Do vesmíru míří družice Kepler. Zkuste si, jak bude hledat „druhou Zemi“

  • 24
Existuje ve vesmíru druhá Země, planeta, na níž by mohl existovat život? Vědci si slibují odpověď od družice Kepler, která zamíří do vesmíru v sobotu brzy ráno. Díky simulaci Národního úřadu pro letectví a vesmír si můžete vyzkoušet, jak se vzdálené planety hledají.

Že existují exoplanety, tedy přirozené oběžnice i jiných hvězd, než je Slunce, už dnes nikoho nepřekvapí. Od objevu první vzdálené planety v souhvězdí Pegas (padesát světelných let od Země) už uplynulo třináct a půl roku. Za tu dobu jich vědci napočítali přes 340.

Úkolem teleskopu Kepler nyní bude hledat další vzdálené světy. Zaměří se zejména na takové, které by mohly hostit život. Uvidí i to, co pozemské dalekohledy - například kvůli atmosféře - nikoliv.

Kepler na vizualizaci NASAKepler na vizualizaci NASAKepler na vizualizaci NASA

Družice to nebude mít jednoduché, rovnou vyloučit může "plynné obry" podobné Jupiteru, které zatím tvoří drtivou většinu objevených exoplanet. Druhá Země nesmí kolem mateřské hvězdy kroužit ani blízko, ani daleko, aby na ní mohla být voda v kapalném stavu. A velká musí být "tak akorát", kvůli gravitaci a schopnosti udržet si atmosféru

INFOGRAFIKA: Z ČEHO SE KEPLER SKLÁDÁ

Družice Kepler nese jméno slavného hvězdáře a matematika Johannese Keplera (1571 až 1630), který působil i v Praze, kde formuloval dva ze svých tří nebeských zákonů.

Výzkum exoplanet je v současné době zřejmě nejdynamičtěji se rozvíjející obor astronomie.

NASA si od Keplera slibuje, že za tři a půl roku, po které má sledovat na sto tisíc hvězd v souhvězdí Labutě, objeví až padesát planet o velikosti Země a celkem téměř devět set těles do 2,2násobku průměru Země. Až tři tisíce světelných let vzdálené světy bude pozorovat z oběžné dráhy kolem Slunce - to obkrouží každých 372,5 dní, tedy jen o málo pomaleji, než Země.

oko kepleru

Kamera disponuje rozlišením 95 megapixelů (pro srovnání - digitální zrcadlovky fotografů mívají rozlišení kolem 10 megapixelů).

Mise bude mít za úkol i přípravu dalšího výzkumu - na nalezené exoplanety zemského typu se zaměří družice Space Interferometry Mission, s jejímž startem se počítá v roce 2016, napsal server Astro.cz. První výsledky si vědci od teleskopu Kepler slibují ještě koncem letošního roku.

Kepler přitom měl odstartovat už v pátek, NASA ale jeho let odložila kvůli nedávné havárii rakety Taurus XL s družicí OCO. "Obě nosné rakety sice nemají nic společného, prevence je ale v těchto případech na místě," připomněl server Astro.cz.

JAK JSEM SE STAL HLEDAČEM EXOPLANETY

Zažít pocity vědců hledajících planety umožňuje NASA i návštěvníkům webových stránek mise Kepler.

Začínáme výběrem hvězdy - jedné z těch, které poblikávají, když před nimi přeletí planeta. Právě krátkodobý pokles jasu hvězd bude vyhodnocovat i skutečná družice. Zapisuji velikost hvězdy a odhadovanou teplotu.

Pak se rozběhne graf, který zachytává kolísání jasu hvězdy. Klikám pokaždé, když jasnost klesne - podle naměřené výchylky je to o 0,05 procenta.

Posuvníkem grafu (osou je čas) měřím, jak dlouho trvá "mé" planetě jeden oběh kolem hvězdy. Celá mise Kepleru se místo tří a půl let přehrává zrychleně v desítkách sekund. Tři sta pět dní na jeden oběh: Dobré, to je skoro jako u nás na Zemi.

Simulace mise družice Kepler: výběr hvězdySimulace mise družice Kepler: perioda oběhu planetySimulace mise družice Kepler: obyvatelná vzdálenost od hvězdy

Nastupuje třetí Keplerův zákon, o kterém jsem si během hodin fyziky myslel, že ho v životě nemůžu nikdy potřebovat. Naštěstí jen doplňuji do vzorců: Moje planeta je od své hvězdy 0,88 astronomické jednotky (AU), tedy jen o trochu méně než Země od Slunce (1 AU).

A sice těsně, ale je i v modrém, životu příznivém pásmu vzdálenosti od hvězdy. Velké horké hvězdy mají "zónu života" dále, menší a chladnější blíže.

Tabulka s čísly se pomalu plní. Doplňuji další vzorec: na základě velikosti planety, vzdálenosti od hvězdy a teploty hvězdy by na ní mohlo být - když odhlédnu od vlivu případné atmosféry - 297 Kelvinů: nádherných 24 °C.

Napětí roste, poslední vzorec určuje podle poklesu jasnosti a velikosti hvězdy velikost planety. Poloměr je 2,2x větší než u Země. To je hodně, musí tam být pořádná gravitace...


Planeta, kterou „objevil“ redaktor iDNES.cz
Odměnou za hledání je představa kreslíře NASA o nalezené planetě. V tomhle případě bylo hledání života úspěšné. Na výsledky Kepleru si ale ještě počkáme.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue