Milan Michálek ze San Jose slaví svůj gól v utkání s Detroitem.

Milan Michálek ze San Jose slaví svůj gól v utkání s Detroitem. | foto: AP, ČTK

Michálek řádil proti Detroitu, Vokoun vychytal Tampu Bay

V sobotním programu NHL se fanoušci dočkali konfrontace dvou nejlepších mužstev Západní konference. San Jose se i díky produktivitě útočníka Milana Michálka (1+2) radovalo z výhry nad Detroitem v poměru 6:5. Gólman Tomáš Vokoun naskočil po první třetině do zápasu proti Tampě a podržel Floridu 22 úspěšnými zákroky.

Ve čtvrtek hokejisté San Jose podlehli Calgary 2:3 a přišli tak o svou neporazitelnost z domácího prostředí v řádné hrací době, která společně se závěrem loňského ročníku vydala na 31 zápasů.

Hned v následujícím duelu je navíc čekala těžká zkouška, v níž mohli své zaváhání napravit. Do arény HP Pavilion totiž zavítali obhájci Stanley Cupu z Detroitu, kteří by v případě vítězství vystoupali před svého soupeře do čela konference.

V konfrontaci elitních týmů zámořské soutěže nakonec těsně uspěli domácí a dokázali tak potvrdit své lepší postavení. San Jose po výhře 6:5 disponuje před Detroitem tříbodovým odstupem a ještě má utkání k dobru. Zaváhání Bostonu v souboji s Washingtonem navíc uvolnilo San Jose rovněž pozici na čele celé NHL.

Hlavní hvězdou zápasu se stal domácí útočník Ryan Clowe, jenž se asistencemi podílel hned na čtyřech zásazích Žraloků. Blýskl se také Milan Michálek. Čtyřiadvacetiletý levý křídelní forvard podruhé z posledních tří startů vyprodukoval tři body za gól a dvě asistence. Celkově tak má po 39 zápasech na kontě již 29 bodů (11+18).

V dresu hostujících Red Wings se stejnou bilancí jako Michálek prezentoval slovenský reprezentant Marián Hossa. Do statistik se díky jedné asistenci zapsal také Jiří Hudler.

Trenéři obou celků Todd McLellan a Mike Babcock, kteří se dobře znají ze vzájemného působení v Detroitu, se 25. ledna opět postaví na stejnou střídačku, když v montreálském All Star Game povedou výběr Západní konference.

Vokoun naskočil do zápasu a Tampa už nedala gól

Hokejisté Floridy dokázali zvítězit již v pátém z posledních sedmi utkání. Na úspěšné sérii Panthers přitom sehrál podstatnou roli také český gólman Tomáš Vokoun, který v úvodu ledna vychytal výhry nad Torontem, Carolinou a Atlantou.

V pátečním souboji s Philadelphií sice v nájezdech nezabránil porážce, ale po remíze 2:2 z řádné hrací doby alespoň pomohl svému týmu k zisku bodu. Ke druhému zápasu ve dvou dnech pak kouč Peter DeBoer nasadil Craiga Andersona. Jeho účinkování v duelu s Tampou Bay však mělo trvání pouze po první třetinu.

Panthers na ledě svého divizního rivala po úvodní části hry prohrávali 1:3, když se mimo jiné gólem a asistencí zaskvěl český útočník Lightning Václav Prospal.

Se střídajícím Vokounem v brance ale hosté ožili a ještě během prostřední dvacetiminutovky stihli otočit skóre na 4:3. Trefil se Richard Zedník a v přesilových hrách potrestali nedisciplinovanost soupeře Cory Stillman a obránce Jay Bouwmeester, kterému se tak podařilo střelecky prosadit už ve čtvrtém duelu za sebou.

Během druhé a závěrečné dvacetiminutovky čelil Vokoun úspěšně hned 22 střeleckým pokusům, za což byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu.

"Utkání jsme začali skvěle. Vybudovaný náskok jsme ale v prostředním dějství promrhali. To se nám nesmí stávat. Byl to zápas o čtyři body," řekl Prospal zámořským novinářům. V sestavě domácí Tampy se kromě Prospala z Čechů objevili ještě obránce Lukáš Krajíček a bitkař David Kočí. Marek Malík zůstal stejně jako kanadský nováček Steven Stamkos pouze mezi nehrajícími náhradníky.

Havlát v prodloužení rozhodl o triumfu Chicaga

Náladu po páteční porážce s Rangers 2:3PP spravila hokejistům Chicaga výhra nad St. Louis. Svého divizního konkurenta Blackhawks přehráli v poměru 2:1 díky trefě českého útočníka Martina Havláta ze druhé minuty nastaveného času.

Mladoboleslavský rodák se trefil už po čtrnácté v sezoně a zařídil svým barvám šesté vítězství z dosavadních osmi startů ke druhému zápasu ve dvou dnech.

V řádné hrací době poslal Chicago do vedení v 13. minutě využitou přesilovkou Troy Brouwer. Bluesmani odpověděli stejnou mincí v 44. minutě, kdy srovnával skóre David Backes. Asistenci si připsal dvacetiletý švédský centr Patrik Berglund, jenž s 29 body (14+15) figuruje na druhé příčce bodování nováčků NHL za chicágským Krisem Versteegem - autorem 36 bodů (13+23).

Už po necelých dvou minutách hry se do sebe pustili obránce Jay McKee s hostujícím útočníkem Patrickem Sharpem:

Eliáš slavil s New Jersey další úspěch během venkovní série

Hokejisté New Jersey si s přehledem poradili s nejslabším celkem NHL New York Islanders, když na ledě arény Nassau Veterans Memorial Coliseum zvítězili 3:1 a připsali si tak již čtvrté vítězství z pěti venkovních startů za sebou. Trápící se Ostrované naopak padli posedmé v řadě.

Asistencí se na vítězství Devils podílel také český útočník Patrik Eliáš, čímž zaznamenal celkově 51. bod (19+32) a zvýšil svůj náskok na druhého nejproduktivnějšího Čecha v NHL Davida Krejčího (48bodů 17+31) z Bostonu na rozdíl tří zápisů.

Na jedinou trefu domácího mužstva z hole Blakea Comeaua pak pro změnu přihrál Radek Martínek. Dvaatřicetiletý obránce, jenž byl zvolen třetí hvězdou utkání, si tak připsal premiérový bod sezony, v níž vinou zranění stihl dosud odehrát pouze 14 duelů.

VÝSLEDKY

Dallas - Los Angeles 3:2 po sam. nájezdech (0:0, 0:0, 2:2 - 0:0)
59. a rozhodující nájezd Ribeiro, 52. Lehtinen - 47. D. Brown, 60. Frolov. Střely na branku: 34:22. Diváci: 18 532.

Buffalo - Carolina 3:1 (2:0, 1:0, 0:1)
Branky
: 8. a 37. Connolly, 17. Numminen - 41. Ray Whitney. Střely na branku: 26:37. Diváci: 18 690.

Ottawa - Montreal 4:5 po sam. nájezdech (1:2, 0:1, 3:1 - 0:0)
46. a 52. Heatley, 12. Kelly, 59. Fisher - 8. a rozhodující nájezd Kovaljov (Lang), 14. A. Kosticyn (Lang), 35. D'Agostini, 51. Kostopoulos. Střely na branku: 27:32. Diváci: 20 413.

NY Islanders - New Jersey 1:3 (0:1, 0:2, 1:0)
Branky
: 51. Comeau (Martínek) - 7. Zajac, 21. Parise (Eliáš), 25. Clarkson. Střely na branku: 33:36. Diváci: 16 234.

Washington - Boston 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)
23. M. Green, 52. Sjomin - 22. Savard. Střely na branku: 30:24. Diváci: 18 277.

Tampa Bay - Florida 3:4 (3:1, 0:3, 0:0)
5. Lecavalier (Prospal), 14. Prospal, 19. Malone - 18. Campbell (Dvořák), 27. Stillman, 31. Zedník, 40. Bouwmeester. Tomáš Vokoun odchytal za Floridu 40 minut, neobdržel žádný gól z 22 střel a úspěšnost zásahů měl 100 procent. Střely na branku: 33:21. Diváci: 17 217.

Nashville - Atlanta 2:7 (0:4, 1:1, 1:2)
25. Tootoo (Erat), 58. Weber - 3. Perrin, 7. C. Armstrong, 11. Kovalčuk, 19. Little, 23. Schneider, 42. Bogosian, 52. Slater. Střely na branku: 33:32. Diváci: 17 113.

St. Louis - Chicago 1:2 v prodl. (0:1, 0:0, 1:0 - 0:1)
44. Backes - 13. Brouwer, 62. Havlát. Střely na branku: 28:21. Diváci: 19 250.

Minnesota - Anaheim 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)
29. a 60. Perry, 47. Ryan. Střely na branku: 30:34. Diváci: 18 568.

Calgary - Phoenix 3:4 (0:1, 1:2, 2:1)
35. a 49. Cammalleri, 44. Lombardi - 9. Hale (Hanzal), 23. Mueller (Hanzal, Z. Michálek), 38. O. Jokinen, 47. Boedker. Střely na branku: 32:26. Diváci: 19 289.

San Jose - Detroit 6:5 (2:1, 2:3, 2:1)
3. Boyle, 8. Pavelski (M. Michálek), 28. Ehrhoff (M. Michálek), 39. Cheechoo, 51. M. Michálek, 54. Marleau - 5. Filppula (Hudler), 22. Marián Hossa, 25. Franzén, 36. Zetterberg, 59. Rafalski. Střely na branku: 41:34. Diváci: 17 496.