Hlavní favorité voleb: (zleva) Avigdor Lieberman, Ehud Barak, Benjamin Netanjahu a Cipi Livniová | foto: Reuters

Izraelci volí. Čeká se těsný boj Netanjahua s Livniovou

  • 37
Izraelci hlasují v předčasných parlamentních volbách. Z těch vzejde nejen příští premiér, ale také celkový kurz, kterým se země bude dál ubírat. Předvolební průzkumy dávaly největší šanci pravicovému Likudu expremiéra Netanjahua, jemuž ale šlapala na paty Kadima šéfky diplomacie Livniové. Čeká se každopádně těsný boj.

Dnešní volby jsou čtvrté za posledních deset let a třetí v řadě předčasné. Volební právo má asi 5,3 milionu lidí, hlasovat mohou na více než devíti tisících místech až do deváté večerní našeho času. První odhady by měly být k dispozici ještě večer, výsledky pak během noci. I přes špatné počasí je účast poměrně vysoká, dvě hodiny před uzavřením volebních místností se už vyšplhala k šedesáti procentům.

Hlasování, jež analytici a novináři hodnotí jako zcela zásadní pro další směřování země, se odehrává v atmosféře nedávné vojenské ofenzivy v pásmu Gazy. Třítýdenní operace měla zničit infrastrukturu radikálního hnutí Hamas a hlavně minimalizovat jeho palebnou sílu. - vše o ofenzivě v Gaze najdete zde

Militanti z hnutí totiž zasypávají izraelská města raketami. A Izraelci se cítí ohroženi. Což je zároveň důvod, proč se - alespoň dle průzkumů - přiklánějí k pravici.

Netanjahu takové nálady během kampaně rozdmýchával. Připomínal například, jak už před čtyřmi lety při odchodu Izraelců z Gazy předpovídal, že radikálové z pásma začnou na Izrael odpalovat rakety.

Ovšem centristická Kadima v čele s nynější ministryní zahraničí Cipi Livniovou přesto dokázala náskok stáhnout na rozdíl nějakých dvou až tří křesel v 120členném Knesetu (parlamentu).

Menší hráči na tahu

Téměř jisté je, že ani jedna ze stran nezíská v parlamentu většinu. Vítěz voleb tak bude muset hledat koaliční partnery, což nahrává menším stranám. Kupříkladu formaci Jisrael Beitenu (Izrael je náš domov), což je radikálně pravicové hnutí ruských přistěhovalců, jemuž šéfuje kontroverzní Avigdor Lieberman.

Dříve sice hlasité, ale nijak zvlášť vlivné uskupení se dokázalo v atmosféře bojů v Gaze dostat v průzkumech na bronzovou příčku za Likud a Kadimu. Lieberman považuje izraelské Araby za vnitřní ohrožení a chce, aby byli vystěhováni. Navíc má na krku finanční aféru, jejíž vyšetřování bude po volbách obnoveno. Dnes to oznámil Nejvyšší soud.

Čtvrtá v průzkumech většinou končila levicová Strana práce, jejímž největším tahákem je pravděpodobně předseda Ehud Barak, ministr obrany. Za labouristy se v průzkumech umísťovalo ortodoxní náboženské hnutí Šás. Ovšem kromě pěti zmiňovaných stran najdou Izraelci na volebních lístcích ještě dalších 28 položek.

Benjamin Netanjahu v posledních týdnech kritizoval mírové kroky vlády a tvrdil, že stáhne-li se Izrael podobným způsobem ze Západního břehu Jordánu, dočká se mezinárodní letiště u Tel Avivu bombardování. Nakolik jeho rétorika opravdu zabrala, ukážou až výsledky. Nicméně pocit ohrožení je teď v Izraeli zřetelný.

Podle některých odhadů by Likud spolu s dalšími pravicovými stranami mohl v Knesetu obsadit až 65 křesel. Jenže to by znamenalo, že se spojí s radikální pravicí, mimo jiné s Liebermanovou formací Jisrael Beitenu. A to by bylo zničující pro mírové rozhovory s Palestinci a také pro formování vztahu s novou americkou administrativou prezidenta Baracka Obamy.

ON-LINE ROZHOVOR

Izraelské volby sleduje přímo v Jeruzalémě reportér MF DNES Pavel Novotný

"Lidé chtějí změnu. Chtějí nasměrovat k bezpečnosti, cti a naději. A myslím, že právě to budou dnes volit," řekl dnes Netanjahu ve volební místnosti.

Druhá šance pro Cipi

Mnozí analytici soudí, že ani přes pravidelná prvenství v průzkumech není vítězství Likudu jisté. Podle deníku Haarec může pořád ještě vyhrát Kadima (Vpřed) současné šéfky diplomacie Livniové. Ta zastává mírnější postoje než Netanjahu, kupříkladu by byla ochotná stáhnout se ze Západního břehu Jordánu.

V případě vítězství by se Livniová ocitla v situaci, v níž byla loni na podzim. Po rezignaci premiéra Ehuda Olmerta tehdy dostala jako nově zvolená předsedkyně největší vládní strany za úkol sestavit koaliční kabinet. To se jí ale nepodařilo, a právě proto byly vypsány předčasné volby.

Analytici tvrdí, že Livniové momentálně ubírá hlasy každá raketa, která dopadne z pásma Gazy na jih Izraele. Případným koaličním partnerem Livniové by mohl být ministr obrany Ehud Barak, předseda Strany práce.

Formace Izrael je náš domov je nejen proti mírovým rozhovorům, upírá také právo na občanství izraelským Arabům a hovoří o jejich vystěhování. Sekulární strana Merec se snažila voliče od Liebermana odvrátit sloganem: "Máte-li rádi Mussoliniho, chybí-li vám Stalin, pak milujete Liebermana".

Řešení volební hádanky nakonec leží v rukou nerozhodnutých voličů. Ještě týden před volbami jich podle průzkumů bylo více než 30 procent. Ve chvíli, kdy je rozdíl hlavních rivalů jen dva mandáty, může rozhodnout každý hlas.

IZRAELSKÉ VOLBY

- Rozhodovat se bude o obsazení 120 poslaneckých křesel v Knesetu (izraelském parlamentu). Usiluje o ně 33 politických stran, ale předpokládá se, že pouze 12 z nich získá dvouprocentní minimum potřebné pro vstup do parlamentu.

- Právo volit má téměř 5,3 milionu Izraelců, avšak v arabské komunitě, která tvoří 20 procent obyvatelstva, převládá apatie a výzvy k bojkotu voleb.

- Konečné volební výsledky by měly být známy nejpozději do středečního rána a prezident pak po konzultacích s vedením stran pověří pravděpodobně předsedu té vítězné sestavením vlády.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video