V ordinaci tišnovské pohotovosti si mohli pacienti vybrat mezi uzavřením darovací smlouvy a platbou poplatku | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

I první den bez poplatků je lidé nemocnicím chtěli platit

  • 25
V osmi krajských nemocnicích lidé od 1. února nemuseli poprvé zaplatit nemocniční poplatek za ošetření, přesto to mnozí překvapivě udělali. Na pohotovosti v Tišnově nabídku kraje, že jim tento poplatek daruje, odmítla během dopoledne asi polovina pacientů.

A ukázalo se také, že přestože nemocnice vylepily informační letáky s návodem, jak mají lidé postupovat na dveře i nástěnky a zveřejnily je i na webových stránkách, mnozí lidé novému systému poplatků nerozuměli.

Někteří dokonce nevěděli, že na pohotovosti byl již před mnoha měsíci zavedený poplatek devadesát korun za ošetření, třikrát vyšší než se platí v běžných ordinačních hodinách.

"Raději dám třicet korun, než abych musela někam vypisovat rodné číslo," uvedla například včera dopoledne pacientka v čekárně vyškovské pohotovosti. Teprve po upozornění, že na pohotovosti bude platit devadesát korun a do darovací smlouvy rodné číslo psát nemusí, si znovu leták přečetla a darovací smlouvu vyplnila a podepsala.

Pacienti tápali, i proto, že nečtou vylepená upozornění

Podobné zkušenosti s tápajícími pacienty měli i ošetřující lékaři. "Upozornění máme všude vylepené, ale lidé si jich většinou nevšimnou a nečtou je. Zabuší na dveře a chtějí být ošetřeni. Takže téměř každému pacientovi musela sestra vysvětlit, že buď poplatek zaplatí, nebo přijme dar. A i přesto někteří lidé jakoby nechápali, co jim vlastně vykládá," uvedla ošetřující lékařka pohotovosti v Hodoníně Milada Kamenovská.

Zmatky s poplatky nebyly snad jen na pohotovostech, které nepatří pod krajské nemocnice. "Automaticky je zaplatili a vůbec se neptali, proč někde místo nich stačí podepsat darovací smlouvu," uvedla ošetřující lékařka pohotovosti v Blansku Jaroslava Štarhová.

"Ještě o víkendu jsem si u vedení nemocnic ověřoval, zda se na tyto změny dostatečně připravili a ujistili mne, že mají vyvěšené nejen podrobné informace, ale i personál je dostatečně poučený, aby je pacientům vysvětlil i v ordinaci," uvedl včera hejtman Michal Hašek a slíbil, že se dnes pojede osobně podívat do břeclavské a ivančické nemocnice, jak zavedení této novinky funguje.

"Pokud se ukáže, že je potřeba lidem ještě tuto věc vysvětlit, uděláme to," řekl Hašek. "Uvažovali jsme i o masivnější kampani, ale vzhledem k tomu, že za čtrnáct dní bude poplatky znovu projednávat sněmovna a možná je úplně zruší, nechtěli jsme ji spouštět i s ohledem na to, že by byla velmi nákladná," dodal.

Kraj daruje poplatky například v břeclavské, tišnovské, hodonínské nemocnici, naopak v Blansku, Boskovicích a v Hustopečích, kde fungují městské nemocnice, se neodpouštějí.

V městských kasách na to podle starostů nejsou peníze. Jen vedení Brna je už o krok dál. Zjišťuje, kolik by to stálo. "Nikdo z kraje s námi o placení poplatků nejednal. Je to zatím asi jen vábnička. Náš rozpočet by to určitě neutáhl," uvedl starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek.

Placení poplatků za pacienty je porušení zákona, míní starosta

"Zatím jsme o ničem nejednali, ale neumím si představit, jak by to vypadalo. V rozpočtu na to peníze nemáme. A navíc naši nemocnici navštěvují i lidé z okolních obcí, které by se na placení poplatků musely nějak podílet," myslí si starostka Blanska Jaroslava Králová.

Starosta Hustopečí Luboš Kachynka (ODS) je navíc přesvědčen, že placení poplatků za pacienty je porušování zákona. "My určitě pojedeme podle zákona, k něčemu takovému se nepřipojíme," vzkázal Kachynka.

Brňané se odpuštění placení asi dočkají

Lidé z Brna by se odpuštění placení mohli možná dočkat. Sociálnědemokratické vedení města v čele s primátorem Romanem Onderkou už dříve avizovalo, že o něčem podobném uvažuje. Zatím se ale plán nikam neposunul.

"Nechávám si teď zpracovat analýzu, kolik by to stálo rozpočet. Pak uvidíme," uvedl Onderka.

,