Petr Sýkora z Pittsburghu slaví gól v utkání proti Tampě.

Petr Sýkora z Pittsburghu slaví gól v utkání proti Tampě. | foto: Reuters

Krejčí a Sýkora ukončili své bodové pauzy a výrazně přispěli k výhrám

• 2
Hokejový centr David Krejčí se v NHL po třech zápasech bez bodu opět připomněl skvělým výkonem. Na vítězství Bostonu na ledě Philadelphie v poměru 3:1 se podílel gólem a přihrávkou. Stejnou bilanci si odnesl i Petr Sýkora, jehož Pittsburgh udolal Tampu 4:3 gólem lídra produktivity soutěže Jevgenije Malkina z nastavení.

Po sobotní porážce z ledu St. Louis fotbalovým výsledkem 0:1 přivítali hokejisté Philadelphie na domácím ledě lídra NHL z Bostonu.

Ofenzivu Flyers ovšem neprobralo ani domácí prostředí. Skvělá obrana Bruins v čele s brankářem Timem Thomasem dovolila Philadelphii pouze jedinou brankovou situaci, když v 26. minutě vyrovnal na 1:1 po skvělém pasu Joffrey Lupula útočník Scott Hartnell.

Střelecky aktivnější Boston následně v závěrečné třetině opět strhl vedení na svou stranu. Běžela 46. minuta, kdy útočník David Krejčí tečoval mimo dosah Martina Birona střelu beka Shane Hnidyho. Výhru Bruins navíc o pouhých 35 vteřin později pojistil třetí trefou bek Dennis Wideman.

Boston tak vybojoval třetí vítězství v řadě a na čele NHL má pětibodový náskok před lídrem Západní konference ze San Jose. Tým Sharks má ovšem v porovnání s Bruins čtyři zápasy k dobru.

Útočník vítězů David Krejčí se prosadil po třízápasové odmlce. Momentálně má na kontě 55 bodů (19+36) a stále figuruje na druhé příčce produktivity českých hokejistů v NHL za lídrem New Jersey Patrikem Eliášem (57 bodů 22+35).

Sýkora v desáté sezoně za sebou dosáhl 20gólů

Útočník Petr Sýkora nastřílel v letošní sezoně třináct z dosavadních dvaceti branek v přesilové hře, což jej řadí do společnosti Teemu Selänneho (Anaheim) a Michaela Cammalleriho (Calgary) na druhou příčku dané statistiky NHL. Jejím lídrem je buffalský Thomas Vanek s 15 přesilovkovými zásahy.

Naposledy se plzeňský rodák při početní převaze prosadil ve středečním duelu proti Tampě Bay, ve kterém Pittsburgh usiloval o ukončení třízápasové série porážek a český reprezentant o ukončení dvouzápasové bodové pauzy. V řádné hrací době se oba celky rozešly za smírného stavu 3:3.

Pittsburgh měl ovšem namále, když po čtyřiceti minutách prohrával 0:3. Tampu nasměrovali za výhrou góly Ryana Malonea, Martina St.Louise a kapitána Vincenta Lecavaliera, jemuž asistoval Václav Prospal.

Penguins ale ovládli závěrečné dějství, kdy ze střelecké převahy 12:3 vytěžili vyrovnání na 3:3. Sýkora figuroval u dvou zásahů domácího mužstva poté, co nejprve přihrál na druhý gól Marka Eatona a sám pak v čase 56:31 za asistencí Malkina s Crosbym zařídil vyrovnání na 3:3.

Dvaatřicetiletý pravý křídelní forvard se tak podesáté za sebou radoval v NHL z 20. branky v sezoně. Radost mu navíc zdvojnásobil gól na 4:3 spoluhráče Jevgenije Malkina z poslední minuty nastavení. Ruský centr se tříbodovým ziskem (2+1) zlepšil na celkových 79 bodů (24+55) a před druhým Sidney Crosbym (69 bodů 20+49) a třetím mužem bodování Alexanderem Ovečkinem (67 bodů 36+31) si tak stále suverénně udržuje dostatečný náskok.

Podívejte se na velkou radost Malkina po vítězném gólu z prodloužení:

Vanek hattrickem zničil Toronto

Rakušan Thomas Vanek je zpět v boji o nejlepšího střelce NHL. Tahoun ofenzivy Buffala nasázel hattrick do sítě Toronta a zlepšil se na celkových 32 branek, což jej katapultovalo na celkovou druhou příčku po bok Jeffa Cartera z Philadelphie. Vedoucí muž střelecké tabulky Alexander Ovečkin dosud nasázel 36 gólů.

Pro Vaneka to byl čtvrtý čistý hattrick za sebou a celkově pátý kariéry v NHL. Ke svému střeleckému výkonu navíc přidal i jednu asistenci, načež byl po vítězství Sabres v poměru 5:0 právem vyhlášen hvězdou zápasu.

Třemi zásahy v řadě, čili čistým hattrickem, se letos blýskli kromě Vaneka také Mike Ribeiro (Dallas), Bobby Ryan (Anaheim), Maxim Lapierre (Montreal), Jevgenij Malkin (Pittsburgh) a David Booth (Florida).

"Měli jsme hodně energie. Hráči byli rádi, že se opět představili na domácím ledě," řekl gólman Ryan Miller, kterého v prvním zápase v HSBC Aréně po šestidílné venkovní šňůře prověřili hokejisté Toronta pouze šestnácti střeleckými pokusy.

Na branku na konečných 5:0 Vanekovi přihrával také český útočník Aleš Kotalík. Obránce Jaroslav Špaček stejně jako hostující Tomáš Kaberle kvůli zdravotním potížím do zápasu nezasáhl.

Podívejte se na výstavní akci Drew Stafforda, který v 13. minutě zvyšoval vedení Buffala na 2:0.

Detroit se na výhru opět nadřel

Nedávnou sérii pěti porážek v řadě ukončili hokejisté Detroitu těsnou výhrou nad St. Louis 4:3 po samostatných nájezdech. V následném duelu obhájci Stanley Cupu přivítali v domácí Joe Louis Aréně tápající Phoenix, proti kterému naplnili roli favorita opět pouze dalším těsným výsledkem.

Red Wings zvítězili 5:4, přičemž znova exceloval Marián Hossa. Po dvou gólech a vítězném nájezdu z konfrontace se St.Louis slovenský útočník nastřílel opět dva góly a vylepšil si statistiky už na celkových 28 branek.

Phoenix, který nakonec padl popáté v řadě, dokázal v závěrečné třetině srovnat skóre na 4:4 díky trefám Joela Perraulta a Joakima Lindströma z 48. a 55. minuty. O tom, že dva body zůstanou v Detroitu už po řádné hrací době utkání, však rozhodl zkušený bek Nicklas Lidström. Švédský reprezentant v čase 59:21 potrestal vyloučení hostujícího Perraulta.

Podívejte se na rozhodující branku Lidströma, po které trenér Wayne Gretzky soptil na střídačce Phoenixu:

Philadelphia - Boston 1:3 (0:0, 1:1, 0:2)
26. Hartnell - 24. Ryder (Krejčí), 46. Krejčí, 47. Wideman. Střely na branku: 26:33. Diváci: 19.748.

Buffalo - Toronto 5:0 (2:0, 1:0, 2:0)
Branky: 23., 46. a 50. Vanek (na třetí Kotalík), 3. Connolly, 13. Stafford. Střely na branku: 32:16. Diváci: 17.355.

Pittsburgh - Tampa Bay 4:3 v prodl. (0:1, 0:2, 3:0 - 1:0)
Branky: 43. a 65. Malkin, 55. Eaton (Sýkora), 57. Sýkora - 16. Malone, 25. St. Louis, 37. Lecavalier (Prospal). Střely na branku: 35:24. Diváci: 16.977.

Detroit - Phoenix 5:4 (1:1, 2:1, 2:2)
Branky: 15. a 26. Marián Hossa, 32. Zetterberg, 46. Samuelsson (Hudler), 60. Lidström - 18. Jovanovski, 29. Fedoruk, 48. Perreault, 55. Lindström. Střely na branku: 33:27. Diváci: 19.821.

Minnesota - Anaheim 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Branky: 5. Brunette, 25. M. Koivu, 60. Bouchard. Střely na branku: 25:34. Diváci: 18.568.