Doporučujeme

Jiří Šlitr | foto: Archiv MF Dnes

Šlitr s námi a zlý pryč aneb Všechno nejlepší k narozeninám

  • 12
Pětačtyřicet let. Přesně tolik času vyměřil osud Jiřímu Šlitrovi. V neděli by se tento muž mnoha talentů, skladatel, neodolatelný komik s prkenným výrazem a vynikající výtvarník dožil pětaosmdesáti let.

Jiří Šlitr a Jiří SuchýOslavy "im memoriam" se památce Jiřího Šlitra dostalo před pěti lety, k nedožitým osmdesátinám. Jiří Suchý s divadlem Semafor tehdy secvičil inscenaci Osmdesát svíček na ztraceným dortu.

Letos se nic speciálního nechystá, ale v sobotu večer bude v Semaforu na programu představení Šlitr s námi a zlý pryč, kabaretní vzpomínka na 50 let Semaforu, jejíž základ tvoří Šlitrovy písničky. Šlitrovo výročí nepřipomene ani Česká televize – pokud nepočítáme ranní reprízu Jó, to jsem ještě žil z cyklu Nevyjasněná úmrtí v pátek 20. února.

Doktor Klavír

Říkali mu Doktor Klavír (což vymyslel Miroslav Horníček) nebo taky – díky mlčenlivosti a jisté nepřístupnosti – Rybín (tak ho nazval Ferdinand Havlík). Na Šlitra pasovalo oboje. Geniální skladatel, autor hitů, z nichž se stávaly evergreeny, vedl svůj osobní život tajnůstkářsky.

To, že podrobnosti ze Šlitrova soukromí (například existenci dcery) neznala veřejnost, je v době předbulvárové lehce vysvětlitelné. O Šlitrově soukromí však mnoho netušili ani přátelé a spolupracovníci z divadla včetně kolegy nejbližšího, Jiřího Suchého. Čas od času tak zákonitě přijde znovu na přetřes Šlitrova tragická smrt o Vánocích roku 1969: otrava plynem v jeho ateliéru po boku neznámé dívky.

Naštěstí o Šlitrově druhé, "pracovní" tváři je známo dost. Byl ambiciózní, přemýšlivý a velice pracovitý muž, který toužil prorazit i na Broadwayi. A také samouk, neboť diplom vlastnil pouze z právnické fakulty a sám sebe tituloval "doktůrek práv".

Jiří Šlitr: Autoportrét

Kouzlo Šlitra jako plachého herce se zrodilo náhodou v inscenaci Jonáš a tingl-tangl, později si dvojice S+Š se Šlitrovým "prosťáčkovstvím" obratně hrála. Po Šlitrovi zbyly i  desítky ilustrací a energických perokreseb: k těm nejhezčím patří Praha město věží, jedna z posledních společných prací s Jiřím Suchým.

"Nejnápaditější skladatelský talent od dob Jaroslava Ježka," odpověděl kritik Jiří Černý na otázku, co znamenal Šlitr. A pokračoval: "Autorský humor, nadhled, žánrovou všestrannost, schopnost přetvářet okolní vlivy k obrazu své osobnosti; tresť nejlepšího středoevropského muzicírování.

Životodárné spojení intelektu a plebejství. Naprosto nový druh zpěvácké komiky. Důkaz, že i slavný a bohatý kumštýř může být věcný, neužvaněný, slušný a navzdory komunistické totalitě neokázale statečný a svobodomyslný."

Jiří Šlitr (1924-1969)

Jiří ŠlitrNarodil se v Zálesní Lhotě u Vrchlabí. V Rychnově nad Kněžnou absolvoval gymnázium a později zde měl dixielandovou kapelu. Na vojně, coby výtvarník Ústředního domu armády, začal skládat. Později jezdil jako klavírista s pořadem Miroslava Horníčka, v roce 1957 se seznámil s Jiřím Suchým. Semafor založili o dva roky později a podle mnohých to byla Šlitrova smrt, která ukončila zlatou semaforskou éru.