Martin Brodeur

Martin Brodeur | foto: Reuters

Eliáš je opět lídrem českých střelců v NHL, Brodeur ozdobil návrat nulou

• 28
Dlouhodobě nejproduktivnější Čech v NHL je po čtvrtečních zápasech znova také nejlepším střelcem mezi svými krajany. Patrik Eliáš se totiž blýskl již 24. brankou a jeho New Jersey porazilo Colorado 4:0, když čistým kontem ozdobil svůj návrat uzdravený gólman Martin Brodeur. Gólově se prosadili i Milan Michálek a Pavel Kubina.

Kanadský gólman Martin Brodeur, jenž od hokeje odpočíval od úvodu listopadu kvůli zranění levého lokte z utkání s Atlantou, se ve velkém stylu navrátil do branky New Jersey.

Šestatřicetiletý rodák z Montrealu se ve svém prvním startu po téměř čtyřměsíční rekonvalescenci dočkal nejen výhry, ale po 24 úspěšných zákrocích mohl navíc slavit i čisté konto.

Jeden z nejlepších brankářů NHL, jenž měl v letošní sezoně našlápnuto k překonání nejednoho historického rekordu, tak rázně naznačil, že své zápisy nehodlá odkládat na příští ročník.

Brodeur si po výhře nad Coloradem v poměru 4:0 připsal své 545. vítězství, načež na vyrovnání držitele rekordu v dané statistice legendárního Patricka Roye ztrácí již jen šest triumfů.

V tabulce čistých kont má Brodeur pro změnu na kontě číslo 99, což je o čtyři nuly méně v porovnání s Terry Sawchukem. "Byl jsem víc nervózní, než jsem čekal. Dali jsme však brzo gól a zas až tolik práce jsem neměl, byl to příjemný zápas," řekl Brodeur, jenž přes délku kluziště mohl sledovat gólové akce spoluhráčů Zacha Pariseho, Jamie Langenbrunnera, Travise Zajace a Patrika Eliáše (61z. - 65 bodů, 24+41).

Posledně jmenovaný český lídr produktivity v NHL se tak opět oddělil od svých pronásledovatelů ve střelecké tabulce. Eliáš má na kontě 24 zásahů, přičemž o jednu trefu méně slavili Petr Sýkora z Pittsburghu a Milan Hejduk, který s pěti ranami platil za nejaktivnějšího hráče Colorada v duelu s New Jersey.

Využitá přesilovka Patrika Eliáše z 29. minuty utkání, po které Devils vedli 2:0:

Kubina dal svůj 10. gól sezony

Úspěch z dvojzápasu proti Rangers hokejisté Toronta potvrdili také v konfrontaci s druhým newyorským celkem Islanders, na jehož ledě zvítězili 5:4 po samostatných nájezdech.

Za domácí Ostrovany v penaltovém rozstřelu na Vesu Toskalu vyzrál pouze Jeff Tambellini, přičemž brankáře Joey MacDonalda překonali Jason Blake a nováček Tim Stapleton.

Podívejte se na nájezd zakončený střelou z otočky v podání Blakea:

Útočník Tim Stapleton nastoupil k premiérovému zápasu kariéry v NHL a hned dostal od kouče Rona Wilsona důvěru v samostatných nájezdech:

V řádné hrací době Maple Leafs ve dvou případech disponovali dvougólovým náskokem. Úvodní minuty zahajovací a prostřední třetiny gólově ozdobili Nikolaj Kuljomin a Dominic Moore. Na 2:2 však postupně vyrovnali Dean McAmmond s Seanem Bergenheimem.

Když Torontu vrátily vedení trefy Pavla Kubiny a Nika Antropova z 46. a 48. minuty, kontrovali za Islanders pro změnu Mark Streit a Jon Sim. Zmiňovaný český reprezentant v obraně Maple Leafs si připsal již svou 10. branku sezony. Kubina (62z. - 25 bodů, 10+15) se tak stal teprve patnáctým obráncem, jenž v letošní sezoně NHL dané mety dosáhl.

