Shemekia Copeland

Shemekia Copeland | foto: Carol Friedman

Následnice černého trůnu Shemekia Copeland natočila další skvělé album

  • 2
Za necelé dva měsíce jí bude třicet a má na kontě už pět alb, při jejichž hodnocení se recenzenti předhánějí v počtu hvězdiček. To páté s názvem Never Going Back vychází 24. února. A je možná nejlepší, pod nímž je zpěvačka Shemekia Copeland podepsána.

Podepsána pod ním, přesněji řečeno, není sama. Platí pro ni totéž, co pro většinu zpěváků (nejen) takzvané černé hudby: značný podíl na výsledku má obvykle producent. Její předchozí nahrávky produkovaly takové ikony jako spolutvůrce soundu memphiského Staxu a úhlavní "Blues Brother" Steve Cropper nebo strážce pokladu neworleanského voodoo-blues Dr. John, a vždy nechali na pozitivním výsledku pořádný otisk. Platí to i pro producenta nového alba, kterým je kytarista a skladatel Oliver Wood.

The Wood BrothersTen je polovinou bratrského dua Wood Brothers, vydávajícího u jazzového labelu Blue Note. Tou druhou půlí je Chris Wood, takto třetina veleslavné jazzové kapely Medeski Martin & Wood (MMW). Její leader, varhaník John Medeski, neunikl producentovu hledáčku při sestavování muzikantského kádru pro nahrávání alba Shemekii Copeland, stejně jako například fenomenální kytarista Marc Ribot, který s MMW v minulosti spolupracoval.

Shemekia CopelandWoodovi se pro Shemekii Copeland podařilo sestavit album o tuctu písní, z nichž skoro každá zní úplně jinak než ty ostatní - a přesto drží dokonale pohromadě. Nelze si nevzpomenout na producentskou práci veterána T Bone Burnetta nejen pro Roberta Planta a Alison Krauss, ale také pro Cassandru Wilson. Experimenty na základě klasických žánrů a starých zvuků se tu osvědčují v různých žánrových či spíše stylových polohách.

Shemekia CopelandA totéž platí pro album Never Going Back: jsou tu sice rhythm´n´bluesové písně, které korespondují se zpěvaččinou minulostí (jako je třeba Sounds Like The Devil), ale daleko víc - a výrazněji - Shemekia Copeland "přešlapuje" svůj zavedený styl. A je jí to ku prospěchu, ať už se bavíme o funky jako v The Truth Is The Light nebo River´s Invitation, folk-jazzové klasice Joni Mitchell Black Crow v nádherném aranžmá, o rockabilly (Big Brand New Religion) či závěrečném akustickém countryblues Circumstances z dílny zpěvaččina otce Johnnyho Copelanda, slavného bluesového kytaristy.

Shemekia CopelandNejvětší perlou alba je ovšem bezesporu "tajemná a temná" skladba Never Going Back To Memphis, která může svým soundem připomínat stejně dobře různé tarantinovské "historky z podsvětí", stejně jako některé "močálové" nahrávky zmíněného Dr. Johna či sólovou tvorbu zmíněného T Bonea Burnetta. Ze všeho nejvíc ovšem připomíná jam skvělých muzikantů, jejichž doména je v jiných stylech a oni se shodnou na "společném jmenovateli". Čímž také ve skutečnosti je.

Shemekia CopelandNesmíme pro samou chválu produkce a hudebníků samozřejmě zapomenout na samotnou zpěvačku. Jenomže Shemekia Copeland je prostě už někdy od chvíle, kdy byla coby devatenáctiletá objevena, takový fenomén, že je skoro zbytečné její výkon chválit. Je nicméně pozoruhodné, jak dobře se s různými styly, které jí liver Wood namíchal, popasovala - velmi svěže, tvárně a přitom při zachování své pěvecké osobitosti. Už po předchozích albech bylo napínavé čekat, jakým dalším směrem se ubere příště. Po Never Going Back je to zajímavé dvojnásob.

Shemekia Copeland: Never Going Back
vyd. Telarc/Classic, čas 47:59
hodnocení iDNES.cz: 90 %