Česká plynárenská dojednala s Norskem navýšení objemu dodávek plynu. | foto: ČTK

Česko je druhý den bez ruského plynu, zvýší asi odběr z Norska

  • 137
Přísun ruského plynu do Evropy stále vázne. Gazprom oznámil, že chce problém vyřešit ještě dnes. Dosavadní jednání ruských a ukrajinských plynařů přitom žádnou dohodu nepřinesla. Naději na obrat ale dává souhlas obou zemí s vysláním evropských expertů do oblasti, kde by kontrolovali postup plynu.

Dohodu o přítomnosti zahraničních pozorovatelů dnes Ukrajina podepsala s Evropskou komisí. ČTK to řekl důvěryhodný zdroj. Gazprom prý obnoví dodávky plynu až poté, co jeho průtok přes Ukrajinu experti ohlídají.

"Jakmile budou pozorovatelé rozmístěni a budou mít přístup (k zařízením), obnovíme neprodleně dodávky plynu," řekl šéf ruského plynárenského gigantu Gazprom Alexej Miller.

Podle něj by spor o dodávky plynu měl být vyřešen ještě dnes. To ale rychlé řešení sporu nezaručuje, země zatím žádnou dohodu neuzavřely.

Šéf Gazpromu Miller na brífinku v Bruselu dokonce prohlásil, že se se šéfem ukrajinského státního podniku Naftogaz Olehem Dubynou dnes vůbec nesetkal. Nebylo to prý nutné, protože s ním prý letěl jedním letadlem do Bruselu a poletí s ním také zpět do Ruska.

Vladimir Putin

"Pokud ukrajinské úřady rychle nepřehodnotí své rozhodnutí (přerušit tranzit plynu), bude Gazprom nucen ukončit dodávky tranzitního plynu na Ukrajinu, protože to ztrácí smysl, evropští spotřebitelé jej stejně nedostávají," řekl Putin krátce před středečním přerušením dodávek.

Rusko už ve středu oznámilo, že bez přítomnosti evropských pozorovatelů dodávky plynu neobnoví. Monitorovací mise na ukrajinsko-ruských hranicích by mohla začít během několika dnů. Její členové mohou být vybráni dnes večer. V Bruselu to řekl zástupce Evropské komise, podle něhož existuje ústní dohoda o vyslání expertů.

Rusko viní Ukrajinu z toho, že dodávky plynu blokuje. Zatímco desítky tisíc lidí v Maďarsku a v Bulharsku kvůli nedostatku plynu mrznou, čeští plynaři své spotřebitele uklidňují.

"Dodávky zemního plynu do České republiky severní cestou přes hranice z Německa jsou stabilní. (...) Situace v zásobování zákazníků na celém území republiky je stoprocentní," tvrdí tiskový mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský.

Posílení dodávek z Norska, odkud proudí asi čtvrtina veškerého plynu, předběžně dojednala už ve středu Česká plynárenská. Dodávky ze severu je možné navýšit o milion metrů krychlových. Oznámil to dnes na ČT 24 ředitel firmy Eduard Pálka. Příliš dalších možností, odkud získat plyn, ale nevidí.

Česko spotřebovává 50 milionů m3 zemního plynu denně. V rezervách má další 2 miliardy m3.

Kvůli sporu o plyn se jedná na několika frontách. Už v noci se sešel v Moskvě šéf ruského monopolu Gazprom Alexej Miller se šéfem ukrajinského Naftogazu Olehem Dubynou. Na ničem se ale nedohodli, mají se ovšem ještě dnes sejít v Bruselu k dalšímu jednání.

Vondra vyjádřil naději na obrat

Rusko-ukrajinský spor o plyn se přesunul i na jednání do Prahy, kde se sešli ministři členských zemí Evropské unie pro evropské záležitosti a zahraniční věci. Český vicepremiér Alexandr Vondra po příjezdu na jednání uvedl, že díky paralelním jednáním v Moskvě a v Bruselu existuje naděje, že se situace vrátí k normálu.

"Ukrajina a Rusko musí naplnit svoje povinnosti k evropským spotřebitelům," řekl před Lichtenštejnským palácem, kde se ministerské jednání koná. Vondra ale odmítl požadavek Ukrajiny na finanční kompenzace, jež žádá po EU, aby prý mohla uzavřít dohodu s Ruskem. "Nemohou nás vydírat," doplnil.

Plynová "krize" trvá od Silvestra, kdy Rusko Ukrajině poprvé omezilo dodávky. V dlouhodobém sporu Rusko po Ukrajině žádá 2,1 miliardy dolarů za neuhrazené dodávky. Ve středu už potrubím na Ukrajinu, která je tranzitní zemí pro Evropu, neproudil žádný plyn. - více čtěte Evropa je bez ruského plynu

Nejhůře jsou na tom Slovensko, Bulharsko nebo Srbsko, jež jsou na ruském plynu zcela závislé. Tyto země od včerejška čerpají plyn jen ze svých rezerv. Situace se dotkla například i některých firem na Slovensku, které kvůli nedostatku plynu dočasně zastavily provoz.

Firma RWE Transgas včera naznačila, že delší výpadky mohou vést k omezení některých velkých českých odběratelů. Na tuto možnost je upozornila dopisem. Domácnosti by ale nedostatek plynu neměly pocítit.