Tomáš Julínek, kterého premiér Topolánek označil za nejlepšího českého ministra zdravotnictví, nakonec v kabinetu končí. | foto: ČTK

Julínek: Odvolat mě v době krize je nedomyšlené

  • 98
Dosluhující ministr zdravotnictví Tomáš Julínek je přesvědčený, že jeho odvolání bylo nedomyšlené. Argumentuje mimo jiné hospodářskou krizí, která se dotkne i zdravotnictví. Spolu s Julínkem odejde i jeho mluvčí Tomáš Cikrt. Jako o možné nástupkyni ministra se mluví zejména o senátorce Daniele Filipiové.

Na konci roku by podle něj mohlo v resortu chybět zhruba pět miliard. V dalším roce může být ještě hůře, varuje Julínek.

"Pro rok 2009 jsme připravili stabilitu a rezervy, ale je třeba myslet trochu dál," uvedl Julínek na tiskové konferenci. Nyní mají pojišťovny na svých účtech zhruba 35 miliard. V dalším roce už to tak podle Julínka být nemusí. Zdravotnictví proto potřebuje přípravu krizových plánů.

JULÍNEK O REFORMĚ

"Reforma zdravotnictví z politické scény nezmizí, všichni by si to přáli."

Podle předběžné analýzy by mohla být ztráta na konci roku kolem pěti miliard korun, pokud budou zrušeny regulační poplatky.

Julínek: Reforma nezmizí

Reforma zdravotnictví je podle Julínka tématem, které z politické scény nezmizí, i když by si to mnozí přáli. Julínek ovšem zároveň připouští, že neví, co bude s reformou dále, jak bude pokračovat.

"Necítím žádnou novou dynamiku, necítím žádnou novou efektivitu a ani nevím o nějaké nové strategii komunikace s občany. Bohužel nevím, jakým způsobem bude ta situace na ministerstvu zdravotnictví pokračovat, a proto považuji moje odvolání za nepromyšlené bez dalšího kontextu, jak má fungovat tato vláda, která si dala do vínku slovo reformní," sdělil Julínek.

Jak ale dodal, cítí se jako realistický politik a je si vědom toho, že prosazování reformy není populární. "Se změnami ve vládě jsem počítal, je to normální politický krok. To, co není úplně normálně, je, že to není dostatečně komunikováno," uvedl Julínek v narážce na to, že premiér Topolánek s oznámením změn dlouho otálel.

"Komunikace nebyla standardní, nebyla včasná na to, jak je to citlivá záležitost. Bylo to nedostatečné," je přesvědčený ministr a dá se podle něj říct, že premiér komunikaci nezvládl. Právě to ale Topolánek vytýkal Julínkovi pokud šlo o vysvětlování reformních kroků.

Julínkovo odvolání k 23. lednu ohlásil premiér Mirek Topolánek v pondělí spolu s dalšími personálními změnami v kabinetu. Premiér už oslovil s nabídkou ministerského křesla senátorku Danielu Filipiovou, spekulovalo se také o Julínkovu náměstkovi Marku Šnajdrovi či místopředsedovi Zdravotnického výboru Sněmovny Borisi Šťastném. - o kandidátech na uvolněné ministerské posty čtěte zde

Spolu s Tomášem Julínkem opustí ministerstvo i jeho mluvčí Tomáš Cikrt. Na tiskové konferenci řekl, že se těší na svobodný život. "Byl to ale pěkný zážitek a dokonce mnohem delší, než jsem očekával," dodal. Své setrvání ve funkci mluvčího odmítl i v případě, že by se novým ministrem stal Marek Šnajdr.

Doplatil na poplatky. Ale v pokračování reforem věří

Julínek zřejmě doplatil na zavedení poplatků ve zdravotnictví, které ČSSD využila v kampani před volbami do krajských zastupitelstev a Senátu. ODS volby drtivě prohrála. I dnes ale Julínek zdůraznil, že poplatky zvýšily míru solidarity v českém zdravotnictví.

Reformní tým prosadil ve zdravotnictví dosud největší změny, koncepci připravoval od roku 2002. "Jako první jsme přinesli opravdu ucelený koncept," zdůraznil Julínek.

Při tvorbě tým vycházel zejména z nizozemského modelu, který je hodnocen jako jeden z nejlepších, zdůrazňoval dnes Julínek. - o výsledcích výzkumu kvality zdravotnictví čtěte zde

ROZHOVOR S TOMÁŠEM JULÍNKEM

Odvoláním jsem trochu znechucen, řekl končící ministr a reformátor českého zdravotnictví

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue