Předsedu čínské vlády nevyvedla vržená bota z míry. Po pár minutách pokračoval v projevu. | foto: Profimedia.cz

Diktátore, křikl mladík a hodil botu po čínském premiérovi

  • 41
Házet boty po státnících se v poslední době stalo módou. Dnes přistála sportovní obuv jen metr od předsedy čínské vlády Wen Ťia-Paa, který přednášel o světové ekonomice na univerzitě v Cambridge. Prvenství v polobotkových atentátech si ale drží irácký novinář Zajdí. V prosinci mrštil botou po tehdejším prezidentu Bushovi.

Přednáška čínského ministerského předsedy v aule univerzity v Cambridge se už chýlila ke konci. V tu chvíli v publiku vstal mladý muž západního vzhledu v tričku a zapískal na píšťalku.

Pak si sundal botu a přes celý sál ji hodil po premiérovi s pokřikem "Jak se může univerzita prostituovat s takovým diktátorem? To je skandál!" Univerzitní bezpečnostní služba ho okamžitě zadržela a odvedla na policii.

"Vstaňte a protestujte," volal mladík, když ho vyváděli ze sálu. Aula, ve které v tu chvíli seděli především čínští studenti, pak mladíkovi začala provolávat hanbu.

Premiér po chvilce váhání v přednášce pokračoval. "Přišli jsme v míru. Toto opovrženíhodné chování nebude mít vliv na přátelství mezi Čínou a Spojeným královstvím. Harmonické vztahy nebude narušovat žádné násilí. A teď mi prosím dovolte pokračovat," řekl čínský premiér a pokračoval v přednášce.

Bota, která letěla po čínském ministerském předsedovi Wen Ťia-paovi.

Sportovní bota, která letěla po čínském premiérovi.

Policejní mluvčí v zápětí uvedla, že muž byl zadržen pro podezření z rušení veřejného pořádku, ale neuvedla o něm žádné další podrobnosti.

Čínského premiéra doprovázely protesty

Wen Ťia-pao je ve Velké Británii od soboty. Jeho pobyt už provázelo několik menších protestů, jejichž účastníci požadovali dodržování lidských práv v Číně a nezávislost Tibetu. V neděli policie několik protibetských demonstrantů zatkla, když prolomili policejní zátarasy ve chvíli, kdy Wen Ťia-Pao přijel na čínské velvyslanectví v Londýně.

Protestující přišli i před sídlo britského premiéra, ale vedle nich tam byli i stoupenci čínské vlády. Podobná situace se opakovala i dnes před budovou cambridgské univerzity. Při příjezdu čínského ministerského předsedy se tu shromáždilo asi 80 lidí, a to jak jeho stoupenců, tak odpůrců.

Průkopníkem polobotkových atentátů ale zůstává irácký novinář Muntadar Zajdí, který v prosincie hodil boty po Bushovi se slovy "Pse! Tohle je polibek na rozloučenou od iráckého lidu!". Zajdí je nyní ve vazbě. Na jeho čin se vztahuje irácký zákon o úmyslném útoku na hlavu státu, který dovoluje uložit pachateli pět až 15 let vězení.

Koncem prosince irácký soud odložil líčení na neurčito. Muž měl dokonce požádat o politický azyl ve Švýcarsku, to ale později média popřela. Z novináře se mezitím stala žijící legenda.

Na jeho podporu demonstrovaly v Iráku tisíce lidí a na internetu se objevily desítky počítačových her, ve kterých si každý může zkusit hodit botou po bývalém americkém prezidentovi. V iráckém městě Tikrít byla dokonce minulý týden na jeho počest odhalena socha boty, ale hned druhý den byla na příkaz místních úřadů odstraněna. - přečtěte si Úřady zasáhly, socha na počest „vrhače bot“ zmizela za jediný den

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video