VIDEO: Mořské akvárium - malé moře přenesené do obýváku

  • 3
Přenést si fascinující prostředí korálového útesu s barevnými rybkami domů je docela dobře možné. Je to ale finančně velmi náročné, takže si mořské akvárium pořizujte s rozmyslem.

Pokud vás náklady zhruba v řádu stovek tisíc až tak netrápí, můžete si nechat mořské akvárium vybudovat na klíč podle svých představ. Dokonce si lze zajistit i následnou kompletní servisní péči. Na vás už pak zbude jen užívat si pohledu na nádherný svět ukrytý nám suchozemcům pod mořskou hladinou.

Pokud byste si ale chtěli alespoň částečně budovat mořské akvárium svépomocí, i tak si na nejmenší možné dvousetlitrové akvárium připravte minimálně 70 tisíc korun.

Čím a jak začít

Každý mořský tvor chce své. A poskytnout mu to, není zdaleka jednoduché a levné.V obou případech si nejprve o mořských akváriích zjistěte maximum informací. U stavby na klíč proto, abyste si pak s přehledem vybrali toho, kdo vám bude akvárium stavět. Aby byl výsledek co nejdokonalejší, co nejvíce se blížil vašim představám a především opravdu vyhovoval citlivým mořským tvorům.

Možnost pozorovat úžasný svět ukrytý pod mořskou hladinou je doslova k nezaplacení.V případě, že chcete sami přiložit ruku k dílu a mořské akvaristice přijít na kloub, zase musíte být schopni vybrat si správného a zkušeného rádce, se kterým budete moci konzultovat každý svůj krok.

V obou případech ale počítejte s tím, že budování mořského akvária je běh na dlouhou trať. Nepůjde o dny, ale týdny příprav.

Pokud jste se zatím s žádnými mořskými akvárii nesetkali, zapátrejte na internetu. Ale pozor, najdete tu sice spoustu nabídek - od jednotlivých akvaristů po profesionální firmy - jenže metoda pokusu a omylu by vás v tomto případě přišla docela draho. Pravidlo dvakrát měř, jednou řež platí u mořských akvárií bez diskuzí. 

V dostatečně prostorném akváriu můžete chovat i dravé barakudy (Mořský svět, Praha).Ideální jsou v obou možných případech reference. Pokud vás tedy například zaujmou nádherně prosperující mořská akvária v pražském Mořském světě, klidně se poptejte na nějaký osvědčený kontakt. S řadou zkušených mořských akvaristů tady už roky spolupracují.

Jak je obyvatelům mořského akvária

Možná vás při pozorování barevných korálových rybiček i zajímavých větších ryb a dalších tvorů v akváriu napadne, jestli mají všechno, co potřebují, a zda-li nějak netrpí.

Možnost pozorovat mořské tvory z bezprostřední blízkosti přes sklo akvária je úžasná (hranobřich)."Aspoň chvilku nad tím přemýšlí asi každý, ale musím všechny ujistit, že dnes už jsou potřebné životní podmínky v mořských akváriích nasimulované tak dokonale, že v mnohém dokážeme přírodní prostředí dokonce i předčit," ujišťuje Josef Voleman, ředitel Mořského světa.

A přidává další argumenty pro: "V našich akváriích například ryby narozdíl od přirozeného prostředí moře nezažívají stres. Například z toho, že by se musely neustále obávat, že je někdo větší a silnější sežere. Ani ze strachu, že neseženou něco k snědku. Užívají si tedy maximální životní pohodu v dostatečně velkých akváriích. Což vede k tomu, že se u nás ve většině případů dožijí vyššího věku, než by se jim podařilo v jejich původním domově."

Nemáte-li na vlastní, nevadí

Akvárium s 50 tisíci litrů vody, vytvářející iluzi mořského dna s korábem lodi Bounty, je dokonalým domovem pro rejnoky, murény a celou řadu dalších mořských ryb (Mořský svět, Praha).Každému se nepoštěstí mít svoje vlastní mořské akvárium. Zajet si na výlet někam k moři, kde se dají třeba při šnorchlování pozorovat korálové ryby, si také nemůže dovolit každý. Filmové dokumenty o jejich životě jsou fajn, ale osobní zážitek je určitě plastičtější a hlouběji vás zasáhne.

Nahlédněte  tedy pod mořskou hladinu alespoň zprostředkovaně, zato z bezprostřední blízkosti - v jakémkoliv mořském akváriu. I kdyby to mělo být jen na návštěvě ve specializovaném zverimexu. Uvidíte, že je to opravdu krásný zážitek. A nebudete se vůbec divit, že to mořským akvaristům stojí za tu námahu a náklady. 

Základní postup a principy budování mořského akvária

- Akvárium by mělo být celoskleněné, o objemu minimálně 200 litrů. (V menším akváriu jen ztěží udržíte stabilní biologickou rovnováhu!) Nebývá problém vyrobit ho na míru určitému prostoru.
- Iluze korálového útesu se vytvoří z vápencových kamenů, případně kamenů vytěžených přímo z moře. Jiné kameny se zásadně nedoporučují, hrozí jejich vyluhování do mořské vody.
- Voda se používá kohoutková (z té se odstraní chlór a těžké kovy) nebo destilovaná. Do ní se přidá speciální koncentrát mořské soli, který už obsahuje vše potřebné (například minerály, stopové prvky a vápník ve správném poměru).
- Důležitý je výkonný biologický filtr (což je v podstatě roztok živých nitrifikačních bakterií), který rozkládá odpadní látky (dusičnany, dusitany, čpavek).
- Tzv. odpěňovač je dalším potřebným filtrem, který z vody odstraňuje bílkoviny a čpavek, které přepadají ve formě hnědé pěny do nádoby, kterou je potřeba čas od času vylévat.
- Akvárium vybavené výše uvedenými komponenty a "mořskou" vodou se nejprve nechá tři až čtyři týdny stát. To je doba potřebná na rozmnožení bakterií a začátek procesu čištění, který by měl dospět do fáze vyrovnání biologické rovnováhy v akváriu. Dokud se kvalita vody proměňuje, nelze do prostředí akvária nasadit žádné živočichy!
- Teprve zhruba po měsíci (za 3 až 4 týdny) se změří aktuální hodnoty vody (dusičnany, dusitany a ph – to musí být ideálně 8,1 až 8,2). Indikátorem zdravé vody jsou také zelené řasy, jestliže tedy začnou růst, je napůl vyhráno.
- Po ustálení biologické rovnováhy vody se mohou začít do akvária nasazovat ryby, korýši a další živočichové. Jejich kombinace nemůže být náhodná, některé druhy jsou adaptabilní více, jiné méně, některé spolu mohou žít v jedné nádrži, jiné ne apod.
- Velmi orientační ceny nejběžnějších mořských rybek se podle konkrétního druhu pohybují zhruba od 200 do 2 000 Kč, korálů od 500 do 3 000 Kč, ježky, krevety, plže či hvězdice pořídíte od 200 do 1 500 Kč.
- Pokud dojde k narušení rovnováhy mořského akvária, musíte trpělivě začít znovu od začátku