Vůdce Kim slaví, dětem dal laskominy, soudruhům na šaty

  • 18
Narozeniny Kim Čong-ila patří v KLDR k největším národním svátkům. Ty sedmašedesáté slavily v ulicích Pchjongjangu tisíce lidí. Miliony Severokorejců přitom čekají na to, jestli se Kim pokusí rozptýlit spekulace o svém zdraví a poprvé od loňského srpna se ukáže na veřejnosti. Předáci narozeniny oslavili zprávou o "vesmírném rozvoji" KLDR.

Na počest Kimových narozenin uspořádali Severokorejci představení, jehož součástí bylo krasobruslení, synchronizované plavání a zdravice stranických kádrů Kim Čong-ilovi, "jemuž není rovno".

FOTOGRAFIE ZVĚTŠÍTE KLIKNUTÍM NA SNÍMEK
(autor: Reuters)

Někteří lidé přišli tančit na hlavní náměstí v Pchjongjangu, jiní položili květiny k nohám obří bronzové sochy "velkého vůdce" a chvílí ticha mu vzdali hold. "Doufáme, že náš milovaný generál bude navždy zdravý," prohlásil jeden z návštěvníků, který si nepřál uvést své jméno.

Výstoupení v bazénu na počest Kim Čong-ila

Během oslavy svých narozenin Kim Čong-il tradičně dárky nejen přijímá, ale také rozdává. Lze podle nich poznat, jaká je hospodářská situace v zemi. "Kim ani straničtí činitelé už nerozdávají nákladné dary, protože na ně nemají," říká Katy Ohová, odbornice na východoasijskou problematiku washingtonského Brookings Institute a spoluautorka knihy Severní Korea za zrcadlem.

Setkání severokorejského lidu na počest Kimových narozenin

Rodiny členů vládnoucí Korejské strany práce letos údajně dostaly sladkosti, vepřové, víno a látku, aby si ušily oblek či šaty na narozeniny Kima otce či syna.

"Pchjongjangské školáky zase Kim Čong-il odměnil arašídovými cukrovinkami místní výroby, což je slabý odvar v porovnání s dobami, kdy při narozeninách svého vůdce děti dostávaly nové školní uniformy, cvičební úbory, aktovky a do nich pera a bloky," říká Ohová.

Zcela jinak pojali oslavu Kimových narozenin na jihu Korejského poloostrova. Místní aktivisté vyslali na sever balónky s tisíci letáků s texty proti severokorejskému režimu.

Velký vůdce se půl roku neukázal lidu

Monstrózní oslavy mají jediný smysl. Ještě více podpořit kult osobnosti "velkého vůdce". Všudypřítomná propaganda tajnůstkářského režimu už v minulosti z Kima udělala pilota stíhaček (ač se bojí létat), skladatele oper, archeologa, producenta filmů či výjimečného golfistu. Ve svém úsilí nehodlá polevit ani při oslavách Kimových narozenin.

Na počest Kimových narozenin vydala státní agentur několik fotografií

Radost davů v ulicích severokorejské metropole Pchjongjangu kalí jen to, že vůdce už půl roku nikdo nespatřil na veřejnosti a západní média neustále spekulují o jeho zdravotním stavu. Podle jihokorejských a amerických tajných služeb prodělal vůdce KLDR v srpnu mrtvici.

Od té doby se Severokorejci snažili sériemi fotografií rozptýlit dohady o jeho zdraví. Odborníci ale nedatované snímky vesměs považují za podvrh. První důvěryhodné fotografie přišly až minulý měsíc. Jsou ze setkání s čínským velvyslancem. Šlo údajně o první setkání se zahraničním představitelem od loňského srpna. - přečtěte si Kim Čong-il přijal po dlouhé době návštěvu, čínského emisara

KLDR hrozí "vesmírným rozvojem"

Předáci stalinistického režimu oslavili narozeniny svého vůdce po svém. Severokorejská tisková agentura KCNA vydala zprávu, podle níž má KLDR právo na "vesmírný rozvoj", což je termín, který Pchjongjang v minulosti používal, když maskoval test rakety dlouhého doletu coby vypuštění satelitu na oběžnou dráhu.

Květinový svátek na počest Kim Čong-ila.

Zpráva přichází v době, kdy tajné služby zachytily na severu Korejského poloostrova podezřelé aktivity v souvislosti s testem rakety dlouhého doletu Tepodong-2, která údajně může zasáhnout i území Spojených států. - přečtěte si Severokorejci chystají test rakety, která dolétne do USA

V oblasti je navíc americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. KLDR má být při její první zahraniční cestě do Asie hlavním tématem rozhovorů. Dnes přistála nová šéfka americké diplomacie v japonském Tokiu a ještě z letadla vzkázala, že od Severokorejců očekává okamžité zastavení nukleárního programu. - přečtěte si Clintonová přistála v Japonsku. Ještě z letadla poslala další signál KLDR

CESTA KIM ČONG-ILA K MOCI

- Podle oficiálního životopisu se Kim Čong-il narodil v roce 1942 v partyzánském táboře u hory Pektu. Podle některých zdrojů to ale bylo na Sibiři. Za korejské války žil v Číně. Do školy chodil v bývalém východním Německu, kde se prý naučil pilotovat letadla.

- Po ukončení studia politických věd a ekonomie na Kim Ir-senově univerzitě v Pchjongjangu v roce 1964 začal pracovat v aparátu Korejské strany práce (KSP), kde vystřídal řadu funkcí.

- Jediným nástupcem "velkého vůdce" byl oficiálně prohlášen již v roce 1984, proces předávání moci začal ale až v prosinci 1991. Kim se stal vrchním velitelem Korejské lidové armády a agendu prezidenta plně převzal 1. října 1992.

- Po smrti svého otce v červenci 1994 zdědil titul "velký vůdce", nikoli však už funkci prezidenta. Kim Ir-sen zůstal "věčným prezidentem". Generálním tajemníkem komunistické strany byl Kim Čong-il od října 1997, Komisi národní obrany, nejvyššímu úřadu státu, předsedal od září 1998.                                                                zdroj: ČTK

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue