Crashtest Subaru Impreza

Crashtest Subaru Impreza | foto: EuroNCAP

Crashtesty: bez stabilizačního systému na pět hvězd zapomeňte

  • 41
Konec pěti hvězdičkám pro všechny. Organizace Euro NCAP testující bezpečnost prakticky všech v Evropě prodávaných aut zpřísnila hodnocení. Získat maximální počet pěti hvězdiček už by nemělo být tak snadné. Úvodním kolem zpřísněných testů už prošla první várka šesti aut.

Do hry vstupuje elektronika

Hlavní novinkou je skutečnost, že vliv na posuzování bezpečnosti auta má jeho vybavení aktivními prvky ochrany, jako jsou připomínač nezapnutých pásů, omezovač rychlosti a především pak stabilizační systém. Aktivní prvky ochrany se na celkovém hodnocení podílí deseti procenty. Zbytek zůstává téměř stejný jako dříve - ochrana dospělých cestujících (50 %), dětí (20 %) a chodců (20 %).

Situaci automobilkám ještě ztěžuje fakt, že třeba stabilizační systém lze do hodnocení zahrnout pouze v případě, že je standardně montováno do 85 procent modelů prodávaných v zemích Evropské unie. A bez něj auto na pět hvězdiček nedosáhne.

Crashtest Mazda 6

Crashtest Mazdy 6

To třeba v posledním kole testů poznal Citroën C3 Picasso, který získal hvězdičky jen čtyři. Stejně dopadlo i Subaru Impreza, jemuž cestu k pěti hvězdičkám zhatila skutečnost, že ve výbavě má připomínač nezapnutého jen na sedadle řidiče a chybí i omezovač rychlosti. Na druhou stranu subaru zabodovalo vynikající ochranou chodců.

Hodnotí se i ochrana krční páteře

Změna se dotkla i už zavedeného hodnocení ochrany dospělých, které vycházelo ze simulace čelního a bočního nárazu. Nyní přibyl ještě náraz zezadu, kdy se zkoumá, jak krční páteř cestujících ochrání hlavová opěrka. Tady má většina aut slabiny.

Crashtest Subaru Impreza

Naposledy nepřesvědčil Citroën C3 Picasso, kde naměřené hodnoty byly vyhodnoceny jako velmi slabé. Naopak dobře si v ochraně krční páteře vedla Toyota Avensis. V průměru skončila Mazda 6, Mitsubishi Lancer, Subaru Impreza a maličká Toyota iQ.

Ochrana dětí - nejhorší i nejlepší toyota

V ochraně dětí, které v autosedačkách simulují figuríny odpovídající věku šesti měsíců a tří let, si nejlépe vedla Toyota Avensis. V této kategorii dostala 86 procent možných bodů. Na opačném pólu v šestici testovaných aut stojí další toyota - tentokrát městský model iQ, který se však v Česku neprodává a v nejbližší budoucnosti se s ním podle mluvčího českého zastoupení Toyoty Tomáše Vaňka ani nepočítá.

model celkové hodnocení ochrana dospělých (%) ochrana dětí (%) ochrana chodců (%) aktivní bezp. prvky (%)
Toyota iQ 5***** 91 71 54 86
Toyota Avensis 5***** 90 86 53 86
Mitsubishi Lancer 5***** 81 80 34 71
Mazda 6 5***** 77 81 49 71
Subaru Impreza 4**** 84 73 72 57
Citroën C3 Picasso 4**** 81 76 43 40
Zdroj: EuroNCAP



DALŠÍ VIDEA NEJNOVĚJŠÍCH CRASHTESTŮ ZDE