Pro návrh hlasovalo 99 poslanců ze 196 přítomných. | foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Koalice po dlouhé bitvě uhájila kompromisní snížení poplatků

  • 2213
Sněmovna přijala senátní návrh, který ruší poplatky u lékaře pro pacienty mladší 18 let, zároveň jim a seniorům nad 65 let snižuje ochranný limit na 2 500 Kč. Novele ještě chybí podpis prezidenta. Pokud by neprošla, hrozilo by, že se poslanci vrátí k vlastnímu návrhu na úplné zrušení poplatků.

Pro návrh hlasovalo 99 poslanců ze 196 přítomných. Prošel navzdory tomu, že chyběli dva koaliční poslanci - premiér Mirek Topolánek, který musel služebně do Bruselu, a vážně nemocný lidovec Tomáš Kvapil. Toho nakonec svým hlasem vypárovala komunistická poslankyně.

Vypárování se stalo terčem kritiky z řad ČSSD. Socialisté se pustili do komunistů, jejich hlas podle nich chyběl pro zrušení poplatků.

"Jsou to znovu komunisti, kteří pomohli koalici. Tady nejde o život v případě poslance Kvapila, ale jde o děti," zlobil se místopředseda Sněmovny Lubomír Zaorálek. Podle šéfa komunistů by ale hlasování dopadlo stejně, i kdyby se nepárovalo.

Co se změní

Podle senátního návrhu by u lékaře neplatily děti do 18 let, i nadále by ale platily poplatky v lékárně, za hospitalizaci a za návštěvu pohotovosti. Jim i důchodcům nad 65 let by se měl snížit ochranný limit na výdaje z 5 000 na 2 500 korun. Seniorům se do částky navíc budou zahrnovat i některé platby, které se dosud nezapočítávaly. U léků s doplatkem nad 30 korun by se za položku na receptu už neplatilo.

Opozice i nadále věří v prosazení úplného zrušení poplatků. Okamžitě po hlasování šéf poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik řekl, že strana má připravený vlastní návrh na úplné zrušení a sbírá pro něj podpisy. Svůj návrh chce představit také sociální demokracie.

Stínovému ministrovi zdravotnictví Davidu Rathovi přijde schválený senátní návrh nedostatečný. Podle něj měli navíc opoziční poslanci přislíbených potřebných 101 hlasů pro schválení úplného zrušení poplatků, pokud by senátní verze neprošla, informovala ČTK.

Rozhodujícím hlasem mohl být lidovecký poslanec Ludvík Hovorka, kterému novela také přijde nedostatečná. "Pokud by nastala situace, že ten senátní kompromisní návrh neprojde ... tak bych hlasoval pro zrušení poplatků jako celek," sdělil ČTK.

"Jsem ráda, že to dospělo k nějakému konstruktivnímu závěru, ale dopadlo to přesně podle těch závěrečných slov, že poplatky máme za pár měsíců zpátky na stole," reagovala ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová (ODS).

Podle ní se ale jedná o populismus a sociální demokracie přehlíží, že poplatky jsou "ve prospěch pacientů, že se zvýšil počet pacientů, kteří se dostali k léčbě, že se snížilo plýtvání léky".

ČLK se změna líbí, chce zrušit placení poplatků kraji

Zmírnění poplatků ocenil šéf České lékařské komory Milan Kubek. Ten je dlouhodobým kritikem poplatků, nicméně se mu nelíbí ani model jejich odpouštění z dílny ČSSD. "Změnu lze považovat za přijatelný kompromis, který výrazně zmírňuje asociální a nesmyslný systém zavedený bývalým ministrem zdravotnictví," uvedl Kubek.

Podotkl nicméně, že jde pouze o "krok správným směrem" a že změna není ideální. "Její životaschopnost prověří čas," řekl.

A Kubek - jinak přítel Davida Ratha - zašel ještě dále. "Vyzývám tímto hejtmany a krajské zastupitele, aby schválenou změnu zákona respektovali a ukončili dotování těchto poplatků pro některé pacienty," prohlásil na adresu zmatečného kompenzování poplatků v krajích.

Filipiová: Pediatři dostanou kompenzace

Filipiová dnes ujistila, že pokud Sněmovna návrh přijme, dostanou pediatři a ambulantní specialisté kompenzaci za poplatky, o které přijdou. Ministerstvo se na tom dohodlo se zástupci pojišťoven, peníze lékaři dostanou formou bonusů.

Filipiová nevyloučila, že by do budoucna mohly být osvobozeny od poplatků i některé skupiny invalidních důchodců. Podle ní ale není možné osvobodit plošně celou tuto skupinu.

Poplatky fungují

Podle MZČR přispěly ke zlepšení zdravotní péče

Stínový ministr zdravotnictví David Rath před přijetím senátního návrhu varoval. Podle něj povede ke zdražení léků. Za položku na receptu by se totiž neplatilo nově u léků s doplatkem nad 30 korun. Podle Ratha kvůli tomu podraží přípravky, jejichž doplatek je nyní nižší než 30 Kč.

Letos už přitom podle něj náklady na léky enormně vzrostly, konkrétně o 8,4 procenta. "Náklady na léky rostly dvakrát více než u ostatních druhů zdravotnické péče," konstatoval Rath.

O poplatcích se jednalo od úterý

Poslanci začali o poplatcích jednat už v úterý odpoledne, večer ale schůzi přerušili, aby se mohly poradit poslanecké kluby. Dnes ráno schválili návrh Borise Šťastného, aby se k poplatkům vrátili jako k prvnímu bodu programu.

Včerejší jednání provázely obstrukce, opozice chtěla hlasování oddálit na 18. února, kdy budou mít někteří ministři-poslanci povinnosti spojené s předsednictvím EU a ve Sněmovně budou chybět. Podle Topolánka opozice přesouvá hlasování zásadně do dnů, kdy se ho vládní poslanci nemohou zúčastnit.

Už i ČSSD se hádá

Pouze devět krajů má společný model, jak vracet poplatky

Koalice chtěla naopak o poplatcích jednat co nejdříve. "Myslím si, že čím dřív přijmeme tento pozměňovací návrh, tím lépe," uvedla na začátek jednání Daniela Filipiová.

Atmosféra se podle ní zklidní, ať už by jednání dopadlo jakkoliv. Filipiová byla nicméně přesvědčená, že se podaří najít pro návrh podporu napříč politickým spektrem.

Podaří se nakonec opozici zcela zrušit poplatky u lékaře?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 25. února 2009. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 1332
Ano
Ano 232
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue