Severokorejci nakročili do vesmíru, plánují vypuštění satelitu

  • 26
KLDR oficiálně oznámila, že připravuje vypuštění komunikačního satelitu, který má do vesmíru vynést jedna ze severokorejských raket. Podle západních analytiků zřejmě půjde o zkušební let rakety Taepodong-2, která může ohrozit i území Spojených států.

"Přípravy na vypuštění rakety Uhna-2, která by měla vynést satelit Kwangmyongsong-2 na oběžnou dráhu, jsou v plném proudu," řekl mluvčí národního vesmírného výboru severokorejské státní agentuře KCNA. "Pokud se satelit podaří úspěšně vypustit, tak naše vesmírná technologie udělá velký krok kupředu," dodal.

Vypuštění rakety je plánováno z odpalovacího zařízení Hwadae na severovýchodě země, odkud už Severokorejci v minulosti odpálili i raketu dlouhé doletu Taepodong-2. Zvýšenou aktivitu kolem odpalovací rampy nedávno zaznamenaly americké špionážní satelity. Ačkoli Severní Korea oznámila, že na oběžnou dráhu vyšle raketu Uhna-2, západní analytici soudí, že půjde o známý Taepodong-2.

TEST SEVEROKOREJSKÉ RAKETY

Američané spustili špionážní akci nad KLDR. Kvůli zvěstem o testech raket

O zkoušce "nosiče satelitů" poprvé informovala KLDR již v roce 1998, když reagovala na protesty, že severokorejská raketa krátkého doletu Taepodong-1 přeletěla přes území Japonska a dopadla do Tichého oceánu.

KLDR může vypustit raketu za několik dní

Severokorejské vedení v uplynulých týdnech zdůrazňovalo, že KLDR má právo na vývoj mírového vesmírného programu postaveného na vícestupňovém nosiči známém jako Taepodong-2. Tuto raketu Severokorejci naposledy testovali v roce 2006, kdy však po čtyřiceti sekundách letu explodovala. Odborníci věří, že i nyní půjde právě o test této rakety.

Rakety KLDR

Přední analytik odborného časopisu Jane´s Defence Weekly Joseph Bermudez o víkendu uvedl, že podle nedávných satelitních obrázků by Severní Korea mohla být připravena k vypuštění rakety s dosud nejdelším doletem během několika dní.

Pokud by tato zkouška byla úspěšná, Severní Korea by měla raketu s maximálním doletem 6 700 kilometrů, která by měla nést jadernou hlavici a byla by s to zasáhnout území Spojených států, ale nikoli území 48 pevninských amerických států. Bylo by to poprvé v historii, co by Severní Korea představovala pro USA přímou bezpečnostní hrozbu.

KLDR se chystá na válku

To se nelíbí Washingtonu. Šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová varovala při své návštěvě v Soulu minulý týden Severní Koreu, aby nepodnikala žádné provokativní kroky, aby zastavila výhrůžky na adresu svého jižního souseda a aby se vrátila k mezinárodnímu jednání o jaderném odzbrojení. - přečtěte si Clintonová Japonce ujistila o přátelství. A znovu varovala Severní Koreu

Severokorejská generalita na to odpověděla, že severokorejský jaderný program a testy raket nikoho neohrožují. Obavy washingtonské administrativy jsou ale namístě. Pchjongjang v posledních týdnech vypověděl všechny smlouvy s Jižní Koreou a pohrozil, že je Korejský poloostrov na pokraji války. Jihokorejci včera navíc upozornili, že KLDR zvyšuje počet svých vojáků i raket. - přečtěte si KLDR se chystá na válku, má nové rakety i vojáky, tvrdí Jihokorejci


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video