Opička je čilý tvor s vlastním rozumem.

Opička je čilý tvor s vlastním rozumem. | foto: shutterstock.com

Opička není hračka, ale rovnoprávný člen domácnosti

  • 10
Drápkatou opičku běžně seženete za ceny od 20 000 Kč. Pokud ale máte děti, o chov se raději ani nepokoušejte. Odmítají se stát hračkami.

Drápkaté opice

Drápkaté opice (čeleď Callithricidae) jsou drobní primáti pocházející z jihoamerických pralesů. Už podle jména je zřejmé, že mají na prstech drápky. Jen na palcích mají ploché nehtíky.

Vzhledem připomínají větší veverky, podle druhu měří 12-30 cm. Samec a samička se vzhledem ani velikostí neliší, pohlaví opice poznáte jen podle genitálií.

Mezi drápkaté opice patří tamaríni (Saguinus), lvíčci (Leontopithecus), kotulové (Saimiri) a kosmani (Callithrix). Nejmenší drápkatou opicí je kosman zakrslý (Callithrix pygmaea) - ten dokáže vyluzovat zvuky na hranici ultrazvuku.

Před pořízením jakéhokoliv domácího mazlíčka je potřeba zvážit všechna pro a proti, v případě opic toto pravidlo platí dvojnásob. Dobře si rozmyslete, jestli můžete opici poskytnout vhodné podmínky a budete se jí dostatečně věnovat. 

Opice se sice zabaví sama, v přítomnosti člověka se ale snaží strhnout pozornost. Na druhou stranu od ní neočekávejte, že bude celý den aktivní. Dokáže prospat půl dne a nenechá se do žádných her nutit. Počítejte s tím, že se stane na 15 až 18 let členem vaší rodiny - tolik let se dožívají při chovu v zajetí.

Kam s ní?

Pořiďte si uzavíratelnou voliéru. Aby si opička vyhrála během vaší nepřítomnosti sama, rozčleňte její nový domov větvemi a vybavte ho různými hračkami, prolézačkami a lany.

K čištění voliéry nepoužívejte chemické prostředky, vystačíte si jen s párou nebo horkou vodou. Měňte pravidelně podestýlku, párkrát do roka i větve.

Opicím vyhovuje pokojová teplota od 22 stupňů Celsia. Ubikace ale neumisťujte do průvanu nebo chladu! V létě za pěkného počasí umožněte opičkám pobyt ve venkovní voliéře.

Chov více kusů vyžaduje větší prostor a péči, ve voliéře ale vydrží opička i sama. Bude se těšit na váš návrat domů a bude se dožadovat pozornosti. 

Po vypuštění počítejte s tím, že prozkoumá a ohryže vše, co jí přijde do cesty. Kabely nebo hrníčky před ní nejsou v bezpečí.

Potřebují i maso

Všechny drápkaté opičky jedí prakticky stejnou stravu. Chutná jim veškeré ovoce i zelenina, dále také rýže, nudle, tvaroh, oříšky, vajíčka natvrdo. Opice ale potřebují i maso. Pochutnají si na cvrčcích, sarančatech nebo červech (hmyz běžně seženete ve zverimexu). Chybu neuděláte ani vařeným kuřecím masem, některé opice zvládnou sníst také holátka myší.

Chovatel Stanislav Zelenka k tomu podotýká: "Opičky krmíme dvakrát denně. V devět hodin ráno jim dáváme hmyz nebo kaši, v jednu odpoledne dostanou ovoce."

Samozřejmostí je také čistá voda a pestrost stravy, jako každé zvíře potřebují dostatek tekutin a vitamínů. A čím opice nekrmit? Nedávejte jim nic smaženého nebo pečeného. "Lidské" jídlo (např. pečivo) jim rozhodně neprospívá, způsobili byste jim zažívací potíže.

S dětmi nejsou kamarádi

Chtěli byste svým ratolestem pořídit živou opičku? Na to raději zapomeňte. Děti a opice si totiž příliš nerozumějí. Opice je sice roztomilá a společenská, ale rozhodně by se jí nelíbilo být hračkou. Malé dítě bere jako podřazeného tvora a svou autoritu mu dá ráda najevo. Jestli chcete svému dítěti pořídit mazlíka, zkuste raději morče nebo psa.

Opice je sice divoká a nezdráhá se projevit svůj názor, lze ji ale ochočit. Má svoji hlavu a ne vždy poslechne, naučená pravidla se ale naučí respektovat. Svou přirozenost si ale ponechá.

Kde a za kolik sehnat opici

Ačkoliv už není těžké sehnat opici v některých zverimexech, Stanislav Zelenka ale jednoznačně doporučuje koupi přímo od chovatelů: "Zverimexům jde o co největší zisk, nevědí, jak se o opice správně starat. Chovatel vám poradí s péčí a ví, co konkrétní opice potřebuje, co ráda jí, jestli je zdravá atd."

A kolik zaplatíte za exotického mazlíčka? Záleží na druhu opice, počítejte ale s částkou od 20 tisíc Kč.

Co říká zákon

V Česku je soukromý chov drápkatých opic povolen, je ale potřeba opičce pořídit registrační list a nechat ji označit čipem. Správný prodejce vám s legislativou poradí.