Při srážce autobusu s vlakem u obce Polomka zemřelo dvanáct lidí | foto: Profimedia.cz

Tragédie na Slovensku: řidič je na psychiatrii, ministři odmítají pochybení

  • 25
Přes železniční přejezd v Polomce, kde se o víkendu srazil vlak s autobusem a zahynulo 12 lidí, přejede denně až osmnáct vlaků. Slovenský premiér Fico tedy nemluvil pravdu, když tvrdil, že přejezd je málo frekventovaný a jezdí tudy jen čtyři soupravy za den, napsal slovenský server Pravda.sk.

Právě od intenzity provozu se přitom odvíjí stupeň zabezpečení přejezdu, připomněl list.

Víkendová srážka vlaku a autobusu u obce Polomka patří k nejtragičtějším ve slovenských dějinách. Zemřelo 12 lidí, kteří jeli autobusem lyžovat, kromě nich se ještě dvacítka cestujících zranila. - čtěte Vlak smetl na Slovensku autobus s lyžaři, zemřelo 12 lidí

V nemocnici skončil i šestačtyřicetiletý řidič autobusu Ján Minarovič. Policisté ho hned o víkendu poprvé vyslechli a řekli, že pokračovat budou v pondělí. To se ale nestalo. Šofér se podle informací listu Nový čas zhroutil a skončil na psychiatrii v Trenčíně.

Z tragédie se mezitím na Slovensku stalo politické téma. Výrok o čtyřech vlacích denně podle deníku Pravda nebyl jediný, v němž se Robert Fico dopustil nepřesnosti.

"Premiér rovněž konstatoval, že přes dráhu ani nevede řádná silnice. I tím zdůvodnil, proč tam není potřeba světelná signalizace," napsala Pravda. "Je to přejezd na komunikaci, kterou bych nazval obslužnou. To není žádná silnice," citoval deník předsedu vlády.

To ale vyvrátili zástupci místního lyžařského klubu. Ti řekli, že přístup autem je celoroční a že parkoviště má kapacitu sto míst. A jak od začátku připomínala slovenská média, právě teď v zimě je silnice dost frekventovaná - právě kvůli lyžařům, kteří tudy do střediska míří.

Ministři: My jsme nechybovali

Fico a ministr vnitra Robert Kaliňák také označili přechod za přehledný. "Souvislé, rovné koleje 300 metrů, kde potom zatáčejí. Takže ten výhled tam jednoznačně je," řekl ministr vnitra.

Ale místní lidé jsou jiného názoru. Bezprostředně po tragédii řekli, že něco podobného se dříve či později muselo stát. Přejezd je podle nich krajně nebezpečný: výhled je maximálně 200 metrů, cesta je plná výmolů a řidič osudného autobusu zdaleka nebyl první, který měl s překonáním přejezdu problémy.

Noviny už v pondělí připomněly, že Polomka léta žádala dráhy, aby přejezd opatřily světelnou signalizací, ty ale vždy odmítly."Vlek jsme budovali už v roce 1991. Od roku 1997 svah zasněžujeme. Právě tehdy od nás směřovala první žádost o vybudování světelné signalizace na tomto přejezdu," citovala Pravda starostu Polomky Jána Lihana.

Stejnou žádost obec vznesla i před devíti lety, kdy se na kritickém přejezdu srazil vlak s osobním autem a zemřeli dva lidé, otec a syn. Bezvýsledně. Dráhy změnily názor až po víkendové tragédii, umístění světel schválily hned v pondělí.

Navzdory mnoha nesrovnalostem nepřipouští žádný z ministrů pochybení. Ministr dopravy Ľubomír Vážny na dotaz, zda by neměl převzít zodpovědnost a odstoupit, odpověděl, že by šlo jen o prázdné gesto, uzavřela Pravda.sk.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue