Kyrgyzstán definitivně potvrdil uzavření klíčové základny USA

  • 52
Kyrgyzský prezident Kurmanbek Bakijev podepsal zákon, který ruší americkou leteckou základnu u metropole Biškeku. Už včera schválil vládní návrh parlament. Letiště v Manasu je klíčové pro podporu amerických jednotek bojujících v Afghánistánu. Ruská základna v zemi zůstává.

Podpis prezidenta už byla jen formalita, protože to byla právě hlava státu, která 4. února v Moskvě oznámila uzavření základny.

Kyrgyzské ministerstvo zahraničí o pár hodin později oznámilo, že zaslalo velvyslanectví Spojených států oficiální oznámení o uzavření vojenské základny Manas. Americké jednotky nyní mají 180 dní na to, aby opustily základnu.

Pro uzavření základny se už včera jednoznačně vyjádřil parlament. Pro uzavření hlasovalo 78 poslanců, proti byl jen jeden.

Ze základny Manas vzlétají letadla, která zajišťují doplňování paliva za letu.

Ze základny Manas vzlétají letadla, která zajišťují doplňování paliva za letu.

Američané tak definitivně přicházejí o svou jedinou základnu ve Střední Asii. Spojenci ji využívají především pro podporu vzdušných mostů a dopravu zdravotnického i dalšího vybavení do Afghánistánu.

Za uzavřením základny mohou stát Rusové

Otázkou zůstává, co stálo za jejím zrušením. Podle kritiků Kremlu prostě Kyrgyzstán neodolal několikaletému tlaku Ruska na uzavření základny. Moskva navíc svoji snahu v poslední fázi "podpořila" i nevratnou půjčkou dvou miliard dolarů.

ZÁKLADNA MANAS

Základna Manas nedaleko Biškeku je důležitým zařízením zajišťujícím mobilitu letadel. Vzlétají odtud tankovací letouny, které doplňují za letu pohonné hmoty strojům létajícím nad Afghánistánem. Je také podporou pro letecké vzdušné mosty a lékařskou evakuaci.
- Spojené státy ji využívají od roku 2001 a působí na ní 1 200 mužů, především Američanů.

- Každý měsíc tudy prochází 15 tisíc amerických vojáků, kteří přijíždějí z Afghánistánu nebo do něho směřují, a také 500 tun zboží.

Není tajemstvím, že Rusko, které má svoji základnu jen pár kilometrů od té americké, považuje Kyrgyzstán za svoji sféru vlivu a přítomnost Američanů v oblasti se mu ani trochu nelíbila.

Kyrgyzský prezident tato nařčení odmítá a uzavření vysvětluje ekonomickými důvody a také tím, že část Kyrgyzů základnu odmítala.

O finanční otázce spekuluje i agentura Reuters. Kyrgyzstán se prý rozhodl uzavřít základnu poté, co Washington odmítl jednat o zvýšení kompenzací za její používání. Spojené státy platily 63 milionů dolarů ročně, celkově americká pomoc Kyrgyzstánu dosahovala 150 milionů dolarů ročně.

Spojené státy nyní hledají alternativní tranzitní cesty pro zásobování svých jednotek v Afghánistánu, protože stávající cesty přes Pákistán jsou velmi nebezpečné a zásobovací konvoje se stávají terčem útoků.

Minulý měsíc Washington oznámil, že se dohodl s několika středoasijskými zeměmi o spolupráci. Tento týden jednal v Uzbekistánu i generál David Petraeus. Souhlas s tranzitem nevojenského materiálu přes svoje území již dal Kazachstán a ochotu projevilo také Rusko.

Dnes vyslovily souhlas s převozem nevojenského materiálu NATO přes své území pro mezinárodní jednotky v Afghánistánu i Tádžikistán a Uzbekistán.

Jednu z alternativních cest přes Rusko, Kazachstán a Uzbekistán bude možné brzo vyzkoušet, až první dodávka nevojenského materiálu opustí Lotyšsko a vyrazí přes tato území do Afghánistánu.

Mapa Kyrgyzstánu

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video