Předseda Jiří Čunek a expředseda Miroslav Kalousek poměřili své síly. Usmířili se, i když na tiskové konferenci se málem pohádali. | foto: Michal Šula, MF DNES

Čunek i Kalousek zakopali válečnou sekeru, večer se ale přeli před kamerami

  • 666
Vedení KDU-ČSL zrušilo návrh na odvolání ministra financí Miroslava Kalouska z vlády. V Topolánkově kabinetu mají zůstat všichni lidovečtí ministři, shodla se obě znepřátelená křídla. Vedení souhlasilo i s přesunutím sjezdu ze září na červen. Ještě večer se ale Čunek s Kalouskem stihli pohádat před novináři.

Širší vedení křesťanských demokratů debatovalo o změnách ve vládě. Ve dvě hodiny zasedal třicetičlenný celostátní výbor, od půl čtvrté pak devadesátičlenná celostátní konference. Rozhodnout se mělo původně o tom, zda ve vládě skončí ministr financí Miroslav Kalousek, či předseda Jiří Čunek.

Předsednictvo KDU-ČSL totiž ve středu doporučilo odvolat Kalouska z ministerstva financí, dnes ale totéž usnesení zrušilo. Ve vládě mají zůstat všichni ministři, tedy i Jiří Čunek, jehož odvolání naopak požadoval premiér Mirek Topolánek.

Podivným smírem tak skončila několikadenní zákopová válka ve straně, kdy současný i bývalý předseda usilovali o vzájemné oslabení svých pozic. Protože jsou ale síly obou táborů poměrně vyrovnané - v prvním stranickém orgánu má těsnou většinu Miroslav Kalousek, celostátní konferenci zase ovládá předseda Jiří Čunek - souhlasili znesváření lidovci s kompromisem.

"Musím říct, že myšlenkové pochody předsednictva jsou na mou prostou mysl velmi sofistikované. Já jsem v úterý nepochopil, proč mne chtějí odvolat, zrovna tak jsem nepochopil, proč si to za tři dny rozmysleli," řekl novinářům Kalousek.

Lidovci budou chtít zachovat všechny ministry

Křesťanští demokraté tak budou prosazovat, aby ve vládě zůstali Miroslav Kalousek a Jiří Čunek, ale i Vlasta Parkanová, Václav Jehlička a Cyril Svoboda. Ustavili si čtyřčlenný tým, který má s ODS o tomto požadavku jednat. Podle Svobody se s tím premiér Topolánek určitě vyrovná, doufá ministr pro legislativu.

"Drtivá většina, devadesát procent členů strany, si přeje, abychom ve vládě zůstali. V tomto smyslu bude přijato usnesení," řekl už při příchodu na jednání Jiří Čunek.

Podobně mluvili i další vysoce postavení lidovci, kteří postupně přicházeli do paláce Charitas. Jan Březina, v minulosti tvrdý kritik Jiřího Čunka, prohlásil, že hry na rozdělení na kalouskovce a čunkovce musí skončit. "Tahle ruská ruleta s budoucností strany musí skončit, aby stranu, kterou volili mí prarodiče, mohli volit i mí vnuci," řekl MF DNES Březina.

"Líbí se mi návrh místopředsedy Romana Línka, aby ve vládě zůstali všichni ministři," uvedl poslanec Jiří Carbol.

Ministr financí popřel, že by chtěl stranu štěpit. "Odmítám interpretaci o souboji dvou vnitrostranických křídel. Nejsem frontmanem žádné vnitrostranické opozice, jsem prostý ministr financí," řekl Kalousek při příchodu.

Stranu čeká jednání s Topolánkem

Třicetičlenný republikový výbor poté rozhodnutí předsednictva zrušit Kalouskovo odvolání potvrdil. Posvětil i vyjednávací tým ve složení předseda - místopředseda - šéf senátorů - šéf poslanců (tedy Jiří Čunek, Roman Línek, Rostislav Slavotínek, Pavel Severa), který má s ODS o setrvání všech pěti lidoveckých ministrů ve vládě jednat.

Požaduje ale, aby dohody s premiérem bylo dosaženo do pondělního jednání vlády. Navíc ji ještě chce do té doby stihnout schválit. Lidovce a Topolánka tak zřejmě čeká náročný víkend.

Čunek neví, zda se mu podaří u předsedy vlády setrvání všech lidoveckých ministrů v kabinetu prosadit. Chce ho však s tímto plánem seznámit.

Topolánek ale může trvat na odvolání Čunka, tím spíše, že ho v posledních dnech začal kritizovat i za špatnou práci. Čunkovo ministerstvo pro místní rozvoj podle premiéra nefunguje, o Čunkovi má prý už delší dobu pochybnosti.

"Teď spíš pro členy KDU-ČSL musím říct, že jeho (Čunkovo) ministerstvo je v rozvratu, neplní ani plán legislativních, ani nelegislativních prací, způsobilo také, že už dnes se nám vracejí některé žádosti o strukturální fondy s poukazem na pochybný monitorovací systém," uvedl Topolánek.

Přitom ještě před pár dny říkal, že jím odvolaní ministři neopustí svá místa proto, že by své úkoly plnili špatně, ale proto, že nezvládají práci ministerstva správně mediálně prezentovat.

Lidovci si nové vedení zvolí v červnu

Po dnešku se lidovci tváří, jako by se v uplynulých dnech nic nestalo a spory byly urovnány. Předchozí usnesení předsednictva a celostátního výboru potvrdila kolem osmé večer i Čunkem ovládaná celostátní konference.

K odvolání ministra financí už není důvod, členové strany si to nepřejí a ministr financí se také širšímu vedení omluvil za nerespektování usnesení, kdy jeho ministerstvo povolilo sázení na internetu, vysvětlil novinářům Čunek. "Takže dneska se ta situace významně uklidnila," řekl.

Vedení dokonce souhlasilo s dřívějším konáním sjezdu, který by měl volit nové vedení. Konat by se měl už 20. a 21. června. Přitom Čunek ještě nedávno brzké konání sjezdu odmítal a prosadil jeho konání na září. Dnes lidovci dřívější termín zdůvodnili tím, že si chtějí vnitrostranické problémy vyřešit dříve a chtějí mít i více času do voleb.

Podle předsedy Čunka se uklidnila i situace ohledně sporu o směřování strany. Konference totiž prosadila usnesení, že "KDU-ČSL je svébytná politická strana", čímž Čunkovo křídlo reaguje na Kalouskovu údajnou snahu stranu rozdělit a její část přimknout k občanským demokratům. - čtěte ODS chce pohltit KDU, obávají se Čunkovi lidovci

Předstíraný smír se přesto před kamerami nepodařilo sehrát zcela přesvědčivě. Když se jeden z novinářů podivil nad tím, že Čunek jako důvod zakopání válečné sekery uvádí omluvu Kalouska za internetové sázení, když usmíření ohlásil už před jednáním, v davu novinářů stojící Kalousek se tématu pohotově chopil. Mezi současným a bývalým předsedou se pak strhla krátká hádka.

"Já musím protestovat nad takovouto interpretací, nemohu s tím souhlasit," ohradil se Kalousek.

"Na dnešní celostátní konferenci jsem slyšel, jak jsi nám řekl...," snažil se mu Čunek oponovat, Kalousek ho ale nenechal domluvit a na tiskovém mluvčím si vyžádal slovo.

"Pokud padl dotaz, jaký důvod mělo předsednictvo pro změnu názoru, pak důvodem nemohla být jakákoli má promluva na celostátní konferenci, protože změna toho názoru byla už po obědě," řekl Kalousek rezolutně do mikrofonu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue