Fotbalisté Bohemians po dvou letech znovu vyhráli halový turnaj.

Fotbalisté Bohemians po dvou letech znovu vyhráli halový turnaj. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Šampiony v hale jsou po dvou letech opět Bohemians

• 217
Zelenobílí fanoušci slaví! Fotbalisté druholigových Bohemians 1905 ovládli třetí ročník halového turnaje Fortuna Víkend šampionů. Ve finále porazili Mladou Boleslav a navázali na předloňský triumf. Třetí místo patří Spartě, mistrovská Slavia skončila pátá.

Fotbalisté Bohemians sice v poslední minutě ještě dostali gól, ale pranic jim už nevadil. Hráči se hned po konci utkání chytili kolem ramen, poskakovali a jásali. Slavili nejen výhru nad Boleslaví, ale celkové vítězství.

Jediný druholigový celek na turnaji předčil ostatní soupeře. V sobotním programu uhájil postup do bojů o trofej i proti mistrovské Slavii (2:2), v semifinále pak jednoznačně zdolal Spartu (7:2) a i finále proti Mladé Boleslavi (7:3) ovládl dokonale.

8. Austria Vídeň.

"Brali jsme to hodně prestižně. Proto jsme rádi, že jsme turnaj dokázali vyhrát," řekl Jan Morávek, velký talent Bohemians, jenž získal cenu pro nejlepšího hráče. "Ale základem našeho vítězství byli fanoušci a brankář Sňozík."

Pražskou O2 arenou se nesl oslavný chorál zelenobílých fanoušků, hráči pózovali pro společné foto s nablýskaným pohárem i šekem na půl milionu korun. A následovala děkovačka.

Hráči ostatních týmů i diváci už byli dávno pryč, ale fanoušci Bohemians se ještě na tribunách kochali pohárem.

Menší trofej i nižší odměnu získali i další účastníci závěrečných bojů. Druhá Mladá Boleslav převzala šek na 250 tisíc korun. Sparťané, kteří v utkání o třetí místo porazili Liberec, mají 150 tisíc, čtvrtý tým turnaje bral 100 tisíc.

VŠE O TURNAJI VÍKEND ŠAMPIONŮ ZDE

zpravodajství, rozhovory, výsledky ale i sestřihy jednotlivých zápasů...

Konečná pátá příčka na turnaji patří hráčům mistrovské Slavie, kteří v utkání o umístění porazili Slovan Bratislava, ač ještě minutu před koncem prohrávali.

Zachránil je tuniský reprezentant Belaid, který nejprve prudkou střelou vyrovnal na 2:2 a pak rozhodl i následný penaltový rozstřel.

Statistiky

Nejlepší hráč: Morávek (Bohemians 1905)

Nejlepší střelec: 7 - Wilfried (Sparta)

Nejlepší brankář: Sňozík (Bohemians 1905)

Návštěva: 15 070 diváků

Až sedmý skončil loňský šampion Žižkov. Po bídné sobotě, kdy prohrál všechny zápasy a skončil poslední, se dočkal prvního vítězství až proti Austrii Vídeň, jež do Prahy dorazila se slabým výběrem. Žižkov si sedmé místo zajistil výhrou 8:2.

Finálový program zpestřila exhibice starých gard Sparty a Slavie. Slávisté, za něž hráli mimo jiné František Veselý či Pavel Kuka, zvítězili 2:1. Za Spartu nastoupili třeba František Straka nebo Horst Siegl.

Klání přímo v hale vidělo na patnáct tisíc fanoušků, letošní ročník byl divácky úspěšnější než předchozí dva. "Příští rok jich zkusíme přilákat ještě víc a dál platí, že bychom rádi získali jako účastníka tým z Německa," poznamenal šéf turnaje Zdeněk Lang.

SESTŘIHY JEDNOTLIVÝCH ZÁPASŮ

Celý víkendový program jsme vysílali živě videopřenos, jednotlivé zápasy si můžete připomenout v sestřizích

Finále: Mladá Boleslav - Bohemians 3:7
Jasná dominance v hledišti, stejně jako na hřišti. Bohemians měli od začátku zápasu převahu, kterou přetavili v prvních čtyřech minutách ve dva góly a náskok už do konce zápasu nepustili.

Ve druhém poločase navíc utkání sklouzlo spíš k exhibici. Boleslavští vůbec nestačili, nedostávali se do šancí a jen koukali, jak na soupeřově kontě přibývají góly. Nejvíc se o finálové vítězství Bohemians 7:3 zasloužil Strnad, který si připsal hattrick a stal se nejlepším střelcem druholigového mužstva na turnaji.

Góly: 3. a 30. Dittrich, 13. Opiela - 2., 14. a 20. Strnad, 4. Janek, 11. Adam, 23. a 26. Škoda.

O 3. místo: Sparta - Liberec 6:5
Když liberecký záložník Papoušek v předposlední minutě snížil na rozdíl jediného gólu, hala ožila a hnala Liberec skandováním "ještě jeden". Liberecký tým odvolal i brankáře, hrál v pěti v poli, ale Dejmka ve velké šanci vychytal sparťanský brankář Zich a Kelič pálil nad branku. Sparťanští fotbalisté vedení 6:5 udrželi a na turnaji obsadili konečné třetí místo.

V bezstarostném zápase poražených semifinalistů se sparťané už ve třetí minutě dostali do dvougólového vedení a náskok si udržovali celý zápas.

Góly: 1. Wilfried, 3. Kladrubský, 3. a 19. Kadlec, 11. Zeman, 15. Peter, - 2. Smetana, 8. Dort, 16. a 27. Holeňák, 29. Papoušek.

O 5. místo: Slovan Bratislava - Slavia 2:2, 2:3 na penalty
Kapitán slovenského týmu Hanek vystřelil slabě, slávistický gólman Diviš pokus po své pravé ruce snadno kryl. Naopak Belaid v dresu Slavie napálil míč tvrdě do středu branky a rozhodl penaltový rozstřel, jenž určoval pořadí na pátém místě. To tedy nakonec obsadila Slavia.

V základní hrací době skončil zápas 2:2, když slávisté vyrovnávali v poslední minutě. Těsně předtím slávistický gólman Diviš odvážným zákrokem zmařil šanci Slovanu a pak rychle rozehrál. Na konci bleskové akce se míč odrazil daleko před pokutové území, kde ho napálil Belaid a srovnal. Slavia v utkání vedla, pak Slovan dvěma góly skóre otočil. Ale nakonec vedení neudržel a prohrál rozstřel.

Góly: 18. Halenár, 23. Kolčák - 4. Grajciar, 29. Belaid. Penalty proměnili: Halenár, Dobrotka - Černý, Jarolím, Belaid. Neproměnili: Hanek.

Semifinále: Liberec - Mladá Boleslav 1:4
Boleslav táhli za postupem francouzští fotbalisté, Sylvestre a Mendy se podíleli na všech čtyřech gólech. Nejdřív skóroval Sylvestre, protáhl se středem hřiště a pak šajtlí vystřelil k tyči. Mendy zase zakončoval tvrdě z těžkého úhlu, po zemi pálil křížně ke vzdálenější tyči. Když pak Sylvestre trefil jen tyč, pohotově do prázdné branky dorážel Kalina. A čtvrtý gól už zase přidal Mendy po hezké přihrávce Kúdely.

Liberec nehrál dobře. Ale když už se dostal do šance, Radzinevičius z kroku trefil jen boleslavského gólmana Kubáska. Až při čtyřgólové ztrátě snížil Vulin. Ve zbývajících šesti minutách už ale Liberec víc nezvládl.

Góly: 24. Vulin - 11. Sylvestre, 15. a 23. Mendy, 20. Kalina.

Semifinále: Sparta - Bohemians 2:7
Jednoznačná záležitost. Bohemians zdolali sparťany vysokým rozdílem a góly dávali i po hezkých akcích. Třeba když Škoda dlouhý pas přes šířku hřiště sklepl z pravé strany před branku, kde se mezi sparťany prosadil Moravec. Pak si zase zcela volný Škoda počkal u tyče na přihrávku a zblízka doklepl míč do sítě. Mezi střelce se zapsal i brankář Sňozík, jenž proměnil penaltu.

I Sparta kopala penaltu, ale Matušovič bombou pod břevno jen lehce mírnil vysokou prohru. Letenským se nedařilo, v utkání byli stále pozadu a chybovali v obraně. Jednou z mála povedených akcí byla Zemanova trefa po přihrávce Holendy či břevno po ráně Wilfrieda.

Góly: 7. Zeman, 29. Matušovič (pen) - 3. Augustín, 5. a 23. Škoda, 10. Adam, 19. Moravec, 22. Růžička, 26. Sňozík (pen).

O 7. místo: Žižkov - Austria Vídeň 8:2
Loňský šampion Žižkov se na turnaji dočkal prvního vítězství až proti jednoznačně nejslabšímu účastníkovi turnaje - Austrii Vídeň. V sobotu prohrál všechny duely, teď zvládl o duel o sedmé místo. A to především díky korejskému záložníkovi Baemu, jenž řádil a hned čtyřikrát skóroval.

Bae dal dvakrát po dvou gólech během dvou minut a odstartoval žižkovský obrat. Austria totiž v utkání vedla, když po 10 vteřinách využila přesilovku, ale pak stejně jako v sobotu nestíhala. Její další vysokou porážku stvrdil Švancara z penalty. Než prudce vypálil, roztleskal si fanoušky v hale.

Góly: 2., 3., 17. a 18. Bae, 12. Hottek, 14. Notovný, 15. Vaculík, 29. Švancara (pen)  - 2. Metz, 28. Sun.