Hokejisté New Jersey Patrik Eliáš a Paul Martin se radují z gólu. | foto: ČTK

Produktivní útočníci Eliáš s Krejčím sbírali v NHL další body

• 5
Lídři bodování českých hokejistů v NHL si během středečních zápasů připsali shodně dva body a pomohli svým týmům k vítězství. Patrik Eliáš vyprodukoval gól a přihrávku u výhry New Jersey nad Montrealem 5:2 a centr Bostonu David Krejčí přihrál na dva zásahy u triumfu 4:3 po nájezdech na ledě Toronta.

Po veleúspěšné venkovní sérii, během které zvítězili v pěti z celkových šesti představení, se hokejisté New Jersey představili fanouškům v domácí aréně Prudential Center a na uvítanou jim připravili výhru v poměru 5:2 nad Montrealem.

Devils tak triumfovali popáté za sebou a přestávku NHL pro All Star Game přečkají na první příčce Atlantické divize, na kterou si bezprostředně po ztrátě brankářské jedničky Martina Brodeura jen stěží mohli pomýšlet.

Náhradník Scott Clemmensen, jenž dosud vychytal výhru v 19 z dosavadních 29 startů, však postupem času nabral sebevědomí a stal se velkou oporou celku vedeného přísným koučem Brentem Sutterem.

"Necítím, že bych týmu musel vyhrávat zápasy jen mým výkonem, a rovněž si nemyslím, že spoluhráči musí makat víc, když v brance nastoupím já. Tým mi prostě věří a já se cítím skvěle," řekl spokojený Clemmensen, kterého hokejisté Montrealu prověřili 28 střeleckými pokusy.

New Jersey se dostalo do vedení ve 12. minutě a od té doby jej nepustilo. Shodně dvěma vyprodukovanými body se prezentovali obránci Johnny Oduya a Paul Martin společně s útočníky Zachem Parisem, Johnem Maddenem a Patrikem Eliášem.

Posledně jmenovaný lídr českých hokejistů v NHL se zlepšil na celkových 54 bodů, když v dosavadních 47 startech posbíral 20 gólů a 34 asistencí.

Na předzápasovém tréninku se poprvé od svého listopadového zranění objevil gólman Martin Brodeur. Návrat elitního brankáře NHL do akce se však stále odhaduje až na začátek března. Těsně před úvodním buly utkání byl oceněn domácí útočník Brian Rolston, pro kterého byla konfrontace s Canadines jubilejním 1000. startem v NHL. Zkušený útočník se stal sedmým hráčem v klubové historii New Jersey, jenž dosáhl této mety.

Krejčí přihrál na dvě trefy Bostonu

Poslední dvě porážky z duelů proti Washingtonu a St.Louis jsou zapomenuty. Hokejisté Bostonu z pozice lídra Východní konference již do třetice potvrdili své elitní postavení, když na ledě trápícího se Toronta zvítězili 4:3 po samostatných nájezdech.

Jedna z mála statistik, ve které Boston v letošní sezoně nevyniká, jsou konečné výsledky zápasů po nepříznivém stavu z úvodních dvou třetin. Proti Torontu se však Bruins naopak dokázali v závěrečné dvacetiminutovce vrátit do utkání, když přesilovkovými zásahy beků Dennise Widemana a Zdeno Cháry srovnali skóre na 3:3.

V následných nájezdech pak ve čtvrtém kole domácího Denise Kuljomina předčil Michael Ryder a výsledkem byla výhra hostí 4:3SN. Boston tak zvítězil poprvé z dosavadních devíti utkání, ve kterých vstupoval do třetí třetiny za nepříznivého skóre.

Na dvou zásazích Bruins se asistencí podílel český centr David Krejčí. Bodové konto Šternberského rodáka, jenž byl po slovenském reprezentantovi Zdeno Chárovi vyhlášen druhou hvězdou duelu, nyní čítá 52 zápisů (17+35) z 47 odehraných zápasů.

Čeští obránci Tomáš Kaberle a Pavel Kubina se za Toronto, které z posledních sedmi startů zvítězilo pouze jedenkrát, bodově neprosadili. Podívejte se na kontroverzní zákrok brankáře Bostonu Tima Thomase proti domácímu útočníkovi Jasonu Blakeovi:

Prospal s Krajíčkem bodovali za Tampu Bay

V úvodu sezony hokejisté Tampy, kteří po loňském nevydařeném ročníku vydatně posílili, opět překvapivě patřili k nejslabším celkům soutěže. Až lednové výsledky přinesly fanouškům Lightning naději na zlepšení.

Tým kapitána Vincenta Lecavaliera totiž z úvodních 11 startů v prvním měsíci nového roku uspěl už v šesti případech, přičemž naposledy přehrál na domácím ledě Buffalo po výsledku 5:3.

Bod za asistenci si připsal Václav Prospal, když v 22. minutě přispěl k premiérové trefě sezony z hole krajana Lukáše Krajíčka. Prvně jmenovaný útočník se tak prosadil už podeváté ze zmiňovaných jedenácti lednových zápasů. Celkově má odchovanec českobudějovického hokeje ve statistikách po 47 zápasech zapsáno 30 bodů (11+19).

"Je super, že se také další hráči dokázali prosadit. S 82 zápasy za sezonu je to nutné, když chcete pomýšlet na vítězství," komentoval trefy svátečních střelců Lukáše Krajíčka (1. gól), Cory Murphyho (1. gól), Steve Downieho (2. gól) a Steve Emingera (4. gól) kouč Rick Tocchet, jenž dosáhl desátého triumfu z třiceti duelů v pozici hlavního kouče Tampy.

V dresu hostujícího Buffala se na zkorigování skóre jednou brankou přičinil Aleš Kotalík, pro kterého to byla desátá branka sezony.

Ribeiro se blýskl hattrickem proti Floridě

Loni platil útočník Mike Ribeiro za hráče s nejvyšší procentuální úspěšností střel. Letošní sezona mu však zatím stejně jako celému týmu Dallasu nevycházela podle představ. Ve středečním utkání na ledě Floridy se však Ribeiro blýskl jako za dob své největší formy, když nastřílel svůj premiérový hattrick kariéry v NHL.

Osmadvacetiletý rodák z Quebecku svým devátým a desátým gólem sezony v 40. a 44. minutě překonal českého gólmana Panthers Tomáše Vokouna, načež hattrick završil v poslední minutě duelu střelou do prázdné klece. Dallas tak hlavně díky Ribeirovi zvítězil nad Floridou 4:1.

Úvod utkání přitom vyšel lépe domácím, které v 13. minutě poslal do vedení za asistence Kamila Krepse obránce Karlis Skrastinš. V polovině duelu ale srovnal veterán Mike Modano a následně se ujal otěží zmiňovaný Ribeiro.

"Je to můj první hattrick. Již mnohokrát jsem dal dva góly během první třetiny, ale nikdy se mi to nepodařilo završit. Není to nic jednoduchého, takže si toho vážím," popisoval své pocity hrdina zápasu, jehož Dallas letos zaostává za elitní trojici Pacifické divize Anaheimem Ducks, Phoenixem Coyotes a San Jose Sharks.

Calgary - Columbus 5:4 po sam. nájezdech (1:2, 2:1, 1:1 - 0:0)
38. a 53. Cammalleri, 10. Iginla, 39. Moss, rozh. nájezd Bertuzzi - 3. a 10. Umberger, 38. Voráček, 43. Nash (Hejda). Střely na branku: 31:33.  Diváci: 19.289.

Chicago - St. Louis 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)
19. Woywitka, 48. Tkachuk. Střely na branku: 21:29. Diváci: 22.299.

Colorado - Los Angeles 5:6 (1:1, 2:5, 2:0)
8. Svatoš, 34. Hensick, 40. Stewart, 46. Willsie, 48. McLeod - 22. a 35. Frolov, 3. Calder, 22. Johnson, 26. Stoll, 35. Brown. Střely na branku: 41:28. Diváci: 13.289.

Florida - Dallas 1:4 (1:0, 0:2, 0:2)
13. Skrastins(Kreps) - 40., 44. a 60. Ribeiro, 33. Modano. Tomáš Vokoun odchytal za Floridu 58 minut, z 24 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 87,5 procenta. Střely na branku: 28:25. Diváci: 11.200.

New Jersey - Montreal 5:2 (1:0, 2:1, 2:1)
12. Martin (Eliáš), 27. Zajac, 39. Oduya, 43. Parise, 60. Eliáš - 34. Gorges, 48. D'Agostini. Střely na branku: 34:28. Diváci: 16.235.

NY Islanders - Anaheim 2:1 (2:0, 0:1, 0:0)
3. Okposo, 15. McLean - 37. Ryan. Střely na branku: 14:40. Diváci: 11.853.

Philadelphia - Atlanta 5:3 (2:0, 1:0, 2:3)
53. a 60. Knuble, 10. Hartnell, 18. Powe, 22. Jones - 45. Perrin, 50. Kovalčuk, 51. Thorburn. Střely na branku: 33:31. Diváci: 19.766.

Tampa Bay - Buffalo 5:3 (2:0, 3:3, 0:0)
5. Eminger, 6. Downie, 22. Krajíček (Prospal), 34. Halpern, 60. Murphy - 21. a 37. Roy, 25. Kotalík. Střely na branku: 26:34. Diváci: 15.611.

Toronto - Boston 3:4 po sam. nájezdech (1:1, 2:0, 0:2 - 0:0)
14. Blake, 25. Stempniak, 35. May - 16. Wheeler (Krejčí), 43. Wideman (Krejčí), 55. Chára, rozh. nájezd Ryder. Střely na branku: 34:30. Diváci: 19.258.