Tolkienův Pán prstenů se nově dostal pod drobnohled filozofů.

Tolkienův Pán prstenů se nově dostal pod drobnohled filozofů. | foto: New Line Cinema

Filozofové o Středozemi: Byl ten prsten fetiš?

  • 6
Choval se Frodo morálně? Co má společného Tolkienův prsten moci a Nietzscheho vůle k moci? A jaké je v příběhu ze Středozemě filozofické poslání? To jsou otázky, které napadly nejednoho milovníka Tolkienovy trilogie Pán prstenů. Nakladatelství XYZ se na ně snaží odpovědět.

Seriál SimpsonoviVydává totiž americkou publikaci Pán prstenů a filozofie a zahajuje tak novou edici, která kromě filozofických rozměrů v příběhu o Frodovi a prstenu přinese ještě podobné pátrání v Simpsonových, ve filmech Quentina Tarantina či u Harryho Pottera.

Popkultura, kterou vnímáme pro pobavení, ale už dávno ovlivňuje náš světonázor, by díky těmto knihám mohla dostat novou dimenzi, respektive bychom ji díky této edici mohli začít hledat.

Editorské legrácky

Pán prstenů a filozofie je poučná kniha, pokud zná čtenář základy filozofie, tuší genezi její historie a zároveň propadl Tolkienovi. Se znalostí filmů Petera Jacksona si v tomto případě nevystačí, autoři filozofických esejů se odvolávají na knihy (citace je sladěna s českým překladem Pána prstenů vydaným v roce 1998, tedy dávno před šílenstvím, které vzbudila Jacksonova trilogie).

UKÁZKA Z FILMU PÁN PRSTENŮ: SPOLEČENSTVO PRSTENU

Kdo však čeká suchou filozofickou přednášku, je na omylu – americký přístup k filozofii není tak striktně akademický jako ten evropský a autoři textů si na mnoha místech dovolili i oduševnělé šprýmy, což signalizuje už poděkování editorů, které se nese v duchu Bilbova poděkování všem hobitům na oslavě jeho narozenin předtím, než odešel z Kraje do Roklinky.

Z filmových sérií nejvíc vydělávají Tolkienův hobit, čaroděj a pirát

Připomeňte si, kterým filmovým sériím se podařilo dostat do kapes diváků nejhlouběji.

Obal knihy Pán prstenů a filofozie"Neznáme ani polovinu z vás tak, jak bychom rádi," uvozují editoři svoji promluvu. A čtenář se baví, respektive baví ho, že ví, je spiklencem mezi znalci Tolkienova světa. Přesto jde o filozofické otázky: Jak moc předběhl Tolkien dobu, když nechal v Puklinách osudu vykovat technologickou hrozbu pro celou Středozem? Jaké jsou limity štěstí u elfů, kteří opouštějí Lórienský les, a jaké paralely s existencialisty zde jsou? Může být ten Jeden prsten vnímán jako fetiš?

Pán prstenů a filozofie je kniha s úzkým zacílením na čtenáře, ale s širokým rozptylem napříč filozofickými tématy i Tolkienovou trilogií. Nepřináší odpovědi na obecné filozofické otázky (nakolik ovšem lze na tyto otázky odpovědět), ale sleduje jen svět Tolkienových hrdinů. Pokud má čtenář v knihovně trilogii nebo i více Tolkienových knih, bude k nim tahle publikace docela dobře pasovat.