Václav Havel - Brno (2. dubna 2008) | foto: Radek Miča

Havlův stav se lepší, dokonce přijal Klause. Vyhráno ale ještě nemá

Zdravotní stav Václava Havla se zlepšil. Mohl přijmout prezidenta Václava Klause. Vzhledem k chronickým plicním potížím ale ještě nemá vyhráno, oznámilo konzilium lékařů, které se o něj stará. Havel zůstává v motolské nemocnici na ventilační podpoře dýchání.

"Chirurgická stránka se vyvíjí dobře, zánětlivá stránka je pod kontrolou. Zánět, zdá se, vymizel, kontrolní bakteriologické vyšetření neprokázalo infekci," řekl při čtvrtečním setkání s novináři jeden ze členů konzilia Jan Betka. Havlovi také navzdory obavě, že na něj nebudou působit léky, zabrala antibiotika.

Kvůli chronickým plicním potížím ale lékaři zatím nemohou vyloučit další komplikace. Proto se zítra znovu sejdou na konzultační schůzce. "Zítra bude konzilium ve dvě odpoledne," řekl Havlův fyzioterapeut Pavel Kolář. "Václav Havel lépe toleruje neinvazivní podporu respirace, to je velmi dobré, jsme rádi, že ten stav se alespoň částečně zlepšil," dodal.

Havel si povídal s Klausem

Díky lepšícímu se zdravotnímu stavu mohl Havel přijmout svého nástupce v prezidentském úřadu. Václav Klaus dorazil do Motola před polednem. K Havlovu lůžku šel sám, ochranka čekala před pokojem.

Oba politici spolu strávili asi dvacet minut bez přítomnosti novinářů, byl s nimi jen ředitel motolské nemocnice. "Jednalo se o osobní schůzku," řekl bez dalších podrobností Klausův mluvčí Radim Ochvat.

"Pan prezident vyjádřil uspokojení nad stavem pana Havla. Na základě zpráv médií očekával, že bude vypadat hůř," řekla iDNES.cz mluvčí nemocnice Eva Jurinová.

Václava Havla během dneška navštívil také bratr Ivan. Exprezidenta podle lékařů těší velký zájem veřejnosti o jeho stav, dostává velké množství dopisů z celé republiky i z ciziny, v nichž mu lidé vyjadřují podporu.

Manželka Dagmar nosí obědy i dárky

Žena Václava Havla chodí do nemocnice několikrát za den

Podle lékařů spal prezident ze středy na čtvrtek dobře. "Rozhodně měl klidnější noc než včera," uvedla Jurinová.

Ještě přinejmenším celý dnešek ale stráví Havel na jednotce intenzivní péče. "Ráno se cítil lépe, i hodnoty krevních testů jsou lepší. Prozatím ale určitě zůstane na JIP," řekl České televizi šéf konzilia Martin Holcát.

"Výsledky většinou hodnotíme s odstupem čtyřiadvaceti hodin, například krevní plyny či obraz zánětu. Tam došlo ke zlepšení, určitě je to lepší, než to bylo včera," uvedla členka konzilia a primářka ARO Martina Pelichovská.

"Kdyby se zánět rozšířil, bude další postup záležet na rozsahu. Jestli se zhorší dechové obtíže, muselo by se sáhnout k razantnějšímu kroku v oblasti ventilace plic," podotkla primářka.

U Havla navzdory zlepšení v některých ohledech stále přetrvává poměrně výrazná únavnost, která mu podle Pelichovské nedovoluje strávit delší část dne bez ventilační podpory.

Exprezident tak nadále dýchá přes speciální masku. Přístroj pomáhá při vykašlávání hlenů. "Plíci už tak zahleněnou nemá," oznámil fyzioterapeut Kolář. - čtěte Havla ohrožuje zánět, dýchá pomocí masky, oznámili lékaři

LÉKAŘ HLEDÁ ANTIBIOTIKA, KTERÁ JEŠTĚ ZABEROU

Václav Havel je modelovým příkladem pacienta, který užíval velmi často antibiotika. Bakterie si tak na ně zvykly, jsou odolnější a pilulky přestávají účinkovat. Při posledních hospitalizacích měli lékaři potíž najít takové léky, které by v jeho případě zabraly.
"A je to opravdu velký problém i teď. Proto je v konziliu pan doktor Otakar Nyč, který zná dokonale prezidentovu antibiotickou historii," přiznává šéf konzilia Martin Holcát. Lékaři musí dělat speciální testy, co vůbec bude účinkovat. Takových pacientů přibývá, i proto je omezení spotřeby antibiotik jednou ze tří priorit Česka ve zdravotnictví pro dobu předsednictví Evropské unii. V dubnu budeme hostit mezinárodní kongres na toto téma.
V Evropě jsou už teď země jako Francie, kde na každého druhého člověka antibiotika neúčinkují. Tamní vláda proto zahájila obří kampaň, která se snaží jejich spotřebu snížit. A daří se. V Česku je takových lidí, imunních vůči antibiotikům, zhruba třetina.

lep, MF DNES

Omlouváme se všem slušným čtenářům za to, že jsme zrušili diskusi pod článkem. Někteří jiní ji bohužel zneužívali k opakovaným vulgárním a urážlivým výpadům, které už nešlo mazat jednotlivě.
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video