Slováci se ve čtvrtek rozloučí s oběťmi železniční nehody u Polomky

  • 131
Slovensko se vzpamatovává ze sobotní nehody autobusu a vlaku, při níž u obce Polomka zemřelo 12 lidí. Oficiální rozloučení s oběťmi se uskuteční ve čtvrtek. Policisté dnes budou dál vyslýchat řidiče autobusu, který nejspíš tragédii zavinil. Média upozorňují na špatný stav přejezdu, který už úřady slíbily opatřit světelnou signalizací.

Do Bánovců, odkud pocházela většina obětí sobotní tragédie, dnes převezou většinu těl. Město rozhodlo, že oficiální rozloučení proběhne ve čtvrtek od patnácti hodin na náměstí před místním kostelem. Město navíc zřídilo účet, na který mohou lidé přispívat obětem nehody.

Slovenská železnice dnes informovala, že na přejezd v Polomce namontuje světelnou signalizaci. "Stane se tak v co nejkratší době," uvedla mluvčí slovenských drah Dana Hurtová.

Signalizaci podle ní prý společně zabezpečí ministerstvo dopravy, slovenské dráhy, dopravní inspektorát a samospráva, a to i přesto, že přejezd v Polomce odpovídá příslušným normám. Oficiální výsledky vyšetřování nehody budou známy podle mluvčí do měsíce.

PŘÍBĚHY LIDÍ Z AUTOBUSU

Měl jet na lyže. Autobus, v němž na Slovensku zemřelo 12 lidí, nestihl

Lékaři dopoledne propustili řidiče autobusu. "Odešel na vlastní žádost v doprovodu příbuzných," citovala ČTK primáře úrazové chirurgie v Brezně Petera Saktora. Kromě řidiče nemocnici opustily i dvě děti.

V nemocnicích dál zůstává po nehodě, při které v sobotu zahynulo dvanáct lidí, ještě dvanáct pacientů. Pět z nich zůstalo v péči lékařů z Banské Bystrice, jednu pacientku v neděli převezli do nemocnice v Partizánském. V Brezně nadále ošetřují šest zraněných.

"Jednomu z nich jsme operovali zlomeninu nohy, zákrok se obešel bez komplikací. Stav pacienta, stejně jako dalších tří, je stabilizovaný a nejsou v ohrožení života," řekl serveru SME.sk Peter Saktor.

Další dva pacienti jsou podle něj na oddělení anesteziologie a intenzivní péče a jejich stav je vážný, ale ne kritický. Jsou stabilizovaní a nejsou v ohrožení života.

Řidič autobusu prosí o odpuštění

Srážka autobusu s vlakem na středním Slovensku. (21. února 2009)

Syn šoféra a spolumajitel autobusové společnosti Tomáš Minarovič už vyjádřil v televizní stanici TA3 soustrast pozůstalým. "Chci pozůstalé, zraněné i celou veřejnost požádat jménem svého otce i celé rodiny o odpuštění za tuto strašnou tragédii. Cítíme stejnou bolest jako všichni ostatní. Těžko najít slova, kterými bych vyjádřil lítost," uvedl.

Tomáš Minarovič také řekl, že jeho otec se ke všem událostem vyjádří, až mu to dovolí zdravotní a psychický stav.

Smrt tu číhala každý den

Policisté šoféra už poprvé vyslechli, dnes budou pokračovat. Noviny však upozornily, že přejezd je nebezpečný a smrt tu číhala v podstatě každý den.

Srážka autobusu s vlakem na středním Slovensku. (21. února 2009)Podle místních lidí se tragédie vůbec nemusela stát, kdyby měl přejezd světelnou signalizaci.

"Tohle není první tragédie, při podobné nehodě tu už v minulosti zemřeli dva lidé," řekl ČTK lyžařský instruktor Lukáš Janoška z blízkého horského střediska. "Dávno tu mělo být světelné signalizační zařízení," dodal.

Přejezd v Polomce je označen jen výstražným křížem, což není na vedlejších komunikacích nic neobvyklého. Obyvatelé z okolí však tvrdí, že zdejší přejezd je kvůli nedalekým sjezdovkám zvláště v zimě velice frekventovaný.

Polomka několikrát žádala o zabezpečení

Ozvaly se i hlasy, že ministr dopravy Ľubomír Vážny by měl přijmout politickou odpovědnost a odstoupit. Ten to však odmítl: "Na Slovensku je více než 1 200 nechráněných přejezdů." Připomněl, že vlaky nemají možnost včas zabrzdit a je povinností řidičů, aby dali přednost.

Srážka autobusu s vlakem na středním Slovensku. (21. února 2009)Mluvčí železnic však tvrdila, že ani světelná signalizace není všelékem. "K většině srážek vlaků s automobily dochází právě na přejezdech se signalizací," uvedla Martina Pavlíková.

Server SME.sk navíc napsal, že obec Polomka už několikrát žádala o zabezpečení přejezdu, poprvé před deseti lety. Vždy ale bezvýsledně. Místní lidé jsou přesvědčeni, že světelná signalizace sem měla být instalována již po předchozí nehodě, při níž zemřeli dva lidé.

Slovenské železnice tvrdí, že takových žádostí mají mnoho. Světla instalují spíš na přejezdy přímo v obcích, které jsou frekventovanější a méně přehledné. Nyní je ale nainstalují i do Polomky.

Redaktor deníku SME Rasťo Chvála, který jezdí do Polomky často, řekl, že se vždy snaží přejet kritické místo co nejrychleji. "Když tu někdo přejíždí, nemá dobrý výhled. Je tam zatáčka kolem kopce a vlak není vidět. V nedalekém Bujakově je na železnici zrcadlo jako na silnicích, ale tady nic takového není," popsal.

Tragické nehody na Slovensku

8. května 1995
Při srážce autobusu s nákladním automobilem u Martina zahynulo pět Čechů. Řidič liazu vjel do protisměru a narazil do autobusu ze Vsetína.

6. července 1995
Celkem 17 mrtvých si vyžádala nehoda českého autobusu u Kolárovic poblíž Žiliny. Autobus sjel z vozovky a spadl z výšky asi dvaceti metrů.

3. srpna 2003
Jedenáct lidí zahynulo při dopravní nehodě u Gelnice na východě Slovenska. Autobus s místními poutníky, kteří jeli na náboženskou slavnost na vrch Úhorná, sjel z úzké lesní vozovky a několikrát se převrátil.

2. září 2007
Při havárii autobusu u Hriňové zemřelo pět lidí. Autobusu, který převážel členy souboru Hriňovčan, selhaly brzdy a zřítil se do rokle.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue