Mahmúd Ahmadínežád | foto: Profimedia.cz

Jsme připraveni jednat s USA. Jako rovný s rovným, řekl Ahmadínežád

  • 144
Írán je připraven mluvit s USA. Předpokladem je ale rovnocennost obou stran a vzájemný respekt, řekl prezident Mahmúd Ahmadínežád v Teheránu, kde se slaví 30. výročí islámské revoluce. Zopakoval, že administrativa nového amerického prezidenta Obamy musí "zásadně změnit" politiku, ne jen taktizovat.

Případný dialog mezi Washingtonem a Teheránem musí podle Ahmadínežáda probíhat ve "férové atmosféře" a se vzájemným respektem.

"Nová americká administrativa oznámila, že chce přinést změnu a nastolit kurz dialogu," prohlásil Ahmadínežád v Teheránu, kde probíhají řízené oslavy 30. výročí islámské revoluce. "Je jasné, že opravdová změna musí být zásadní. A ne jen taktická," zopakoval.

Právě islámská revoluce z roku 1979 ukončila vztahy mezi Teheránem a Washingtonem. Před třiceti lety padla prozápadní vláda šáha Pahlavího, jehož dynastie Íránu vládla 54 let, a vynesla k moci šíitské duchovní.

Prvního února toho roku se vrátil z patnáctiletého exilu ajatolláh Chomejní a 11. února se stal vládcem země. Tento den se slaví každoročně jako vítězství revoluce, letos podle perského kalendáře připadá na 10. únor.

Radikální studenti tehdy obsadili americkou ambasádu v Teheránu a po 444 dní tam jako rukojmí drželi 52 lidí. Washington v roce 1980 oficiálně přerušil s Íránem diplomatické styky.

Davy provolávaly smrt Americe

Třicáté výročí revoluce dnes vyšly do ulic Teheránu slavit stovky tisíc lidí. Z osmi různých míst davy směřovaly na náměstí Svobody na západě města, kde Ahmadínežád pronesl projev, v němž vypočítal úspěchy Íránu za minulá tři desetiletí. Lidé v průvodu provolávali smrt Americe a Izraeli a děti měly na hlavách čelenky s nápisem Jsem tvým žákem, Chameneí, odkazujícím na současného duchovního vůdce země. Oslavy se neobešly bez repliky satelitu, který nedávno Írán vynesl na oběžnou dráhu.

Obama chce prolomit ledy

Napětí se ještě zvýšilo v posledních letech. Obamův předchůdce George Bush zařadil Írán do své "osy zla", mezi nevypočitatelné, "lotrovské" režimy, proti nimž je potřeba se chránit. Spolu s Teheránem tvořily zmíněnou osu ještě Irák a Severní Korea.

Důvodem byl jednak nukleární program Teheránu, který podle Západu směřuje k výrobě jaderné bomby, a jednak fakt, že Írán sponzoruje radikální hnutí, jako jsou libanonský Hizballáh a palestinský Hamas. Ty figurují na západních seznamech teroristických organizací a jejich podporou Teherán destabilizuje celý region.

Americký prezident Barack ObamaNový prezident Barack Obama hlásal už před volbami nový přístup k Íránu. Řekl dokonce, že je ochoten se s tamními vůdci setkat bez stanovení jakýchkoliv podmínek. Tento výrok později mírnil, ale podstata zůstala: nový nájemník Oválné pracovny hodlá prolomit ledy a po třiceti letech začít s Íránem mluvit.

Potvrdil to i na včerejší tiskové konferenci, své první oficiální v Bílém domě. Jeho tým prý momentálně zkoumá možnosti zahájení přímého dialogu. Obama ale také zdůraznil, že pro Washington zůstává nepřijatelný jak nukleární program Íránu, tak i sponzoring Hizballáhu či Hamasu. - o tiskové konferenci Baracka Obamy si přečtěte ZDE


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue