Kalousek se dohodl s ČSSD, auta pro podnikatele budou bez daně

  • 295
Podnikatelé mají ještě šanci, že si budou moci od dubna při nákupu jakéhokoliv osobního automobilu odečíst daň z přidané hodnoty. A vláda, že prosadí jeden z bodů svého balíčku proti hospodářské krizi. Přestože jí ve středu ve Sněmovně pořádně "zatopili" někteří poslanci zvolení za ODS a úlevu pro podnikatele zablokovali.

Návrh má být znovu projednáván dnes a potom definitivně schválen na mimořádné schůzi poslanců, o níž ministr financí Miroslav Kalousek uvažuje. Šanci podnikatelům dává dohoda mezi Kalouskem a Bohuslavem Sobotkou z ČSSD.

Proč socialisté změnili názor? Kalousek se ve čtvrtek veřejně omluvil za to, že poslance, kteří návrh původně zablokovali, označil za "grázly".

"Omlouvám se každému, kdo si to mohl vzít osobně," řekl Kalousek do mikrofonu ve Sněmovně. A později pro MF DNES dodal: "Pokud je to cena za to, že ekonomika nebude poškozována odkladem důležitého rozhodnutí, tak moje ješitnost je malá a tu cenu zaplatím rád."

Sobotka potvrdil, že socialisté nebudou blokovat rychlé projednání tohoto návrhu a podpoří ho. "Je to rozumné opatření, nevidím v této věci střet s vládou," potvrdil dohodu s Kalouskem.

Přitom ještě ve středu socialisté možnost odpočtu DPH blokovali. A spolu s nimi a komunisty pro to byli i občanští demokraté Tlustý, Klas a Raninec.

Pražská rebelie v ODS

Socialisté chtěli ukázat na pokračující štěpení v poslaneckém klubu občanských demokratů a to se jim povedlo. To byl hlavní smysl jejich postupu, kvůli kterému na ně a na rebely ODS ve středu Kalousek křičel jako na "nezodpovědné grázly".

Jenže občanští demokraté mají zřejmě větší problém, který zatím navenek nechtějí moc připustit. V parlamentu se jim tento týden "utrhli" i někteří další poslanci, kteří pomáhali opozici, či spíše škodili Topolánkově vládě.

Spolu s Tlustým a Ranincem hlasoval nejen středočeský poslanec Jan Klas, ale v některých důležitých hlasováních i odpůrkyně Lisabonské smlouvy Alena Páralová a pražští poslanci Jiří Janeček a Jan Bürgermeister, oba blízcí spojenci Topolánkova odpůrce, pražského primátora Pavla Béma.

S pomocí z ODS dokázala opozice potopit vládní návrh zákona o posuzování vlivu na životní prostředí a šéf zelených Martin Bursík pohrozil odchodem z vlády.

"Já nebudu hlasovat pro zmetek," odvětil Bürgermeister na otázku, zda zákon podpoří, když ho zelení v podobě, jak na ní Bursík trvá, vrátí do hry.

Když se MF DNES Bürgermeistera zeptala, zda bude dál hlasovat s vládou, odpovědi se vyhnul a odešel. Janeček se sice považuje dál za vládního poslance, ale říká: "Ano, zelení mě štvou. Oni jsou tragédie pro Českou republiku pokaždé, když něco nového vymyslí."

Takový postoj na konec vládní koalice docela stačí. Šéf poslanců ODS Petr Tluchoř sice včera tvrdil, že ze strany některých členů jeho klubu jde o ojedinělý výpadek, který se už nebude opakovat, ale když budou rebelové dál shazovat zákony zelených, Bursíka nakonec mohou k odchodu z vlády donutit.

Poslanec ODS Zbyněk Novotný je přesvědčen, že dvojice Janeček – Bürgermeister je pro vládu ztracena, a s jejich podporou už moc nepočítá.

"Je to řízená akce. Kým? Vedením Prahy, vidím za tím linii Paroubek – Tlustý – Bém. Mají jediný cíl: naštvat Stranu zelených natolik, aby sama opustila vládu," řekl Novotný.

Jeden z hlavních rebelů v ODS Vlastimil Tlustý si v situaci, kdy má vláda potíže, libuje. "Pohár trpělivosti přetekl. Pro mě to byla už dřívější zrada ekonomického programu ODS, pro některé poslance je to teď Lisabonská smlouva, kterou Sněmovna schválila," řekl Tlustý.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue