Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Haagský soud poprvé vydal zatykač na úřadujícího prezidenta

  14:10aktualizováno  21:22
Mezinárodní trestní soud vydal zatykač na súdánského prezidenta Umara Hasana Ahmada Bašíra na základě obvinění z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v západosúdánské provincii Dárfúr. Je to první úřadující hlava státu, kterou haagský tribunál obžaloval.

Podle mluvčí haagského soudu Laurence Blaironové je Bašír zodpovědný "za řízení útoků proti civilistům v Dárfúru, vraždy, únosy, mučení a deportace velkého počtu obyvatel".

Násilnosti v Dárfúru podle ní byly výsledkem systematického plánu v nejvyšších patrech súdánské vlády, ale soud podle Blaironové nemá důkazy, že by se Bašír dopustil genocidy. "Žádost o vydání předá tribunál co nejdříve súdánské vládě," uvedla mluvčí tribunálu.

konflikt v dÁrfúru

Krvavý konflikt v Dárfúru začal v únoru 2003. Chartúm tehdy zareagoval na povstalecké hnutí zorganizováním vlastních arabských milic, takzvaných džandžaví. Ty zahájily etnické čistky černých Afričanů. Jejich výsledkem je tři sta tisíc mrtvých, další tři miliony lidí musely opustit své domovy.

Chartúm ale obvinění svého prezidenta dlouhodobě odmítá a trvá na tom, že ho soudu nikdy nevydá. Na podporu prezidenta se v súdánské metropoli Chartúmu za zvýšených bezpečnostních opatření konaly rozsáhlé protesty. Prezidenta přišly podpořit tisíce lidí.

Prezident Bašír včera na shromáždění svých příznivců prohlásil, že si haagský tribunál může zatykač "sníst". Rozhodnutí podle něj "nestojí ani za ten inkoust, kterým je napsáno".

Sudán navíc jen pár hodin po vydání zatykače zrušil licence nejméně šesti mezinárodním humanitárním organizacím. Zástupci některých z nich řekli, že státní humanitární komise v Chartúmu si zavolala jejich manažery a bez uvedení důvodů jim oznámila zrušení licencí.

Súdánská vláda už v minulosti hrozila protiopatřeními proti humanitárním organizacím v Dárfúru, protože podle ní předávají důkazy prokurátorům mezinárodního soudu. Agentury obvinění odmítají. "Bude to mít devastující efekt na stovky tisíc lidí. Pomáháme 600 tisíců lidí v severním Súdánu, z toho 400 tisícům v Dárfúru. Je nesmírně důležité, aby nám vláda dovolila pokračovat," řekl mluvčí britského Oxfamu Alun McDonald.

Reakce jsou rozporuplné

Zatímco súdánská vláda verdikt soudu ostře odsuzuje, předáci povstaleckých skupin v Dárfúru jej vítají. "Gratuluji všem Súdáncům... je to historický den. Toto rozhodnutí plně podporujeme. Je to vítězství mezinárodního práva. Suverenita tyrany neochraňuje. Budeme s ICC spolupracovat, abychom zatčení uskutečnili. Umar Bašír se musí ihned vzdát," řekl jeden z velitelů Hnutí pro spravedlnost a rovnost Sulajmán Sandal.

V otázce žaloby nebyly státy Rady bezpečnosti jednotné. Proti byla především Čína. K odkladu vyšetřování soud ale vyzvala i Africká unie a Liga arabských států. Obávají se totiž, že obžaloba Bašíra by mohla destabilizovat region, ještě více zjitřit dárfúrský konflikt a ohrozit křehkou dohodu mezi povstalci a súdánskou vládou. - o dohodě si přečtěte zde

Protesty proti vydání zatykače na súdánského prezidenta Umara Hasana Ahmada Bašíra v Chartúmu (4. březen 2009)
Protesty proti zatykači na súdánského prezidenta v Chartúmu

Zdrženlivě se k zatykači staví Rusko, které sice uznalo, že se Bašír musí ze svých zločinů zodpovídat, zároveň však podle něj zatykač přichází v nevhodnou dobu a může ohrozit mírová jednání v Dárfúru. Rozhodnutí soudu podle vyslance ruského prezidenta pro Súdán Michaila Margelovva vytváří nebezpečný precedens.

Některé africké země podle agentury AP pohrozily, že odstoupí od dohody o Mezinárodním trestním soudu. Tu dosud podepsalo 30 států černého kontinentu.