Naopak smolně skončil duel pro domácího zadáka Radka Martínka, který pro dosud blíže nespecifikované zranění v průběhu třetí třetiny zamířil předčasně do kabin.

Michálek se gólem podílel na výhře San Jose

Hokejisté San Jose si zpravili chuť po porážce z ledu Detroitu (1:4) triumfem nad Ottawou v poměru 2:1. Góly lídra NHL stříleli kapitán Patrick Marleau a český útočník Milan Michálek, jenž tak zaznamenal svůj pátý bod z posledních šesti zápasů. Rodák z Jindřichova Hradce má celkově po 55 duelech na kontě 42 zápisů (17+25).

Ottawu v první třetině poslal do vedení Mike Fisher. Obrat skóre hosté zařídili dvěma využitými přesilovkami z času 31:26 a 32:44. "Speciální formace hrajou klíčovou roli. Když v nich předčíte soupeře, zápas s největší pravděpodobností vyhrajete. Letos se nám to hodně daří," komentoval výsledek 2:1 brankář vítězů Brian Boucher.

V sestavě Žraloků se poprvé od svého návratu do NHL neobjevil veterán Cladue Lemieux, který zápas sledoval pouze v roli zdravého náhradníka. "Cítím se skvěle, ale jeden den volna mi rozhodně neublíží," řekl zkušený útočník, jenž z dosavadních patnácti startů vytěžil jednu asistenci.

San Jose dosud v sezoně neprohrálo dva zápasy v řadě, což po středeční porážce z ledu Detroitu před startem v Ottawě hrozilo. Dalším dvoubodovým ziskem ovšem Žraloci potvrdili svou pozici lídra NHL. San Jose má nyní na kontě 93 bodů, druhý Boston 92 a třetí Detroit 88.

Boston - Anaheim 6:0 (1:0, 4:0, 1:0)
Branky
: 22. a 39. Ryder (na první Krejčí), 24. a 40. Kobasew, 18. Hunwick, 54. Bitz. Střely na branku: 27:35. Diváci: 17.565.

New Jersey - Colorado 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)
Branky: 5. Langenbrunner, 29. Eliáš, 49. Parise, 57. Zajac. Střely na branku: 32:24. Diváci: 16.107.

NY Islanders - Toronto 4:5 po sam. nájezdech (0:1, 1:1, 3:2 - 0:0)
35. McAmmond, 44. Bergenheim, 52. Streit, 57. Sim - 2. Kulemin, 21. Moore, 46. Kubina, 48. Antropov, rozh. nájezd Stapleton. Střely na branku: 44:33. Diváci: 12.201.

New York Rangers - Florida 1:2 (1:0, 0:0, 0:2)
Branky: 8. Näslund - 52. Booth, 53. Horton. Střely na branku: 41:22. Diváci: 18.200.

Edmonton - Columbus 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)
Branka: 48. Torres. Střely na branku: 19:32. Diváci: 16.839.

Carolina - Buffalo 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0)
48. Babčuk, rozh. nájezd J. Jokinen - 33. Kaleta. Střely na branku: 32:37. Diváci: 18.219.

Ottawa - San Jose 1:2 (1:0, 0:2, 0:0)
Branky: 14. Fisher - 32. M. Michálek, 33. Marleau. Střely na branku: 24:24. Diváci: 17.791.

Nashville - Phoenix 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)
Branky: 14. Sullivan, 32. Arnott, 42. Ward (Erat), 55. Legwand - 32. Jovanovski. Střely na branku: 47:26. Diváci: 14.954.

Dallas - St. Louis 1:3 (1:1, 0:0, 0:2)
Branky: 7. Lehtinen - 14. McClement, 47. Oshie, 49. Berglund. Střely na branku: 42:22. Diváci: 17.603.

Washington - Atlanta 4:3 (2:1, 1:1, 1:1)
Branky: 5. Sjomin, 6. Laich, 33. Green, 45. Fehr - 17. Kovalčuk, 24. Peverley, 59. White. Michal Neuvirth odchytal za Washington celý zápas, z 24 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 87,5 procenta. Střely na branku: 40:24. Diváci: 18.277.