Hlavolam Rubik 360 je tvořen třemi soustřednými koulemi z průhledného plastu, v nichž je uvězněno šest míčků. | foto: Profimedia.cz

Rubik chce po kostce zamotat lidem hlavu koulí s barevnými míčky

  • 47
Nová hračka - či spíš hlavolam - s níž přichází maďarský profesor Ernö Rubik, se zřejmě stane stejným šlágrem jako jeho proslulá kostka - až se během roku dostane na prodejní pulty. Myslí si to britský list Sunday Telegraph, který měl možnost seznámit se s touto novinkou ještě před oficiálním uvedením na trh.

Rubikova kostka vyvolala zhruba před třemi desítkami let doslova šílenství po celém světě, a to nejen mezi teenagery, a její obliba trvá. Nová Rubikova kreace nazvaná jednoduše Rubik 360 je opět postavena na logickém myšlení a profesor Rubik věří, že se úspěšnosti kostky vyrovná.

Světu se má třistašedesátka představit na hračkářském veletrhu v Německu již tento čtvrtek, informoval Sunday Telegraph.

Tentokrát Rubik vymyslel mechanickou kompozici tvořenou třemi soustřednými koulemi z průhledného plastu, v nichž je uvězněno šest míčků. Úkol pro řešitele je jednoduchý, jeho obtížnost ale opět mimořádně vysoká. Hráč musí míčky dostat z vnitřní koule do příslušných otvorů ve vnější kouli. Cesta k úspěchu přitom vede skrz dva průchody ve střední kouli.

Obstojí koule vůči úspěšné kostce?

Vyznavači Rubikovy kostky už ovšem novinku vyhlížejí s velkou netrpělivostí. Nizozemec Ron van Bruchem, který spoluzakládal světové sdružení příznivců kostky World Cube Association, potvrzuje, že "komunita luštitelů je na nadcházející uvedení Rubika 360 velmi zvědavá".

Rubik 360 to však bude mít velmi těžké, aby se kostce vyrovnal. Když Rubik uvedl v roce 1980 svůj hlavolam na trh, stala se tato inteligentní hračka okamžitě nejrychleji prodávanou hrou na světě. Kostek se na planetě prodalo přes 350 milionů a její obliba za celá léta nijak výrazně neklesla.

Dokazuje to třeba vysoká frekvence návštěv na webové stránce YouTube, kde 40 tisíc zájemců hledalo návody a videoklipy, jak složit kostku co nejrychleji.

Kostka se stala i uměleckým dílem

Ve skládání kostky na čas se každoročně pořádají mistrovství a kostka si navíc vydobyla místo v newyorském Muzeu moderního umění - jako oceňované umělecké dílo. Rubik se s touto skládačkou dostal také do proslulého oxfordského slovníku anglického jazyka.

Po roce 1980 sice přišel profesor Rubik s dalšími obdobnými hlavolamy, nikdy ale už nedosáhly takového úspěchu jako kostka. Čtyřiašedesátiletý sochař, inženýr a architekt se netají tím, že by chtěl s třistašedesátkou dosáhnout věhlasu svého prvního vynálezu.

V rozhovoru, který ještě před uvedením nového hlavolamu poskytl, označil 360 za "jednu z nejinovativnějších a nejnapínavějších skládaček vyvinutou po kostce, protože je postavena na zcela původní koncepci a nutí řešitele, aby využíval nejen zručnost, ale i bystré myšlení a logiku".

,

Video