Izraelskou vládu nesestaví vítěz voleb. Prezident pověřil Netanjahua

  • 29
Izraelský prezident Šimon Peres pověřil sestavením vlády vůdce pravicové strany Likud Benjamina Netanjahua. Vládu tak po více než šedesáti letech nebude sestavovat vítěz voleb. Ty vyhrála centristická Kadima současné šéfky diplomacie Cipi Livniové.

Izraelský prezident vysvětlil své rozhodnutí pověřit šéfa druhé nejsilnější strany tím, že Netanjahua na premiéra podpořilo 65 poslanců ze stodvacetičlenného parlamentu.

Cipi LivniováŠéf pravicové strany Likud má na zformování kabinetu šest týdnů. Pokud se mu to nepodaří, mohlo by dojít i na další předčasné volby.

V prvním projevu po svém pověření Netanjahu vyzval k sestavení vlády národní jednoty, kterou by tvořil Likud, Kadima a Strana práce. "Vyzývám šéfku Kadimy Cipi Livniovou a předsedu Strany práce Ehuda Baraka, abychom se sjednotili a zajistili bezpečnost Izraele," uvedl Benjamin Netanjahu.

Livniová velkou koalici odmítá

Tuto možnost ale už Cipi Livniová odmítla po dopoledním setkání s prezidentem Šimonem Peresem. Ten se snažil přesvědčit Livniovou i Netanjahua ke společné vládě. Livniová však o velké koalici nechce ani slyšet, pokud bude v jejím čele stát Netanjahu.

SLOŽENÍ KNESETU

Kadima má v novém složení 120členného Knesetu 28 míst. Její rival Likud v čele s Netanjahuem obsadil 27 postů a Liebermanův Jisra'el Bejtejnu skončil "bronzový" s 15 mandáty, až za ním zůstala Strana práce se 13 posty v novém parlamentu.

"To by byla koalice, která by mi nedovolovala dostát slibům, které Kadima dala svým voličům," uvedla současná šéfka izraelské diplomacie. Na otázku, jestli by její strana odešla do opozice, odpověděla: "Pokud by to bylo nezbytné, tak určitě."

O premiérské křeslo usilovali po volbách oba politici, ale velký zisk pravicových stran dostal do lepší vyjednávací pozice Benjamina Netanjahua. Spojení s pravicí je totiž Netanjahuovou další možností, jak sestavit příští izraelský kabinet.

Včera Netanjahua podpořil Avigdor Liebermann, jehož strana Jisra'el Bejtejnu (Náš domov Izrael) obsadila ve volbách třetí místo. Liebermanův krok nebyl příliš překvapivý, protože má jako ultranacionalista rozhodně blíže k Netanjahuovi než k centristické politice Kadimy.

Avigdor LiebermanNetanjahuovi ale šéf strany, která se po volbách stala jazýčkem na vahách, situaci příliš neulehčil. Svoji podporu totiž podmínil tím, že pod Netanjahuovým vedením musí vzniknout vláda široké koalice, v níž by zasedly všechny tři nejsilnější strany: Kadima, Likud a Jisra'el Bejtejnu. - přečtěte si Netanjahu je o krok blíž k vládě. Ale musí získat Livniovou

Izraelské parlamentní volby z 10. února skončily patem. O jedno křeslo zvítězila centristická strana Kadima dosavadní ministryně zahraničí Cipi Livniové. Ta však nemá na rozdíl od Netanjahua dostatečnou podporu ostatních politických uskupení.

Netanjahua podporují kromě členů Likudu (27 křesel) a strany Izrael je náš domov (15 křesel) také dvě ultraortodoxní strany Šas (11 křesel) a Jednotný judaismus tóry (pět křesel) a dvě krajně nacionalistické strany (sedm křesel).

BENJAMIN NETANJAHU

- Devětapadesátiletý Benjamin "Bibi" Netanjahu stál v čele izraelského kabinetu v letech 1996-1999.

- Někdy je šéf Likudu vnímán jako "jestřáb" izraelské politické scény. Jeho formace je kvůli možnému ohrožení bezpečnosti státu proti jednostrannému odchodu z okupovaného palestinského území, podporuje ale vznik palestinského státu (vedle Izraele).

- Rodák z Tel Avivu vystudoval v USA Massachusettský technický institut, po návratu do Izraele v roce 1978 působil v diplomatických službách.

- Členem parlamentu se stal poprvé v roce 1988, šéfem Likudu byl již v letech 1993-1999 (znovu od prosince 2005, kdy vystřídal Ariela Šarona, jenž založil centristickou stranu Vpřed, Kadima).

- Od února 2003 do srpna 2005 byl ministrem financí v Šaronově vládě, kde zahájil ekonomické reformy včetně privatizace a dokázal pozvednout ekonomiku. V srpnu 2005 ale podal demisi kvůli nesouhlasu s plánovaným stažením židovských osadníků z pásma Gazy.

- Jeho strana Likud ale výrazně neuspěla v minulých volbách v březnu 2006, kdy skončila až čtvrtá s 12 mandáty.

- V ekonomice se Netanjahu opírá o tradiční liberální recepty, jako je snižování daní, privatizace a úsporný rozpočet.

- Netanjahu, který je potřetí ženatý, je autorem řady knih o terorismu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue