Tibetské mnichy na každém kroku hlídají policisté v civilu. (na pozadí)

Tibetské mnichy na každém kroku hlídají policisté v civilu. (na pozadí) | foto: ČTK

Čína utahuje smyčku kolem Tibetu, bojí se nových nepokojů

  • 21
Čínské úřady se v souvislosti s výročím loňských nepokojů v Tibetu bojí protestů "separatistů". Podle místních obyvatel jsou už nyní v ulicích tibetských měst stovky policistů. Objevily se už i první protesty, které ale policie tvrdě potlačila.

Tibetský duchovní vůdce dalajlama naznačil možnost opakování loňských nepokojů už při své návštěvě Německa. "Situace je tak napjatá, že čínská armáda drží prst na spoušti, když se do Tibetu opět vydává se zbraněmi. Napětí bude vládnout do té doby, než armáda odejde z oblasti," prohlásil dalajlama.

Tibetský duchovní vůdce dalajlamaTibeťané mají k opakování loňských nepokojů pádné důvody. Příští měsíc uplyne rok od povstání v Tibetu a obyvatelé čínské autonomní oblasti si také připomenou padesáté výročí od chvíle, kdy dalajlama po nezdařeném povstání Tibeťanů proti čínské nadvládě utekl do indického exilu.

Nebezpečí si dobře uvědomují komununističtí vůdci v Pekingu a nechtějí nic ponechat náhodě. Do oblasti už nyní povolali tisíce příslušníků armády a paramilitárních jednotek, a ulice tibetských měst jsou tak jedny z nejstřeženějších na světě.

ROZHOVOR S VELVYSLANCEM DALAJLAMY

Když jsem navštívil Tibet, nezbylo mi než zaplakat, říká dalajlamův velvyslanec

Včera se ve Lhase, správním středisku tibetské autonomní oblasti, sešli zástupci místní vlády, vojska a policie a ve svém prohlášení jasně vzkázali, že "zadusí jakékoli náznaky násilí a akcí dalajlamovy separatistické kliky".

Ať žije dalajlama, křičel a pak ho zbili

I přes stovky policistů v ulicích jsou ale Tibeťané odhodláni bránit svá práva a mnoho z nich chce příští středu bojkotovat oslavy Losaru, tibetského nového roku. Místo oslav hodlají věnovat tichou vzpomínku těm, kteří byli zatčeni nebo zabiti při loňských nepokojích.

Palác Potala, legendární sídlo dalajlamů. (21. červen 2008)

Palác Potala ve Lhase, sídlo tibetských dalajlamů, je pod neustálou kontrolou čínských vojáků.

Výzvy k bojkotu oslav se už několik měsíců šíří prostřednictvím textových zpráv a e-mailů hlavně mezi mladými Tibeťany a disidenty. "Jak můžeme po tak hrozném roce, kdy umírali lidé, slavit? Místo toho by to měla být vzpomínka," řekl v nedávném rozhovoru populární tibetský blogger Woeser.

CESTA TIBEŤANŮ ZA SVOBODOU

Tibeťané prchají přes kopce a led za svobodou

První jiskřičku protestů zažehli obyvatelé východotibetského města Lithang už o víkendu. Policisté tady v neděli zatkli sedmatřicetiletého mnicha Lobsanga Lhundupa. Ten vyšel do ulic města a provolával "Ať žije dalajlama", "Nezávislost pro Tibet" a "Ne oslavám Losaru". Po dvaceti minutách ho zatkla policie.

Tibetské mnichy na každém kroku hlídají policisté v civilu (na pozadí)O den později vyšla na jeho podporu do ulic protestní skupina. "Viděl jsem stovky lidí, jak pochodují městem a křičí Ať žije dalajlama. Za pár minut už byla na místě policie a začala demonstranty bít," řekl reportérům listu The Washington Post majitel místního pekařství Čou Siouťün. Podle organizace Free Tibet skončilo ve vězení 24 demonstrantů a šlo o největší protesty od loňského března.

Ozbrojené složky incident přiznávají, ale oficiálně o něm nikdo nechce hovořit. "Nemůžu o tom s vámi hovořit," řekl do telefonu novinářům z listu The washington Post policejní důstojník z Lithangu. "Nesmíme sdělovat pravdu o tom, co se těm lidem stalo. Na to jsou pravidla," dodal.

Místní vláda zareagovala na náznak nepokojů velmi ostře. Hned v úterý nechala zavřít obchody i hotely. "Nesmíme vycházet ven, zákaz začal platit v úterý," uvedla Anhui, devatenáctiletá obyvatelka Tibetu. "Všechny obchody byly zavřeny. Před tím mým stojí desítky ozbrojených policistů. To se nestává často," uvedl pětatřicetiletý Ma Long, který vlastní obchod se suvenýry.

Mniši podle nových pravidel nesmí protestovat

Mluvčí ministerstva zahraničí minulý týden uvedla, že "je v Tibetu stabilní situace". Něco jiného ale tvrdí mniši, se kterými se telefonicky spojili reportéří The New York Times. "V ulicích je mnoho vojáků a členů paramilitárních jednotek," uvedl mnich, který s redaktory hovořil jen pod podmínkou anonymity.

REPRESE V TIBETU

Čína vyhlásila den porážky Tibetu za svátek

Stejně jako tisíce kolegů se tento duchovní nemohl po loňských protestech, kvůli kterým ho úřady uvrhly do žaláře, vrátit do svého kláštera. "Mnoho klášterů je od té doby prázdných. Například v kláštěře Drepung ve Lhase zbylo jen 400 mnichů, což je zlomek počtu, který klášter obýval před vypuknutím březnového povstání," uvedl tibetský duchovní.

Ulice Lhasy při loňských nepokojích

Ulice Lhasy při loňských nepokojích.

Peking se od té doby pustil i do "vlastenecké výchovy" mnichů. Výsledkem je, že duchovní častěji listují v čínských zákonech než v buddhistických spisech. Asociace buddhistů v himálajském regionu dokonce změnila své stanovy. Podle nových pravidel musí všichni místní buddhisté odmítnout dalajlamu.

Záběry z loňských nepokojů v Tibetu.

Nové stanovy vyzývají mnichy, aby "viděli, že 14. dalajlama je vůdce separatistů, kteří usilují o nezávislost Tibetu a jen loajální hračkou protičínských západních sil". Nová pravidla organizace také zapovídají jakoukoli účast na protestech.

Zatčení ze "reakční" muziku v mobilu

Tvrdší bezpečnostní pravidla od loňska pociťují nejen mniši, ale i obyčejní lidé. Policie je stíhá nepříklad za "reakční" muziku v mobilních telefonech. V posledních týdnech zatkly bezpečnostní složky podle listu The Washington Post v Tibetu více než 80 lidí. - přečtěte si Čínské úřady zatýkaly v Tibetu za stahování „reakčních“ písní

Velkým příznivcem represivní politiky v oblasti je přitom sám Čang Čching-li, tajemník Komunistické strany v největším čínském autonomním regionu. Právě on podporuje přísná pravidla i pro cizince, kteří se do oblasti chystají.

Obyčejní Tibeťané se kvůli vojskům v ulicích bojí vycházet ven

Přísná bezpečnostní pravidla se dotýkají i obyčejných lidí. Bojí se vycházet na ulice.

K důkladně hlídaným místům, kde loni vzplály protesty, patří především hlavního město autonomní oblasti Lhasa, ale také město Sia-che v provincii Kan-su, kde leží klášter Labrang, klášter Tongren v provincii Čching-chaj nebo město Lithang v provincii S'-čchuan.

Novináři se do Tibetu dostanou jen s předchozím svolením čínských úřadů. Do blízkosti Labrangu, centra tibetské vzdělanosti, se na začátku února přesto tajně dostali dva francouzští novináři a strávili ve městě dvě noci.

Paramilitární jednotky, policisté a vojáci podle nich byli všude. "Prostranství ve městě bylo plné paramilitární jednotek v černých uniformách a helmách," popisovala zážitky z města novinářka Charlotte Cailliez. "Na hlavní třídě neustále projížděla policejní auta," dodala.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video