Václav Prospal rozhodl o výhře Tampy nad Bostonem.

Václav Prospal rozhodl o výhře Tampy nad Bostonem. | foto: ČTK

Prospal dal vítězný gól, Kočí se rval a zaznamenal první bod v NHL

• 56
Hokejisté Tampy Bay překvapili v utkání s favorizovaným Bostonem, když po brance Václava Prospala z 59. minuty zvítězili těsně 4:3. Bod za přihrávku si za Lightning připsali Josef Melichar a bijec David Kočí, jenž v zápase změřil síly s Shawnem Thorntonem. Obránci Michal Rozsíval (1+1) a Pavel Kubina (0+3) bodovali ve vzájemném duelu.

V pátečním zápase proti Carolině byl Václav Prospal (60z. - 38 bodů, 15+23) jediným střelcem Tampy Bay a dokázal tak pouze čestným úspěchem zkorigovat porážku 1:4.

Odchovanec českobudějovického hokeje se gólově prosadil i v následujícím duelu, tentorkát však jeho zásah s pořadovým číslem 15. rozhodl o vítězství nad silným Bostonem.

Prospal v čase 58:27 poslal do sítě Bruins přihrávku zpoza branky od Jeffa Halperna a využil tak přesilovou hru - 4:3. Stejným skóre utkání skončilo, načež lídr Východní konference a ještě nedávno také celé NHL utrpěl již šestou porážku z posledních sedmi představení.

Tampa, která pro změnu z 13. pozice v konferenci ztrácí na play-off šestnáct bodů, naopak zvítězila poprvé po čtyřech neúspěších v řadě. "Všichni o něco hrajeme. Kdyby tým jako Boston zavítal do naší arény a nebyla to pro nás výzva, měli bychom si hledat jinou práci," řekl Prospal zámořským novinářům.

Bod za asistenci si v dresu vítězů připsali také další Češi, obránce Josef Melichar a bitkař David Kočí. Pro druhého jmenovaného pražského rodáka to byl v 47. zápase kariéry dokonce premiérový bod v NHL.

Kočí sbírá především trestné minuty, což potvrdil pěstním soubojem s hostujícím Shawnem Thorntonem. Oba borci se střetli potřetí v kariéře, přičemž první dva souboje zažili při působení v nižší AHL v ročnících 2003 a 2004.

Podívejte se na bitku, při které šel však Thornton poměrně brzo k ledu a rozhodčí tak oba bijce oddělili:

Ovečkin předčil Crosbyho s Malkinem

Po dvou vítězstvích v řadě pod vedením nového kouče Dany Bylsmy čekala o play-off bojující hokejisty Pittsburghu těžká zkouška, když zavítali na led Washingtonu.

V konfrontaci největších hvězd zámořské NHL se po výsledku 5:2 radoval Alexander Ovečkin (1+1), hostující duo Jevgenij Malkin - Sidney Crosby si připsalo jen po jedné asistenci.

Po nedělní konfrontaci tak činí rozdíl mezi oběma celky již propastných sedmnáct bodů. Tým Alexandera Ovečkina s přehledem kraluje Jihovýchodní divizi, kdežto finalisté posledního Stanley Cupu z desáté příčky v konferenci bojují o holé bytí či nebytí.

Ovečkin si připsal již 43. trefu sezony, když v 7. minutě otevřel brankový výčet. Hostujícího gólmana Marc-Andre Fleuryho dále překonali Alexander Sjomin, Sergej Fjodorov, Shaone Morrisonn a Brooks Laich, po jehož zásahu se do branky Pittsburghu postavil střídající Mathieu Garon.

Penguins vyzráli na obranu Capitals v čele s brankářem Jose Theodorem pouze ve dvou případech. Gól slavil útočník Max Talbot a obránce Sergej Gončar, kterému v přesilové hře asistovali Crosby s Malkinem.

Podívejte se jak Ovečkin nekompromisně poslal k ledu krajana v dresu Pittsburghu Sergeje Gončara:

Kromě střetu s Gončarem se nejlepší střelec aktuální sezony NHL několikrát potkal s i kanadskou hvězdou Pittsburghu Sidney Crosbym.

"Co k němu můžu říct? Sidney je kvalitní hráč, ale až příliš toho na ledě namluví. Já hraju tvrdě, může mě taky srazit v osobním souboji. Místo toho se ovšem uchyluje k řečím, kdo jak špatně hraje a podobně," opřel se Ovečkin do Crosbyho v pozápasovém rozhovoru.

"Vracel jsem se na střídačku a zezadu do mě vrazil. Tak to vzniklo," bránil se Crosby. Podívejte se na konflikty obou hvězd:

Kubina byl vyhlášen hvězdou zápasu

Hokejisté Rangers opět potvrdili, že se jim v poslední době vůbec nedaří. V domácím zápase s Torontem měli svěřenci kouče Toma Renneyho dvoubodovým ziskem potvrdit své postavení na postupových příčkách do play-off. Diváky v Madison Square Garden však po porážce 2:3 z prodloužení nepotěšili.

New York tak padl podesáté z posledních dvanácti zápasů. Gólů se diváci dočkali až v závěrečné třetině, kdy dvakrát udeřili hosté a Rangers museli jejich náskok dotahovat. Na trefu Johna Mitchella odpověděl Scott Gomez a zásah Iana Whitea umazal v čase 59:20 vyrovnávající trefou Michal Rozsíval.

U obou branek Maple Leafs asistoval pro změnu obránce Pavel Kubina, jenž se v prodloužení svým třetím bodem zápasu podílel i na vítězné trefě z hole Niklase Hagmana. Český reprezentant byl s bilancí (0+3) vyhlášen první hvězdou duelu.

"Byl to pro nás strašně důležitý gól a máme díky němu důležitý bod. Sami jsme se potopili do nevýhodné pozice a sami jsme se z ní taky  dostali, což je pro nás hodně pozitivní. Jasně z toho vyplývá, že se tým nevzdává a bojuje," vyzdvihl trenér Renney vyrovnávající gól Rozsívala z 60. minuty.

Útočník Petr Průcha utkání sledoval pouze jako nehrající náhradník a kromě pěti gólů viděl i bitku mezi domácím Aaronem Vorosem a Jamalem Mayersem:

Washington-Pittsburgh 5:2 (2:1, 3:1, 0:0)
7. Ovečkin, 14. Sjomin, 21. Fjodorov, 33. Morrisonn, 34. Laich - 13. Talbot, 25. Gončar. Střely na branku: 34:33.

Carolina - Colorado 5:2 (1:1, 2:1, 2:0)
Branky: 8., 22. a 60. Cullen, 38. Pitkänen, 49. Bayda - 1. Wolski, 23. Tucker. Střely na branku: 39:19. Diváci: 18.680.

Chicago - Minnesota 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)
31. Toews (Havlát) - 33. Fritsche, 44. Olvecký (Škoula). Střely na branku: 45:24. Diváci: 22.443.

NY Rangers - Toronto 2:3 v prodl. (0:0, 0:0, 2:2 - 0:1)
Branky: 46. Gomez (Rozsíval), 60. Rozsíval - 44. Mitchell (Kubina), 47. White (Kubina), 64. Hagman (Kubina). Střely na branku: 41:26. Diváci: 18.200.

Tampa Bay - Boston 4:3 (2:2, 1:1, 1:0)
Branky: 5. Halpern, 5. Hall, 31. Recchi (Melichar, Kočí), 59. Prospal - 2. Kessel, 17. Ference, 36. Chára. Střely na branku: 18:43. Diváci: 18.454.