Vojtěch Schulmeister v dresu Heraclesu Almelo.

Vojtěch Schulmeister v dresu Heraclesu Almelo. | foto: HERACLES.NL

Připadal jsem si jako v pohádce, říkal Schulmeister po zápase na Ajaxu

• 28
Po dlouhém vhazování si seběhl za obránce a v malém vápně poslal pohotovým lobem přes brankáře míč rutinérsky do sítě. Šestačtyřicet tisíc diváků v amsterdamské aréně v úterý večer užasle sledovalo, jak olomoucký fotbalový odchovanec Vojtěch Schulmeister střílí gól do sítě slavného Ajaxu.

Třebaže jeho holandský tým Heracles Almelo, kam v létě ze Sigmy přestoupil, i přes vedení 2:0 nakonec jen remizoval, zářil Schulmeister spokojeností. "Je to nádherný pocit. Každý útočník sní o tom, aby dával góly před takovým publikem. Připadáte si jako v pohádce," usmívá se 25letý útočník.

Ale díky skvělým fanouškům si musíte užívat i každý start na domácím stadionu, ne?
Lidi v Almelu fotbalem opravdu žijí. Pokaždé je skvělá atmosféra. Máme sice zatím jen stadion pro osm a půl tisíce fanoušků, ale pokaždé je beznadějně vyprodáno. Pro něco takového se fotbal hraje.

V holandské lize jste od začátku nastoupil teprve podruhé, ale góly jste dával i předtím. Čím to, že se stíháte prosadit i třeba v zápase, kdy přijdete na hřiště až v 89. minutě?
Jsem zkrátka takový, že v každém zápase chci odevzdat co nejlepší výkon, ať jdu na hřiště v první nebo v poslední minutě. Ale doufám, že jsem teď trenérovi potvrdil, že umím dávat góly i v zápase, kdy mě nasadí od začátku.

A řekl vám trenér Gert Heerkes, jestli i o víkendu proti NEC Nijmegen nastoupíte v základní sestavě?
Po zápase mi nic neříkal. Jen nám všem složil kompliment, že jsme sehráli dobrý zápas. Pak jsme měli den volna, tak uvidíme, co se dozvíme na prvním tréninku.

Se čtyřmi góly už jste druhým nejlepším střelcem týmu. A to vám navíc neuznali regulérní gól proti Haagu. Hodně vás to naštvalo?
Samozřejmě. Rozhodčí se pak i veřejně omlouval, že udělal hroznou chybu. To už ale bylo k ničemu. Mohli jsme konečně vyhrát venku, ty body by se nám moc hodily.

V osmnáctičlenné tabulce je Heracles jedenáctý. Jaké byly předsezonní ambice?
To přesně nevím. Ale minulý rok se zachránili v lize o jediný bod, takže letos určitě hlavně nechceme mít podobné potíže.

V týmu působí ještě záložník Lukáš Bajer, na rozdíl od vás je však pouze na ročním hostování ze Sigmy. Jak se daří jemu?
Měl podobnou pozici jako já. Až tolik jsme toho neodehráli, trenér nás na hřiště posílal jen na pár minut a spíš jsme nastupovali za béčko. Ale i Lukáš se snaží prosadit do základu, šanci rozhodně má.

A zůstane i v příští sezoně?
To se uvidí. V březnu by měli rozhodnout, jestli mu angažmá prodlouží, nebo se vrátí do Olomouce.

Jak vůbec zvládáte holandské novináře, kteří teď o vás musí mít docela zájem?
To je horší, většinou říkám, že ještě můj jazyk není optimální, abych mohl odpovídat. Než si na holandštinu člověk pořádně zvykne, to ještě potrvá. Něco porozumím, ale když se začne mluvit rychle, tak mám problém. Ale klub chce, abychom se holandštinu naučili, takže nám domluvili jednu Češku, která už tady žije čtrnáct let.

Se životem v Holandsku jste zatím absolutně spokojený?
Určitě. A jsem rád, že vždycky, když má aspoň trošku času, za mnou přijede přítelkyně, která studuje vysokou školu v Olomouci.

Navíc bydlíte i kousíček od Bajera, že?
To je pravda, Lukáš je můj soused. Bydlíme přímo v Almelu v komplexu bytů, které může využívat většina hráčů, i těch, kteří bydlí někde mimo město. To je fajn.

Góly Vojtěcha Schulmeistera si prohlédněte zde:

První ligový gól za Heracles vstřelil 4. října proti týmu Roda JC (2:0) hned při svém debutu, navíc pouhé tři minuty poté, co v 89. minutě přišel na hřiště. Nahrával mu jeho olomoucký parťák Lukáš Bajer.

Druhý ligový gól vstřelil 21. prosince do sítě Volendamu, když snížil na konečných 1:3 znovu v nastaveném čase, na hřiště přišel o deset minut dřív.

Jeden gól mu neprávem neuznali, když se prosadil 17. ledna proti týmu ADO Den Haag. Rozhodčí se poté veřejně za svou chybu omluvil.

Třetí ligová trefa, kterou Schulmeister 30. ledna znovu pouze snižoval na konečnou porážku 1:3 s Rodou JC, tento gól přišel v 89. minutě, když střídal v 71. minutě.

Zatím poslední čtvrtý gól, a také nejcennější, padl v úterý na hřišti Ajaxu Amsterdam, Schulmeister hrál podruhé v základní sestavě a ve 31. minutě upravil už na 2:0, zápas nakonec skončil remízou 2:2.

Roste v klubu nový fenomén? ptají se holandské noviny

Vojtěch Schulmeister nechává raději mluvit nohy a hlavu namísto svých úst.

To je docela šikovné řešení od někoho, kdo umí jen pár holandských slovíček a po nedávném zápase proti týmu ADO Den Haag, kdy mu nebyl uznaný platný gól, český fotbalista pouze řekl, že rozhodčí "byl hodně špatný".

Schulmeister byl pro Heracles anonymní tip, který se už v Almelu začíná prosazovat. Za Černobílé odehrál jen 300 ligových minut, přes to všechno už je po Rickym van den Berghovi druhým nejproduktivnějším střelcem týmu. Zdá se, že doba jeho zabydlování v týmu je u konce.

V zápase na Ajaxu teď podal vyvážený výkon, neprohrál jedinou hlavičku a na hřišti dělal všechno, co měl.

Jeho hlavní přednost? Pro góly má pokaždé dobrý výběr pozice.
Stejně jako fenomenální útočník Folkert Velten (klubová legenda, mezi lety 1988 a 1998 byl několikrát vyhlášen nejlepším střelcem a jednou i nejlepším hráčem ligy, když ve 337 zápasech vstřelil 221 gólů).

Je samozřejmě otázkou, jestli o Veltenovi mladý Čech někdy vůbec slyšel. Ale jeho obraz visící na Polmanově stadionu už jistě viděl mnohokrát.

Kdo ví, jestli v klubu právě neroste další podobný fenomén?