Prezident Václav Klaus a premiér Mirek Topolánek na jednání o misích. Klaus věří, že pozměněný návrh, který vláda schválila, ve Sněmovně uspěje. | foto: Dan Materna, MAFRA

Vláda za účasti Klause a Dienstbiera schválila vojenské mise

  • 139
Vláda schválila upravený plán zahraničních misí na letošní rok. Klesne hlavně počet vojáků a základen v Afghánistánu: místo 645 vojáků bude v misi ISAF nejvýše 480 mužů a žen, do konce roku se stáhne dalších sto elitních "lovců teroristů". Vláda vyšla vstříc opoziční ČSSD, která v prosinci původní návrh zablokovala.

Po ztroskotání původního ambiciózního plánu, který počítal s velkým rozšířením české účasti v Afghánistánu, se stovky vojáků ocitly v nejistém postavení. Pokud by kabinet nezískal podporu ani pro přepracovaný plán, museli by vojáci ze zahraničí odejít. Se ztrátou mezinárodní prestiže a za nemalé peníze. - čtěte například Pro spojence už budeme vždy nespolehliví, říká generál Šedivý

Ministerstvo obrany proto vyšlo opoziční ČSSD vstříc. Upravený návrh počítá jen se 480 vojáky v afghánské mezinárodní misi ISAF místo původně zamýšlených 645. Zároveň Češi budou v zemi, kde sílí povstalecké hnutí Taliban, působit jen na čtyřech místech současně.

Přítomni: Klaus, Dienstbier. Scházeli: Bublan, Hamáček

Na jednání vlády o misích dorazil prezident Václav Klaus, předseda senátního výboru pro zahraniční věci Jiří Dienstbier (nestraník za ČSSD) a šéf branného výboru Sněmovny Jan Vidím (ODS). Sociální demokraté František Bublan a Jan Hamáček, kteří také dostali pozvánky, nepřišli.

Jiří Dienstbier v doprovodu Mirka Topolánka na jednání vlády o misích (19. ledna 2009)

Dienstbier podle ČTK soudí, že by se případným dalším ohrožením vojenských misí v zahraničí dalo zabránit tím, že se budou mise schvalovat na delší dobu, a ne na rok, jako je tomu dosud.

To se zamlouvá i Topolánkovi. Návrh, který by umožnil schválení dlouhodobých misí na déle než rok, chce připravit do poloviny letošního roku. Týkalo by se to "misí, které mají dlouhodobější charakter a kde je zcela evidentní, že tam budeme působit příští rok, přespříští rok, možná i déle", uvedla ČTK s odvoláním na premiéra.

Prezident Václav Klaus se po jednání tvářil poměrně spokojeně. "Jsem rád, že se debata uskutečnila. Jsem si jist, že pozměněný návrh bude v parlamentu přijat," řekl. Podotkl ale, že k podobnému jednání mohlo dojít dříve, čímž by se "možná některé problémy ušetřily".

Ve Sněmovně má návrh šanci uspět

Druhý vládní návrh - a prakticky poslední možnost, jak zajistit, aby Češi v zahraničí zůstali - má poměrně slušnou šanci získat podporu ve Sněmovně.

Sociální demokraté, kteří dlouho trvali na výměně - totiž že koalice v Senátu nevrátí zrušení zdravotnických poplatků a ČSSD na oplátku podpoří mise - minulý týden couvli. Grémium zrušilo nařízení, aby sociálnědemokratičtí poslanci hlasovali proti. - čtěte ČSSD povolí vojenské mise, na zrušení poplatků ale stále trvá

Stínový ministr obrany Petr Hulínský rozhodnutí vlády uvítal. Zkritizoval ale celkový přístup kabinetu k vyjednávání s ČSSD. Pro vládní návrh podle něj budou z řad sociálních demokratů "spíše jednotlivci".

Ochotu hlasovat pro vyjádřil i koaliční rebel Ludvík Hovorka (KDU-ČSL), kabinet by mohl posílit i v prosincovém hlasování nepřítomný Zdeněk Boháč (ODS). Možnost, že mise podpoří, už naznačil - byť s výhradami - i šéf sněmovního výboru pro bezpečnost František Bublan (ČSSD). Jednání s ministryní obrany Vlastou Parkanovou už si domlouvá i zelená rebelka Olga Zubová, která se spolu s Věrou Jakubkovou původního hlasování zdržela.

Vládě přitom v prosinci ke schválení původního plánu chyběly jen dva hlasy.

KOMPROMISNÍ NÁVRH MISÍ

V Afghánistánu bude místo původně zamýšlených 645 vojáků v misi ISAF sloužit jen 480 mužů a žen. Navíc se do konce roku 2009 stáhne sto elitních "lovců teroristů" z Prostějova. Ti patří mezi nejlepší vojenské jednotky na světě a válčí pod hlavičkou Američanů v operaci Trvalá svoboda.

Ostraha základny Shank v AfghánistánuČeši v misi ISAF mají v Afghánistánu působit na čtyřech místech: po celý rok v provinčním rekonstrukčním týmu v Lógaru (275 lidí), na letišti v Kábulu (55) a u dělostřeleckého radiolokátoru ARTHUR v Kandaháru (40). V prvním pololetí má 80 vojáků chránit nizozemský rekonstrukční tým v provincii Uruzgán, ve druhém pololetí místo nich v zemi bude 110 vojáků s vrtulníky.

Posílení lógarské mise umožní nasazení tří mobilních týmů pro ochranu civilních expertů místo současných dvou.

Střely AMRAAM pro české gripenyKromě Afghánistánu zůstává klíčovou českou účastí mise KFOR v Kosovu (430 vojáků), prestižním nasazením má být účast českého letectva při ochraně pobaltského vzdušného prostoru. Tam chce ministerstvo vyslat čtyři stíhačky Gripen a 75členný personál.

Skončí výcviková mise NATO v Iráku, kde mělo působit pět českých instruktorů.

Po třech vojácích nasadí armáda na velitelství čadské mise EUFOR a na monitorovací misi na Sinajském poloostrově. Další tři specialisty vyčlení na ochranu proti zbraním hromadného ničení.
K nasazení se také připraví 229 vojáků Sil rychlé reakce NATO a do 1 800 vojáků česko-slovenského bojového uskupení EU.

Celý návrh si můžete přečíst na webu ministerstva obrany.

Pokud by plán přece jen neprošel, je armáda připravena stáhnout vojáky za jeden až dva měsíce. Vybavení by z ciziny do Česka putovalo tři až čtyři měsíce.

Češi v misi ISAF v roce 2009 podle vlády


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue