Washington - Toronto: Pavel Kubina (vpravo) se se spoluhráči raduje z gólu | foto: Reuters

Kubina opět skóroval za Toronto, Michálek byl u tří gólů San Jose

• 9
Obránce Pavel Kubina vstřelil v hokejové NHL již svůj čtvrtý gól ze stejného počtu posledních utkání a pomohl Torontu k výhře 2:1 nad Washingtonem. Skvělý zápas odehrál i útočník Milan Michálek, jenž přihrál na tři branky San Jose. Martin Erat z Nashvillu se vrátil po zranění a hned skóroval v důležitém souboji o play-off proti Columbusu.

Střelecké statistiky obránců v hokejové NHL opanují Kanaďané.

Vedoucí Mike Green z Washingtonu nasázel už 23 gólů, přičemž jeho pronásledovatelé Shea Weber (Nashville) a Sheldon Souray (Edmonton) mají na kontě rovněž slušných 17 tref.

Z Evropanů se pak vybrané společnosti nejvíce přiblížili Slovák Zdeno Chára z Bostonu (15 gólů) a Čech Pavel Kubina, jenž ve čtvrtečních zápasech oslavil již třináctý zásah sezony.

Rodák z Čeladné se tak s floridským Jay Bouwmeesterem dělí o průběžné šesté místo ve střelecké tabulce zadáků zámořské soutěže. Z posledních čtyř startů Kubina vytěžil již čtyři branky, přičemž tou poslední pomohl Torontu k výhře nad Washingtonem v poměru 2:1.

Maple Leafs poslal do vedení v 47. minutě Lee Stempniak. Zmiňovaný český reprezentant pak o necelé tři minuty později zvyšoval na 2:0. Jedinou branku Capitals vsítil až v čase 59:21 Alexander Sjomin, čímž připravil Martina Gerbera o čisté konto.

Švýcarský gólman odchytal svůj premiérový duel v novém dresu poté, co si jej generální manažer Brian Burke stáhl z waiver listiny od Ottawy. Torontu, které zvítězilo popáté z posledních šesti představení, v zápase scházel bek Tomáš Kaberle, načež hosté pro změnu nastoupili bez hvězdného Alexandera Ovečkina.

Bitkařský souboj mezi Benem Ondrusem a washingtonským Mattem Bradleym:

Michálek přihrál na 3 góly, výhru ale nakonec bral Židlický se Škoulou

Středečním triumfem nad Coloradem se hokejisté Detroitu vyhoupli do čela Západní konference a zároveň celé NHL před dlouhodobého lídra ze San Jose.

Žraloci mohli obhájcům Stanley Cupu vrátit úder hned o den později, kdy na domácím ledě hostili Minneostu. I díky třem asistencím aktivního útočníka Milana Michálka si San Jose postupně vypracovalo třígólové vedení po dvou zásazích Joe Pavelskiho a jedné trefě Ryanea Clowea.

Domácí gólman Brian Boucher, jenž počtvrté v řadě zastoupil zraněnou jedničku Jevgenije Nabokova, však v dalším průběhu základní hrací doby pustil tři branky a nakonec inkasoval i v následném prodloužení.

Wild si vynutili pětiminutové nastavení gólem českého beka Marka Židlického, který v 53. minutě vsítil již svou 11. trefu sezony. Prodloužení pak v čase 64:46 rozhodl Fin Mikko Koivu za asistencí Brenta Burnse a Martina Škouly.

San Jose tedy vytěžilo z utkání nakonec pouze bod, načež s celkovým součtem 94 bodů srovnalo aktuální zisk Detroitu. Ten má však na lídra Pacifické divize dva zápasy k dobru.

Erat pojistil výhru Nashvillu nad Columbusem

Šesté vítězství v řadě vyneslo hokejisty Nashvillu až na průběžnou šestou příčku Západní konference. Predators naposledy přeskočili divizní rivaly z Columbusu, které přehráli ve vzájemném duelu v poměru 4:2.

Jedním gólem k tomu přispěl také český útočník Martin Erat, jenž se vrátil do sestavy Nashvillu po zranění. Třebíčský rodák svou 15. brankou sezony v závěrečné třetině stanovil konečnou podobu skóre.

Na marodce Predators ovšem stále zůstává Radek Bonk, přičemž stejný status platil i o obránci Blue Jackets Rostislavu Kleslovi. Ten byl ale v den zápasu zařazen zpět na soupisku, nicméně na ledě nashvillské arény Sommet Center se z Čechů v hostujícím dresu představili jen Jakub Voráček, Jiří Novotný a Jan Hejda.

"Toto jsme přesně potřebovali. Snad nám to co nejdéle vydrží. Do konce základní části nám zbývá 17 zápasů, přesně v této fázi chcete, ať se vám co nejvíce daří," komentoval úspěšnou sérii Predators útočník Steve Sullivan, jenž se letos vrátil mezi mantinely NHL po vleklých potížích se zády a se svými 17 body (7+10) z 24 startů vnesl do hry Nashvillu potřebné oživení.

Centr Columbusu R.J. Umberger se pustil do šarvátky s obráncem Shea Weberem:

Pittsburgh pokračuje ve vítězné jízdě

Již s uzdraveným Sidney Crosbym se představili hokejisté Pittsburghu na ledě Floridy. Kapitán Penguins nastoupil po čtyřzápasové pauze a hned se připomněl gólem, kterým přispěl k výhře 4:1.

Hosté zasypali brankáře Panthers Tomáše Vokouna 47 střeleckými pokusy. Floridu sice poslal do vedení v 38. minutě Radek Dvořák, stav 1:0 však vydržel pouze 24 vteřin. Přesně za tak krátkou dobu srovnal zmiňovaný Crosby, načež v třetí třetině otočili skóre Kris Letang a dvougólový Tyler Kennedy.

Pittsburgh zvítězil popáté v řadě a posedmé z devíti utkání pod novým koučem Danem Bylsmou. Ve vyrovnané tabulce Východní konference tak finalisté posledního Stanley Cupu se ziskem 74 bodů ztrácí z aktuální osmé příčky na pátý Montreal pouze jediný bod.

Podívejte se na skvělou akci Crosbyho, který se svou rychlostí prodral mezi obránci a překonal Vokouna:

Jokinen s Leopoldem úspěšně debutovali za Calgary

V zámoří často zmiňovaný fakt, že králem uzávěrky přestupů letošní sezony NHL se stali zástupci Calgary, ještě umocnil hned první zápas Flames s novými posilami.

Finský centr Olli Jokinen totiž po přestupu z Phoenixu do kanadského mužstva nasázel ve své premiéře Philadelphii dvě branky a bodově se prosadil i druhý novic v osobě obránce Jordana Leopolda. Navrátilec do sestavy Calgary se na výhře 5:1 podílel pro změnu jedním gólem.

Vedoucí celek Severozápadní divize tak ukázal svou sílu před blížícím se play-off. Odnesli to Flyers, pro které to byla třetí prohra z posledních čtyř zápasů.

Boston - Phoenix 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)
8. Kobasew - 13. Upshall, 28. Reinprecht. Střely na branku: 26:18. Diváci: 16.818.

NY Islanders - NY Rangers 2:4 (0:1, 1:1, 1:2)
26. Comeau, 44. Hillen - 9. Žerděv, 30. Drury, 41. Gomez, 54. Näslund. Střely na branku: 30:23. Diváci: 16.234.

Philadelphia - Calgary 1:5 (0:4, 0:0, 1:1)
45. Knuble - 10. a 16. O. Jokinen, 6. Cammalleri, 19. Leopold, 56. Conroy. Střely na branku: 36:41. Diváci: 19.513.

Washington - Toronto 1:2 (0:0, 0:0, 1:2)
60. Sjomin - 47. Stempniak, 50. Kubina. Brankář Michal Neuvirth odchytal za Washington 23 sekund a nemusel zasahovat. Střely na branku: 38:29. Diváci: 18.277.

Ottawa - Edmonton 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)
1. Spezza, 25. Comrie, 27. Campoli, 52. Heatley - 31. a 59. Gagner (na druhou Šmíd). Střely na branku: 32:26. Diváci: 17.904.

Florida - Pittsburgh 1:4 (0:0, 1:1, 0:3)
38. Dvořák - 43. a 56. Kennedy, 39. Crosby, 45. Letang. Brankář Tomáš Vokoun odchytal za Floridu celé utkání, inkasoval čtyři branky z 47 střel a úspěšnost zásahů měl 91,49 procenta. Střely na branku: 32:47. Diváci: 18.933.

Nashville - Columbus 4:2 (0:0, 3:2, 1:0)
28. Fiddler, 36. R. Jones, 39. Sullivan, 45. Erat - 32. Jason Williams, 35. Nash. Střely na branku: 23:33. Diváci: 13.064.

Los Angeles - Dallas 5:4 v prodl. (0:0, 2:4, 2:0 - 1:0)
36., 57. a 62. Handzuš, 37. Frolov, 60. Kopitar - 26. Eriksson, 31. Ribeiro, 33. J. Neal, 40. Ott. Střely na branku: 40:23. Diváci: 17.430.

San Jose - Minnesota 3:4 v prodl. (2:0, 1:2, 0:1 - 0:1)
12. a 29. Pavelski (na obě M. Michálek), 16. Clowe (M. Michálek) - 38. a 65. M. Koivu (na druhou Škoula), 40. Bouchard, 53. Židlický. Střely na branku: 35:36. Diváci: 17.496.