Zveřejnit odposlech, jak si fotbaloví funkcionáři domlouvají „kapříky“ za výsledky či politici „miliony pro Téčka“, má být podle poslanců trestné. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Pět let žaláře novinářům za zveřejnění odposlechů, zopakovali poslanci

  • 525
Poslanci opětovně schválili novelu trestního řádu, do které vložili zákaz zveřejňování policejních odposlechů a kterou jim vrátil Senát. Protesty hlavních českých médií i mezinárodní organizace Reportéři bez hranic nebyly nic platné, pro novelu zvedla ruku pohodlná většina poslanců.

Pro novelu zvedlo ruku 129 zákonodárců z přítomných 161 napříč politickým spektrem s výjimkou komunistů. Ti se zdrželi. Návrh senátorů, aby padl zákaz zveřejňování odposlechů, pokud nebyly důkazem v soudním řízení, získal podporu jen čtyř poslanců.

"Bohužel u části poslanců zvítězila touha zabránit médiím ve zveřejňování informací o nemorálním jednání politiků. Je smutné, když kvůli pohodlí několika politiků, kteří se chovají v rozporu s dobrými mravy, dochází k omezení svobody tisku. Nevím o jiné civilizované zemi, kde by něco podobného platilo," komentoval výsledek hlasování šéfredaktor MF DNES Robert Čásenský.

Socialisté se objali s Langerem

Komentář MF DNES o "náhubku pro novináře"

Normu, která  až na výjimky zakazuje zveřejňování osobních údajů obětí zločinů, nyní dostane k podpisu prezident Václav Klaus. Může ji Sněmovně vrátit. Pokud se ale v dolní komoře parlamentu nezmění přístup k novele, přehlasuje i prezidenta - potřebuje na to 101 hlasů.

Syndikát: Půjdeme k Ústavnímu soudu

Syndikát novinářů nicméně Václava Klause vyzval, aby novelu vetoval. "Pokud zákon začne platit, podá syndikát stížnost k Ústavnímu soudu, protože novelu trestního řádu považuje za nepřípustný zásah do práva na svobodu projevu," napsal syndikát v prohlášení.

Předseda syndikátu Miroslav Jelínek ČTK řekl, že zákaz zveřejňování odposlechů pod hrozbou sankce povede k omezení svobody slova a je protiústavní. "Ústava zajišťuje svobodu projevu. Je to něco, co nemá ve dvacetiletém vývoji (po změně režimu) obdoby," dodal k dnešnímu rozhodnutí Sněmovny.

Pokud zákon vstoupí v platnost, bude novináři za zveřejnění policejního odposlechu hrozit buď pět let vězení, nebo pětimilionová pokuta.

Proti návrhu poslance ODS Marka Bendy se zvedl odpor na domácí i zahraniční mediální scéně i v Senátu. Šéfredaktoři vlivných českých médií napsali do Senátu dopis, v němž horní komoru parlamentu žádali, aby se proti zákazu postavila. - čtěte Dopis šéfredaktorů Senátu

Senát skutečně předlohu do Sněmovny vrátil. Posléze se ozvala i známá mezinárodní organizace Reportéři bez hranic, která poukázala na překážky, které novela klade investigativní žurnalistice. - čtěte Reportéři bez hranic odsoudili tažení Česka proti zveřejňování odposlechů

ODPOSLECHY V MÉDIÍCH

"Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit?"

Fotbaloví bossové Horník a Brabec manipulovali výsledky zápasů. Tragikomičnost samozřejmosti, se kterou se domlouvali, inspirovala i představení Petra Čtvrtníčka a Jiřího Lábuse nazvané Ivánku, kamaráde. - čtěte Obhájci úplatkářů dělali, co mohli

"Íčko", "Téčko" a Krakatice kmotra Mrázka

Ani kariéru mafiánského kmotra Františka Mrázka by nemohl Jaroslav Kmenta z MF DNES zpracovat do takové hloubky, nebýt policejních odposlechů. Policisté dali rozsáhlé síti s kontakty i na Ivana Langera (nazývaného v odposleších "Íčko") a Vlastimila Tlustého ("Téčko")název "Krakatice". - čtěte vše o Krakatici, Mrázkovi a mafii v politice

Novela se nicméně netýká jen zákazu zveřejňování odposlechů - ten do ní vložili poslanci na podnět ústavně-právního výboru. Kromě odposlechů novela například posiluje ochranu obětí trestných činů - bylo by možné trestat ty, kteří zveřejní jejich osobní údaje.

Vzrůst má i odpovědnost žalobců - pokud by nepředložili důkazy potvrzující vinu obžalovaného, mohl by jim hrozit postih.

ODPOSLECHY V EVROPĚ

V zahraničí je problematika využívání odposlechů v médiích řešena různě. Například rakouským novinářům a majitelům sdělovacích prostředků tiskový zákon zajišťuje právo na ochranu jejich zdrojů a beztrestnost v případě, že prokážou pravdivost zveřejněného materiálu, případně že jeho zveřejnění bylo v "převažujícím veřejném zájmu".

Na publikování písemných, zvukových i obrazových informací získaných při odposleších je však zákon přísný. Podle něj smí být zveřejněno jen to, co bylo použito v policejních zprávách nebo při správním či soudním jednání.

V Británii se úniky odposlechů posuzují podobně jako u ostatních důvěrných informací - tedy podle toho, zda se dotýkají národní bezpečnosti nebo zda ohrožují veřejnost. I když někdy bývají vyšetřováni či obžalováni i novináři, většinou se vyšetřování týká zdroje úniků.

Zdroj: ČTK

Schvalujete zákaz zveřejňování odposlechů v médiích?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 19. února 2009. Anketa je uzavřena.

NE
NE 4224
ANO
ANO 391

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video