Rozhodnutí soudu naopak vítají organizace zaměřené na lidská práva, Washington, Německo, Británie či Francie. "Spojené státy věří, že ten, kdo páchal zvěrstva, by měl stanout před soudem," uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Robert Wood s tím, že Washington nebude tolerovat žádné útoky proti civilistům v Súdánu.

Může být zatčen v mezinárodním vzdušném prostoru

O usnesení Mezinárodního trestního soudu (ICC) má nyní jednat Rada bezpečnosti OSN, jíž článek 16 statutu ICC umožňuje odložit vyšetřování soudu až o jeden rok.

Vyvstává také otázka, která autorita by mohla Bašíra zatknout. ICC nedisponuje policejním sborem, který by mohl do země vyslat, a mírové jednotky OSN a Africké unie v Súdánu nemají k zatčení prezidenta mandát.

Uprchlíci z Dárfúru
V súdánském Dárfúru jsou téměř tři miliony uprchlíků

Hlavní žalobce ICC Luis Moreno-Ocampo prohlásil, že očekává Bašírovo zatčení při cestě mimo zemi. "Jakmile pocestuje mezinárodním vzdušným prostorem, může být jeho letadlo zachyceno a on může být zatčen. To je to, co očekávám." Bašír se totiž i přes rozhodnutí soudu chystá tento měsíc na summit arabských států v Kataru.

Moreno-Ocampo viní Bašíra ze zosnování násilností v západosúdánském Dárfúru, které začaly v roce 2003. Podle hlavního žalobce v jejich přímém důsledku zahynulo 35 tisíc lidí a nejméně 100 tisíc dalších zemřelo hlady a vinou chorob. Prokuratura tvrdí, že má proti Bašírovi silné důkazy.

Súdánský prezident je nejvýše postavenou osobou, která byla u ICC od jeho založení v roce 2002 obviněna. Je také první úřadující hlavou státu, kterou soudci obžalovali.

KDO je uMAR HASAN AHMAD BAŠÍR

- Voják z povolání Bašír se narodil 1. ledna 1944 ve vesnici Chúš Bannaga asi 150 kilometrů severně od Chartúmu. Jeho otec byl rolník. Bašír se rozhodl pro vojenské vzdělání, které získal v Súdánu a v Egyptě. Později sloužil u výsadkového vojska, kde zastával velitelské a štábní funkce.
Súdánský prezident Umar Hasan Ahmad Bašír (1. březen 2009) - Pětašedesátiletý Bašír stojí v čele Súdánu od června 1989, kdy vojenským převratem svrhl civilní vládu Sádika Mahdího. V říjnu 1993 rozpustil svoji vládnoucí vojenskou juntu a stal se civilním prezidentem. Od roku 2004 je také armádním generálem.
- Proti zemi zavedly v 90. letech rozsáhlé sankce OSN a USA kvůli podpoře mezinárodního terorismu ze strany Bašírova režimu; v Súdánu žil nejhledanější mezinárodní terorista Usáma bin Ládin. Většina sankcí byla po roce 2001 zrušena.
- Bašírovi se podařilo v lednu 2005 ukončit nejdelší občanskou válku na africkém kontinentu, když podepsal s jihosúdánskými povstalci ze Súdánské lidové osvobozenecké armády (SPLA) mírovou smlouvu (občanská válka vypukla v roce 1983 a připravila o život asi dva miliony lidí).

Autoři: , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Biden podepsal miliardy, Kyjev hned dostane munici HIMARS a obrněnce Bradley

24. dubna 2024  17:16,  aktualizováno  19:44

Sledujeme online Americký prezident Joe Biden dnes po několikaměsíčním schvalování v Kongresu podepsal zákon...

VIDEO: Plamenů se nezalekli. Američané pomáhali, dokud řidiče nevytáhli

24. dubna 2024  19:33

Starší řidič ve čtvrtek u americké Minnesoty sjel z dálnice a narazil do sloupu veřejného...

Lidovci znovu pokárali Cyrila Svobodu, ale vyhazov ze strany se nekoná

24. dubna 2024  12:20,  aktualizováno  19:26

Lidovecká snaha vystrnadit ze strany jednoho ze svých nejznámějších politiků, bývalého šéfa strany...

Hrozí scénář Twitter? TikTok v USA narazil, šanci větří mocní miliardáři

24. dubna 2024  19:25

Čínské sociální síti TikTok ve Spojených státech po úterním hlasování Senátu zvoní hrana. Její...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...