Evropské regiony jednaly v Praze o krizi, podle Béma se summit vyplatil

  • 27
Dvoudenní evropský summit v Praze skončil. Zástupci evropských regionů na něm vyzvali členské státy EU, aby se společně postavily proti protekcionismu, kterým se některé země snaží řešit dopady krize. Zároveň zdůraznili význam Lisabonské smlouvy.

"Řekli jsme jasné NE protekcionismu a ochranářským opatřením národních vlád a národním partikulárním zájmům," řekl na tiskové konferenci po skončení summitu primátor Prahy Pavel Bém.

O protekcionismu hovořil i předseda Evropské komise José Manuel Barroso ve svém projevu. Evropská unie by podle něj měla pomoci zemím s ekonomickou krizí rychlejším čerpáním ze svých strukturálních fondů, ale žádný stát se nemůže bránit krizi na úkor ostatních.

Pavel Bém na tiskové konferenci vyjmenoval hlavní závěry summitu. "Účastníci se vyslovili pro záměr pokračovat v liberalizaci tržního prostředí Unie a ochranu základních svobod, jako je především volný pohyb osob, kapitálu a služeb," dodal Bém.

Podle něj na summitu zazněly velmi silné a přesvědčivé hlasy, které mluvily o nutnosti rychle se rozhodovat o finančních prostředcích uvolněných na řešení krize. "Nástroje se však budou hledat a profilovat," podotkl primátor.

Účastníci se shodli na tom, že se dosud nedařilo koordinovat postup jednotlivých států v řešení krize.

Bém si pak ještě "přihřál" primátorskou polívčičku. "Jakýmsi čtvrtým závěrem summitu je, že Praha je krásným městem, které stojí za to navštívit," prohlásil.

Summit stál 35 milionů korun, z toho šest milionů z pražské kasy. "Byla to však mimořádně prestižní událost, která se nám vyplatí," zdůrazňoval Bém.

Summit: Lisabonská smlouva je nutností

Účastníci summitu během debat mnohokrát zdůrazňovali význam Lisabonské smlouvy, i když podle Béma šlo o "okrajové téma summitu". Je podle nich nutná i proto, že posílí rozhodovací schopnost a akceschopnost Evropy ve světě i odpovědnost jednotlivých regionů.

Ratifikaci Lisabonské smlouvy dokončilo 23 z 27 evropských států. V pětadvaceti zemích ji už podpořily parlamenty.V Polsku a Německu chybí jen podpis prezidenta. V Česku smlouva ještě neprošla Senátem. Irsko smlouvu odmítlo v referendu, tamní vláda ale přislíbila uspořádat hlasování nové.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video