Plzeň - Pardubice: domácí Mario Cartelli a Martin Straka se radují z gólu. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Plzeňští hokejisté první domácí duel s Pardubicemi zvládli a v sérii vedou

• 17
První domácí duel ve čtvrtfinále play-off extraligy mají za sebou. A vítězně. Plzeňští hokejisté zdolali Pardubice 2:1 a v sérii vedou stejným poměrem.

Dvěma body se na tom podílel kapitán Martin Straka, který v 8. minutě asistoval u trefy Maria Cartelliho v oslabení a sedm a půl minuty před koncem v přesilovce po efektním sólu přidal druhý gól.

Moeller sice vzápětí snížil díky Aleši Píšovi v přesilovce pěti proti třem, ale vyrovnat už nedokázal.

Utkání jsme sledovali on-line

Čtvrtý duel se hraje opět v Plzni v pondělí od 17:30. Plzeň nastoupila v sestavě i s devětatřicetiletým obráncem Jaroslavem Nedvědem, který naposledy hrál extraligu v prosinci 2007 v dresu Sparty a Lasselsberger si jej zapůjčil z prvoligového Berouna.

Naskočil sice také bek Smrek, který nedohrál čtvrteční duel v Pardubicích, ale dnes musel také v první třetině odstoupit. Mimo hru zůstal útočník Kracík. Domácím se naskytla hned po 62 vteřinách přesilová hra po vyloučení Starého, ale gólman Lašák plzeňskému tlaku odolal.

Stejně tak i při další oslabení po Divíškově trestu, které na sedm vteřin nabídlo Západočechům i výhodu pěti proti třem. Vedení se dočkali při další početní výhodě, tentokrát však pardubické.

Vyloučený Kubalík sledoval, jak nejdříve po odrazu puk od sudího Mikuly z dobré pozice bekhendem minul pardubický Cetkovský, pak už se v 8. minutě domácí radovali. Straka viděl na pravé straně rozjetého beka Cartelliho, který přesnou ránou zpoza kruhu pro vhazování nedal pardubickému brankáři šanci.

V dalším střídání Straka uvolnil Vlasáka, jehož střelu Lašák jen se štěstím ztlumil. Bez práce ale nebyl ani domácí Chábera, jehož hosté prověřovali a nejnebezpečněji ve 12. minutě Tvrdík. Největší možnost hostů v úvodní části měl v 19. minutě Koukal, ale v přesilovce se mu v době, kdy byl osamocený před Cháberou, nepodařilo zkrotit kotouč.

Druhé dějství, v kterém si vyměnili své posty v prvním a třetím útoku Pardubic Somík s Pivkem, bylo na šance ještě chudší. Hosté se snažili umazat jednobrankové manko, ale domácí pozorně bránili a obránce Kolář po najetí před branku přestřelil.

V 26. minutě inkasoval nepříjemnou ránu do nohy plzeňský bek Redlish, ale o chvíli později pokračoval ve hře. Oba celky se ubránily v oslabení a v závěru druhé třetiny nezakončila úspěšně svou kombinaci první formace domácích.

Od třetí třetiny už se hosté začali více tlačit před plzeňskou branku. v 45. minutě měli Západočeši štěstí, když dostal přihrávku do jízdy Koukal a zápěstí trefil tyč. Na druhé straně pronikal Tomas a o chvíli později tvrdě pálil Adamský.

Deset minut před koncem hráli hosté přesilovku, po jejím skončení Cetkovský po odpískání zbytečně doloval puk zpod ležícího soupeře a šel pykat.

Toho využil Straka, který si pohrál s pardubickou obrannou a blafákem do bekhendu zvýšil.

Hned za 27 vteřin putovali na trestnou lavici zároveň domácí Čakajík s Nedvědem a Píša střelou od modré čáry za 59 sekund výhodu využil.

Plzeň ale těsný náskok uhájila, v 58. minutě v největší šanci nepřekonal Cháberu Cetkovský. Stav nezměnila ani závěrečná power play.

Milan Razým (Plzeň): "Jsme samozřejmě s výsledkem i s výkonem celého mužstva spokojení. Viděli jsme hokejovou taktickou bitvu, v které dlouho určoval ráz náš vedoucí gól. Potom Martin Straka přidal hokejovou parádu na 2:0, soupeř se dostal zpátky do zápasu při přesilovce pět na tři. Kluci při svojí bojovnosti a obětavosti toho soupeři moc nedovolili a co prošlo, tak pochytal skvělý Honza Chábera."

Jiří Seidl (Pardubice): "My jsme dneska odehráli jen dvě třetiny, ta první se nám vůbec nepovedla. V play off se musí hrát všechny tři třetiny, a to bylo rozhodující."

Plzeň - Pardubice 2:1

Branky a nahrávky: 8. Cartelli (M. Straka), 53. M. Straka (Vlasák, Benák) - 54. Píša (Čáslava, Koukal). Rozhodčí: Minář, Mikula - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 7:5, navíc Snopek (Pardubice) 10 min. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 8121. Třetiny: 1:0, 0:0, 1:1. Stav série: 2:1.

Plzeň: Chábera - Benák, Smrek, Cartelli, Redlihs, J. Nedvěd, Čakajík, Dresler - Vostřák, M. Straka, Vlasák - Tomas, Kubalík, Matějovský - Adamský, Jan Kovář, Dvořák. Trenéři: Hynek, Razým a Pejchar.

Pardubice: Lašák - Snopek, Čáslava, Píša, Kolář II, Lojek, Havíř - Cetkovský, Divíšek, Pivko - Kolář I, Koukal, Starý - Tvrdík, Blažek, Somík - od 41. navíc Zohorna, Semorád, Rákos - Bláha. Trenéři: V. Sýkora a Seidl.