Kubice se nemusí ČSSD omlouvat a platit milion, rozhodl soud

  • 917
Soud zamítl žalobu na bývalého šéfa elitních detektivů Jana Kubiceho ohledně poškození ČSSD. Strana chtěla omluvu a milion korun za to, že těsně před volbami v roce 2006 přinesl poslancům z bezpečnostního výboru Sněmovny zprávu, která podle něj dokazovala napojení mafie na státní správu.

Soud žalobu zamítl ve všech bodech. Sociální demokraté tvrdili, že je zpráva o prorůstání organizovaného zločinu do státní správy poškodila před volbami. Právě ČSSD totiž tehdy byla vládnoucí stranou. V utajované části zprávy se navíc vyskytovala jména některých politiků ČSSD.

Už samotné vypracování zprávy prý bylo v rozporu se zákonem a Kubice stál údajně i za jejím zveřejněním. ČSSD žalovala také ministerstvo vnitra, které se prý nepostaralo o to, aby se něco podobného nemohlo stát.

"Je to kompilace nahodile získaných pomluv a náznaků," řekl o materiálu advokát ČSSD Jaromír Císař.

Podle soudce Jaromíra Jirsy to tak ale není. Zpráva podle něj vznikla v souladu se zákonem o policii a Kubice ji předal lidem, kterým mohl. Poslanci byli totiž stejně jako policista vázáni mlčenlivostí a on nemůže za to, že později právě od politiků unikla na veřejnost.

Podle sociálních demokratů sice Kubice ve zprávě nejmenuje přímo stranu, ale jsou v ní jména mnoha jejích vysokých funkcionářů. "Systematický útok na dobré jméno osob je útokem i na stranu," argumentoval Císař.

"Neobsahuje informace, které by mohly poškodit ČSSD," rozhodl ale Jirsa. "V neveřejné části neobsahuje tvrzení o ČSSD, jsou tam pouze jmenováni konkrétní lidé, kteří jsou nebo byli členy ČSSD. Pokud mají dojem, že byli poškozeni, ať se brání soudní cestou," dodal Jirsa.

"Česká strana sociálně demokratická je zděšena dnešním rozhodnutím Městského soudu v Praze, který zamítl žalobu ČSSD proti ministerstvu vnitra v souvislosti s tzv. Kubiceho zprávou," reagovala opoziční strana krátce po vynesení rozsudku. Proti rozhodnutí se prý odvolá.

Žalobu v souvislosti s Kubiceho zprávou nepodala pouze ČSSD, ale i Paroubek. Jednání v jeho případě však zatím nařízeno nebylo.

V dokumentu se mimo jiné objevilo podezření, že Paroubek jako tehdejší premiér měl něco společného s vraždou podnikatele Františka Mrázka, organizoval daňové úniky a tlačil na ministra vnitra, aby zařídil vazbu podnikatele Tomáše Pitra. Zpráva obsahovala i pasáž, podle níž Paroubkův známý Bohumír Ďuričko, nyní obviněný z vraždy, "měl mít během dovolené styk se svou nezletilou dcerou, kterou má mít k dispozici i Paroubek".

Kvůli úniku zprávy dostal od Národního bezpečnostního úřadu poslanec Ivan Langer v roce 2007 pokutu 9 tisíc korun. "V době, kdy se poslanecký výbor touto zprávou zabýval, ministr odešel na několik minut na toaletu a zprávu nechal na stole, neboť předpokládal, že místnost je hlídána. Je třeba znovu zdůraznit, že to nebyl Ivan Langer, kdo utajovanou zprávu vynesl a předal někomu k okopírování," uvedla iDNES.cz mluvčí ministerstva vnitra Jana Malíková.

"Žádná z kauz obsažených v Kubiceho zprávě se přitom nepotvrdila a sama policie je byla nucena odložit. Zpráva představuje popření základních zásad právního státu, proto považujeme za nezbytné využít veškerých dalších možností daných právním řádem," sdělil médiím advokát Císař.

Kubice: Spis nebyl určen veřejnosti


"V Kubiceho zprávě byla celá řada dosud neodsouzených osob označena za členy zločineckého uskupení... Zveřejnění výše uvedených osob ve zprávě poškodilo jejich pověst na úrovni vnitrostátní i celosvětové," píše se v žalobě, do níž měla MF DNES možnost nahlédnout.

Sám opoziční lídr Jiří Paroubek požaduje ve své žalobě na Kubiceho omluvu a stotisícové odškodnění.

Jan Kubice obvinění odmítá. Argumentuje tím, že přinesl dokument poslancům ve stupni utajení Důvěrné a spis nebyl určen veřejnosti. "Za to, že poslanci poskytli zprávu médiím, nemohu. Sám se tím cítím poškozen," tvrdí Kubice.

Připomíná také, že předvolební čas, v němž zprávu zveřejnil, nezvolil záměrně: "Vybraly si ho státní orgány. Moji podřízení, kteří vyšetřovali vraždu Františka Mrázka a další zločiny, byli naprosto cíleně kriminalizováni. Vypracováním zprávy pro poslance jsem je chtěl chránit."

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video