vyvěšením vlajky varovali. V české metropoli se totiž chystá summit Unie s Čínou, která je na podobné protesty citlivá. - více čtěte zde

Australský ministr zahraničí Stephen Smith na dotaz ohledně dopisu čínského ambasadora odpověděl, že velvyslanec může dávat prohlášení o politice své země. Dodal však: "Na co diplomat nemá právo, je snažit se zvolenému činiteli určovat, jak se má chovat."

PROTESTY V PRAZE

Svobodu Tibetu! zněly stovky hlasů před hluchou čínskou ambasádou

V indickém hlavním městě protestovaly podle agentury DPA stovky mladých Tibeťanů proti čínské "okupaci". Řada z nich měla v rukou tibetskou vlajku a požadovala konec násilí v této himálajské oblasti. "Nezbývá nám jiná možnost než protestovat v míru, přesto ale vůči Číně pociťujeme velkou zlost," uvedl jeden z demonstrantů.

Protesty proti čínské nadvládě nad Tibetem v nepálském Káthmándú (10. března 2009)

Protest se uskutečnil i v sousedním Nepálu, kde policie zastavila asi stovku Tibeťanů manifestujících na okraji hlavního města Káthmándú, kteří skandovali "Zastavte zabíjení v Tibetu! Svoboda Tibetu!".

Bezpečnostní opatření v Nepálu, kde žijí tisíce tibetských exulantů, byla zpřísněna a oblast kolem čínské ambasády chrání desítky policistů. Vláda zakázala veškeré protesty v okolí čínského velvyslanectví a pohrozila zatčením každému, kdo by se o ně pokusil.

Protestovalo se i v Evropě. Tisíce lidí s tibetskými vlajkami se sešly před čínskými velvyslanectvími v Paříži, Berlíně, Bernu nebo Londýně. "Tibeťané mají dost čínské nadvlády," uvedl organizátor londýnských protestů Matt Wiskase. "Odmítají čínskou vládu v Tibetu a chtějí být volní," dodal.

Klid před bouří

Atmosféra houstne i v samotném Tibetu. V ulicích se pohybuje množství ozbrojených policistů, buddhistické kláštery jsou údajně obklíčené. Do země také nesmějí zahraniční turisté.

Blog na iDNES.cz

Tibetská teokracie versus čínský pokrok

Podle dalajlamova emisara Taši Wangdi napjatá situace v Tibetu nemá daleko ke stannému právu. Čínské úřady v poslední době vystupňovaly represi, obavy z nových násilností tak narůstají.

Protesty proti čínské nadvládě nad Tibetem (10. března 2009)

Wangdi zdůraznil, že dalajlama ani většina exilových tibetských skupin nechtějí, aby se Tibet od Číny odtrhl, jak jim někdy Peking podsouvá. Usilují prý jen o to, aby s nimi začal jednat a poskytl jim podmínky, které by umožnily několika milionům Tibeťanů ve více než miliardové Číně udržovat tradice a způsob života.

"Situace v Tibetu je v tuto chvíli velmi napjatá," podotkl emisar. Uvnitř Tibetu, pro vnější svět nyní prakticky zapečetěného, se prý nelze přesouvat. "Lidé jsou dlouhodobě frustrováni a jsou v zoufalé situaci," podotkl Wangdi. "Trpělivost lidí v Tibetu klesá," uzavřel.

Tibetská kultura je na vymření, tvrdí dalajlama

Duchovní vůdce dalajlama dnes předstoupil před zástupy u chrámu v Dharamsále. V projevu řekl, že čínská vláda zabila statisíce lidí a tibetskou kulturu už téměř vyhubila. Peking podle něj po loňských protičínských protestech v Tibetu sáhl k brutálním opatřením. Čínské vedení v reakci obvinilo dalajlamu, že o Tibetu "šíří fámy".

"Lidé v Tibetu jsou považováni za zločince, kteří si zaslouží být usmrceni," prohlásil dalajlama v projevu na shromáždění několika tisíc svých stoupenců.

Dalajláma během projevu u příležitosti padesátého výročí protičínských protestů v Tibetu (10. března 2009)

Při povstání před padesáti lety zahynulo na osmdesát tisíc obyvatel Tibetu, za půlstoletí nadvlády Pekingu nad touto oblastí zanikly v Tibetu tisíce klášterů, mnozí Tibeťané byli vystěhováni a jejich kultura potlačována, připomněl dalajlama.

Čínská vláda v Tibetu podle něj nastolila "peklo na zemi", které způsobilo smrt statisíců Tibeťanů. "I dnes Tibeťané žijí v Tibetu v neustálém strachu a čínské úřady jsou vůči nim nadále podezřívavé," řekl dalajlama. "Nepochybuji o tom, že spravedlnost v tibetské věci zvítězí, pokud i dál půjdeme cestou pravdy a pasivního odporu," dodal.

Protibečtí aktivisté přišli protestovat i v Paříži

"Dalajlamova klika neodlišuje pravdu od klamu. Šíří fámy, na které nehodláme odpovídat," řekl mluvčí ministerstva zahraničí Ma Čao-sü. Zároveň tvrdil, že "demokratické reformy v Tibetu jsou nejrozsáhlejší a nejhlubší v jeho historii".

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue